dezlipirea de retina si strabismul

03-01-2010
claudya
Nu este medic/terapeut
claudya
am o fetita de 2ani ce are retinopatia prematuritatii cu dezlipire de retina la ochiul drept si strabism convergent.intrebarea mea este:trebuie operat si acest strabism?
6 comentarii
0
03-01-2010, ora 20:28
oanaandrei
Identitate neconfirmată
oanaandrei
Operatia are doar indicatie cosmetica, adica daca va deranjeaza foarte mult pozitia ochiului puteti s-o operati.
Recomandarea mea ar fi urmatoarea: sa nu interveniti pentru moment deoarece acel ochi nu vede si chiar daca o operati acum, strabismul va reveni. Pentru moment fetita nu e deranjata de pozitia ochiului, insa pe masura ce va creste lucrurile se schimba, asa ca mai bine o operati cand ea va simti diferenta fata de copiii din jur.
chiar daca strabismul revine cativa ani mai tarziu( pot fi 5, pot fi 10) dupa operatie, se poate reinterveni. numarul de reinterventii poate ajunge si la 4-5, daca operatiile s-au facut "curat" si daca pastrati o evidenta a valorilor modificarilor asupra muschilor oculari. cand interventiile nu se mai pot face exista si alte solutii.
oricum inainte de interventie ochiul trebuie bine evaluat.
Multa sanatate fetitei!
Dr Oana Andrei
Clinica Oftalmix- clinica cu profil de oftalmopediatrie/strabism -*

(*modificat de administrator)
0
04-01-2010, ora 16:05
claudya
Nu este medic/terapeut
claudya
va multumesc pentru raspuns
0
04-01-2010, ora 17:58
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Am si eu o sugestie; strabismul este consecinta ambliopiei OD, adica OD nu vede bine ; eu va mai recomand pentru aprecierea functiei vizuale laOD - electroretinograma, electrooculograma, PEV( potentiale evocate vizuale); pentru a incerca recuperarea vederii , exista terapia cu celule stem, inca in stadiu experimental in diverse centre, nu la noi ( mai multe detalii putati afla pe google), dar ar putea fi o solutie; daca am imbunatatit vederea la OD si facem tratament de dezamabliopizare, atunci, da, tratamentul chirurgical al strabismului ar avea rezultate mai bune; numai bine
0
05-01-2010, ora 14:41
claudya
Nu este medic/terapeut
claudya
Buna ziua si va multumesc pentru sfaturi.problema este ca medicul oftalmolog al fetitei ne-a spus ca nu mai este nici o sansa ca ea sa vada cu acel ochi, cel putin in tara.La Budapesta ni sa spus ca printr-o interventie chirurgicala si-ar putea recupera vederea, dar am fost nevoiti sa amanam operatia datorita problemelor NPI aparute in urma interventiilor cu laser(2).Din pacate strabism are si la OS pentru ca ea nu vede bine nici cu acest ochi.am aflat ca se poate face un test pentru a afla cat vede cu ochiul dar inca nu stiu despre ce este vorba.La OS i-am facut numai o ecografie care este foarte buna
0
28-03-2010, ora 22:29
ariana33
Nu este medic/terapeut
ariana33
eu va pot recomanda clinica de oftalmopediatrie OFTAPRO a doamnei doctor daniela cioplean. este un medic exceptional care lucreaza cu medici din america. mergeti si acolo, eu m am operat acolo si acum sunt foarte multumita. spuneti de problema dumneavoastra si secretarele de acolo va vor ajuta, eu am fost pe o lista de asteptare 2 zile dupa care am fost sunata pentru programare. incercati si acolo, poate cine stie...
multa sanatate.
0
11-04-2010, ora 15:53
Alynna
Nu este medic/terapeut
Alynna
Buna ziua,
am si eu un pui mic nascut la 28 de saptamani cu 1240 grame, acum are 1 luna jumate si are 1830 grame, toate analizele au iesit f bune numai ca maine ne-a programat la sp Polizu pentru ai face interventia cu laserul pentru retinopatie.Sunt disperata ca nu stiu nimik despre asta, daca ati trecut prin asa ceva va rog din tot sufletul datimi si mie un sfat!Sanatate multa tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: