dexamethason pentru dereglari de ciclu.

22-10-2011
Cristiana :)
Nu este medic/terapeut
Cristiana :)
Buna ziua tuturor, am si eu o intrebare: in urma unor analize medicale, cu ajutorul carora mi-a fost gasit lh-ul si 17-oh-progesteronul marite... am primit tratament cu dexamethason...acum intrebarea este: de ce nu mai exista in farmaciile din Romania? si de ce scrie ca trateaza ca de ex: patologiile severe precum atmul bronsic, artritele, dar nu scrie nimic de ciclu menstrual sau glande ale sistemului endocrin...?
in vedere primirii unui raspuns, va multumec anticipat!!!!!
11 comentarii
0
22-10-2011, ora 11:20
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Dexametazona sub forma orala nu se mai produce din 2004-2005 cand era sub forma de Superprednol tablete 0.5 mg produs de Sicomed Bucuresti actualmente Zentiva-Sanofi. Exista sub forma injectabila. N-am auzit in viata mea sa trateze tulburarile de ciclu unde tatal lor e Duphaston probabil mai aveti un diagnostic pentru care vi s-a prescris.
0
23-10-2011, ora 00:45
Cristiana :)
Nu este medic/terapeut
Cristiana :)
eu mi l-am procurat din Republica Moldova... si da, iau si duphaston pentru asta, dar doctorita mi-a zis de ceva sindrom de androgenizare, sincer nici macar nu prea stiu la ce se refera, , , idee e ca sper sa nu imi faca mai rau, sau sa nu am ceva boala de care sa nu-mi fii zis mie...incep sa ma speriu !

Va multumesc frumos pentru interventie !
0
23-10-2011, ora 09:16
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Sindrom de androgenizare si 17-oh-progesteronul inseamna ca va transformati in barbat :). Relax am glumit.
Valori crescute ale 17 OH Progesteron indica deficiente in functionarea glandelor suprarenale. Astfel, in organism, se secreta, in exces, hormoni masculini ceea ce produce androgenizare (ex. hirsutism cresterea parului pe fata ) si interfera cu calitatea ovulatiei.
Testoteronul cat a iesit ? Valori normale de ex 14-17 ani: 0.28-1.84 nmol/L;
0
23-10-2011, ora 11:45
Cristiana :)
Nu este medic/terapeut
Cristiana :)
nu stiu exact cat a iesit, dar stiu ca a fost in limite normale. si da, dupa cum ati mentionat la mine e prezenta si pilozitatea excesiva...plus ca in urma unei investigatii ginecologice s-a constatat si faptul ca am ovare polimicrochistice. dar totusi eu nu sunt in clar cu dexamethasonul acesta, oare nu este un inlocuitor ce s-ar putea procura de la noi?si de ce se mai prescrie daca nu e aici?... ciudat, nu?

Si apropo de transformarea in barbat ;)))... poate asa as scapa de o gramada de probleme pt ca barbatii-s mai norocosi, nu au atatea pe cap :P
0
23-10-2011, ora 12:23
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Exista din aceeasi clasa un medicament care poate inlocui dexamethazona orala in multe cazuri se numeste Medrol (metilprednisolon) evident trebuie intrebat medicul. Eu personal vad un medic care prescrie unui pacient un medicament care nu exista un neprofesionist. Intotdeauna ar trebui ceruta a doua parere in medicina deci fara jena mergeti si la alt medic.
Anticonceptionale folositi ? Daca da schimbati-le pe Diane 35 (evident cu acordul medicului) contine ciproteron care blocheaza receptorii androgenilor din piele si blocheaza activitatea acestora. Efect excelent in acnee cauzata de hiperproductia de androgeni si hirsutism.
0
30-10-2011, ora 16:02
Cristiana :)
Nu este medic/terapeut
Cristiana :)
multumesc mult:)...eu nu, nu folosesc anticonceptionale deoarece doctorita zicea ca nu imi da inca pentru ca eu am cam 15kg peste normal si zicea ca s-ar putea sa mai iau si vrea sa vada cum reactonez la dexa... si se gandea sa imi dea Yasmine, dar numai daca si ginecologul e de acord. deci...am ramas numai cu duphaston (prescris de ginecolog)... interesant e ca si acum doi ani tot dexa mi s-a prescris, dar nu m-am prea tinut de tratament :( pentru ca eram in clasa a12a si trebuia sa invat foarte mult si nu puteam tine regim etc etc. acuma trebuie sa iau 100de pastile de dexa si timp de 7-8 luni duphaston cate 10 zile pe luna...
Apoi sa merg si la nutritionist pt a rezolva problema cu greutatea pentru ca e inutil sa tin regim ca nu se vede deloc...

Multumesc foarte mult pentru cele spuse!!!
0
04-12-2011, ora 05:31
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
pt dereglarile de ciclu (si pt PMS) poti sa incerci un tratament naturist, o cura de Femicur. se ia o singura pastila pe zi. ideal e sa faci o cura de macar 3 luni.

uite prospectul aici, sa-ti aci o idee daca ti se potriveste. ------*


mie mi la recomandat un medic si a avut rezultatele dorite :)

(*modificat de admin
0
04-12-2011, ora 23:52
Cristiana :)
Nu este medic/terapeut
Cristiana :)
multumesc mult, mult :)
0
09-12-2011, ora 12:28
Bran Elena
Nu este medic/terapeut
Bran Elena
buna ziua, imi puteti spune si mie va rog din suflet daca stie cineva unde pot gasii dexametazona pastile de 0, 5 mg, am progesteronu marit si poate asta o fi cauza problemei care o am :caderea masiva a parului.am reteta de la doamna doctora si nu stiu unde gasesc.multumesc din suflet
0
11-12-2011, ora 01:41
Cristiana :)
Nu este medic/terapeut
Cristiana :)
Buna Elena... dexamethasonul, dupa cum poate bine stii nu se gaseste in Romania, , , il poti procura din Ungaria, dar de acolo te lasa sa aduci doar o cutie, adica zece bucati sau din Republica Moldova unde nu ai nevoie nici de reteta si poti sa-ti procuri cantitatea necesara !!!

Multa sanatate si numai bine !!
0
21-02-2012, ora 14:01
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
cu placere :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • De ce întârzie menstruația?
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  •