dezechilibru, dureri coloana si tiuit in cap

09-01-2014
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
am 54 de ani, 1.78m inaltime si 84 kg, tensiunea arteriala 12.7

in sfarsit dupa mai mult de 3 ani de chin si cautari am gasit cauza tulburarilor mele in ortostatism
am facut un RMN, 'cap coada', la coloana sub directa coordonare unui medic neuro chirurg foarte bun din Bucuresti iar rezultatul este mai jos :

concluzii =RMN:

-stenoza constitutionala severa de canal spinal cervical prin pediculi scurti cu majorare degenerativa C4-C6 prin amprente discale etajate
-debut herniar C5 stanga
-stenoza constitutionala severa de canal spinal cervico-toraco-lombar
-degenarari discale L1-L5etajat cu debut herniar L1 cu conflict disco-radicular bilateral

medicul neuro-chirurg mi-a spus ca-n opinia lui la zona cervicala nu are ce opera iar zona lombara este la limita operatiei si atunci trebuiesc facute 2 interventii deoarece sunt distantate zonele intre ele.

am inteles mesajul dansului, ceea ce n-am inteles este :
ce trebuie sa fac pentru zona cervicala ?!

ca atare am inceput sa caut alternative :

dupa un alt consult specilizat, anul asta prin august timp de 3 saptamani am facut elongatii, alternativ cu Kiropractica si gimnastica la coloana, undeva in Bucuresti la o clinica particulara. Cu toate c-am platit destul de mult in speranta ca se vor ameliora simptomele, din pacate, pot afirma ca mare lucru nu s-a intamplat,..., ba mai mult tot acolo mi s-a facut si-o injectie in coloana 'sub imagistica', iar efectul aproape ca nu s-a simtit(din contra piciorul stang l-am avut amortit 2 zile) !

Simptomatologie existenta:
-dureri in zona gatului, la rotirea capului si nu numai
-dureri musculare intre omoplati
-tiuituri in urechi, mai ales stanga
-la intoarcerea brusca a capului senzatie de dezechilibru (mai mult pe stanga)
-partea stanga a capului cateodata dureri si senzatii de raceala
- mai tot timpul am senzatia ca ma impinge cineva de spate
-dureri lombare care coboara pe picior din spate pe calcaie si pana la degetele mari de la picioare (care-s mai tot timpul amortite)

deci ca intrebare : daca cineva a mai trecut prin asa ceva, cum a procedat ?!


va multumesc frumos !
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.