dezlipire de retina

25-01-2010
cibi
Nu este medic/terapeut
cibi
Buna ziua!In anul 2005 am avut un accident de munca care sa soldat cu corp strain intraglobular si dezlipire de retina, am facut 2 operatii, 1)mi-au scos corpul strain si mi-au lipit retina inapoi insa dupa3-4 zile sa dezlipit, in accelasi an am mai facut o operatie de dezlipire de retina si tot asa dupa cateva zile sa dezlipit.Am continuat sa muncesc incontinuu de atunci in croitorie ca asta e meseria mea, acum dupa 5 ani de la accident am probleme si cu celalalt ochi:uneori imi apar niste puncte negre si am vederea incetosata.Nu mai pot face o alta operatie deoarece nu imi permite partea financiara, mentionez ca am facut cele 2 operatii in Bucuresti iar eu sunt din Baia-Mare nu stiu daca conteaza asta.Intrebarea mea este:Pot beneficia de pensie cu handicapul pe care il am?Am 21 de ani munciti.Va multumesc!!!
3 comentarii
0
28-01-2010, ora 22:26
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! In primul rand, trebuie facut consult oftalmologic urgent pentru a stabili cauza simptomatologiei descrise de tine (puncte negre si vedere in ceata) si pentru a putea interveni prompt ca sa nu pierdem vederea ;sa inteleg ca ochiul cu dezlipire de retina nu vede nimic( este fpl sau fara peceptie luminoasa); puteti sa va adresati Comisiei pentru persoane cu handicap vizual si faceti investigatiile cerute de acestia ; In functie de rezultatul investigatiilor, Comisia va decide daca va incadrati intr-un grad de handicap ; numai bine
0
10-02-2010, ora 11:22
andreeasinea
Nu este medic/terapeut
andreeasinea
Buna ziua, ma numesc Andreea si am 15 ani.In urma cu 2 ani am fost la un medic oftalomolog din jud.Alba care m-a diagnosticat cu dezlipire de retina la ochiul stang, mi-a dat bilet de trimitere mai departe la Cluj, acolo mi s-au facut niste analize si am fost trimisa la Bucuresti.Aici am suferit 3 interventii chirurgicale la ochiul stang si doua la ochiul drept.Problema este ca numai vad cu ochiul stang si cu dreptul tot mai rau.Pot sa va dau ultimul diagnostic din data de 03.02.2010:
OD Decolare retiniana regmatogena recidivata operata
OS Decolare retiniana regmatogena operata
OD Sechele panuveita
OS Afakie operatorie.
Va rog sa ma indrumati ce pasi trebuie facuti ca sa pot sa nu imi pierd vederea si la acest ochi.
Nemultumirea mea este ca nu mi-a fost descoperita cauza care a condus la aparitia uveitei, in urma careia a condus la dezlipire de retina la ambii ochi.
Puteti sa imi lasati si un numar de telefon prin care as putea lua legatura cu dumneavoastra?
Va multumesc si astept un raspuns cat mai urgent de la dumneavoastra.
0
17-02-2010, ora 16:51
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Cred ca un sfat bun, ai putea obtine de la cel mai bun chirurg vitroretinian din Bucuresti, dr Florin Balta de la Spitalul de Urgente Oftalmologice; Pentru a depista cauza uveitei, ar fi necesar sa faci mai multe teste sangvine: screening( HL, VSH, fibrinogen, proteina C rectiva, complement, glicemie, uree, creatinina, acid uric, TGP, TGO, bilirubina, INR, timp Quick, calcemie, magneziu, sideremie, lipidograma, colesterol, LDH, examen sumar urina, Ac anti HVC, Ag HBs, VDRL, FTA-ABS, TSH, T4, cortizol, ), cautam o cauza infectioasa( Ac antitoxoplasma, antitoxocara, Ac anti VHS, antiCMV, Ac anti Epstein Barr, Ac anti Borrelia burgdorferi, Ac anti Chlamydia, IDR la PPD), o afectiune autoimuna( Ac antinucleari, Ac anti ADN, Ac anticardiolipinici si antifosfolipidici, CIC, factor reumatoid, HLA B 27), biopsie corioretiniana( se poate practica in cursul interventiei pe polul polsterior); Alte examinari iti vor putea fi recomandate ulterior; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: