deviere de sept | Forumul Medical ROmedic

deviere de sept

06-02-2008
diana_ionut2000
Nu este medic/terapeut
diana_ionut2000
buna ziua mi-as dori sa vb si eu cu cineva kre a facut o operatie de deviere de sept sau macar sa fie bine informat despre aceasta operatie.vreau sa precizez k nu imi permit sa ma operez la o clinica particulara ci am sa ma duc la un spital din bucuresti de stat sa ma operez pt k deja am pobleme mari cu respiratia.as vrea sa stiu si eu inainte de operatie si dupa operatie cum v-ati simtit, eu am facut operatia de apendicita si am avut probleme mai dupa anestezie, am vomat toata noaptea si mi-a fost atat de rau incat nu mai speram decat sa mai prind ziua urmatoare.nush dak si la aceasta operatie mi se va intampla la fel pt k nush dak mai rezist sa mai trec ink o data prin ce am trecut atunci.va multumesc, diana
117 comentarii 12 3 4 ÃŽnainte ›
0
06-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
operatia pentru deviatie sept nazal poate fi facuta cu anestezie generla dar si cu anestezie locala ! TU decizi !
interventia consta in o mica incizie in interiorul nasului(nu raman cicatrici pe piele), se decoleaza mucoasa, se inlatura osul deviat, se repozitioneaza mucoasa la loc si se ficseaza cu un tamponament!
Prima noapte o sa respiri pe gura, in ziua 2 o sa se inlature tamponamentul si vindecarea totala se petrece in 7-10zile !
succes
0
06-02-2008, ora 00:00
diana_ionut2000
Nu este medic/terapeut
diana_ionut2000
vreau sa mai specific k aveam vreo 14 ani si intr-o dimineatza m-am trezit si am dat cu mana pe la nas pt k am simtit ceva umed, si in ziua aceea am avut hemoragie, nu am putut sa opresc hemoragia cam timp de o ora, mama mi-a adus cam vreo 5 prosoape curate mari si le-am umplut cu sange, credeti-ma curgea ca la robinet.as vrea sa stiu dak imi fac operatia poate afecta acest lucru, de atunci nu am mai avut probleme de genul acesta, adik as vrea sa stiu dak dupa operatie voi avea o sensibilitate de genul acesta pt k de atunci am ramas putin socata la sange.mie imi place ff mult sa innot si sa ma scufund si vroiam sa stiu dak imi fac acum operatia pana la vara potsa-mi revin cat de cat?va multumesc pentru raspunsul de mai sus,
diana
0
07-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Epistaxisul n.o sa se mai repete dupa interventie...! vindecarea completa e in 10 zile asa ca pana la vara.o sa uiti de probleme!
Succes!
0
07-02-2008, ora 00:00
diana_ionut2000
Nu este medic/terapeut
diana_ionut2000
mercic mult de tot, mi-au fost de ajutor sfaturile tale!am vb deja cu un doctor particular k am incercat sa fac rost de bani si operatie ma duce cam pana la 1100 euro.saptamana viitoare m-a programat pentru operatie.dak cumva stti ceva despre dr radu voicu puteti sa-mi spune-ti.multumesc
0
07-02-2008, ora 00:00
MedicORL
Identitate neconfirmată
MedicORL
Atentie! Din ceea ce ati scris rezulta ca aveti nevoie de o operatie de deviatie de sept, pe care o face un medic ORL si nu de o operatie estetica(rinoplastie) care poate fi efectuata si de un medic plastician.
In general chirurgii plasticieni se ocupa de forma nasului si mai putin de buna functionare a acestuia. Parerea mea este ca pt operatia de deviatie de sept aveti nevoie de un medic ORL.
Dr. Radu Voicu este chirurg plastician.
0
07-02-2008, ora 00:00
diana_ionut2000
Nu este medic/terapeut
diana_ionut2000
stati numai putin k am o deviere de sept si ca o cocoasa la nas nu stiu cum se numeste in termeni medicali, mie mi s-a spus k se rezolva amandoua printr-o singura operatie.spuneti-mi sigur dak este vorba de o problema pentru acest lucru voi lua legatura cu un alt medic, dar am vazut poze pe site-ul dumnealui care operase oameni cu deviere de sept si cu cocoasa aceea de care va spun.mi s-a spus sa ma duc la consultatie sa vada despre ce este vorba si pe urma imi spune care va fii procedeul operatiei, cat ma va costa sigur operatia si toate dezavantajee operatiei pt k asta ma cam intereseaza pe mine pt k nu-mi este frica de operatia in sine ci de dezavantajele pe tot parcursul viietii ele.
0
07-02-2008, ora 00:00
diana_ionut2000
Nu este medic/terapeut
diana_ionut2000
sunt foarte multe forumuri care se discuta aceste operatii si toti spun k mai bine sa mergem la medic particular decat la cei de stat, adevarul este k majoritatea asistentelor si a doctorilor de stat uneori chiar poate ai nevoie sa stai sa discuti cu dansii despre o problema, eu ii inteleg k intr-un spital de stat nu sunt cativa pacienti k sa poata sa vb cu fiecare in parte, dar nici uneori sa te i-a peste picior cu anumite replici care te fac si sa te simti fff naspa, dupa ce k esti la un spital nu, de placere, ci sa simti nevoia sa fii ingrijit de un cadru medical.nush acum ce sa mai zic.
0
07-02-2008, ora 00:00
diana_ionut2000
Nu este medic/terapeut
diana_ionut2000
sunt foarte multe forumuri care se discuta aceste operatii si toti spun k mai bine sa mergem la medic particular decat la cei de stat, adevarul este k majoritatea asistentelor si a doctorilor de stat uneori chiar poate ai nevoie sa stai sa discuti cu dansii despre o problema, eu ii inteleg k intr-un spital de stat nu sunt cativa pacienti k sa poata sa vb cu fiecare in parte, dar nici uneori sa te i-a peste picior cu anumite replici care te fac si sa te simti fff naspa, dupa ce k esti la un spital nu, de placere, ci sa simti nevoia sa fii ingrijit de un cadru medical.nush acum ce sa mai zic.
0
07-02-2008, ora 00:00
diana_ionut2000
Nu este medic/terapeut
diana_ionut2000
sunt foarte multe forumuri care se discuta aceste operatii si toti spun k mai bine sa mergem la medic particular decat la cei de stat, adevarul este k majoritatea asistentelor si a doctorilor de stat uneori chiar poate ai nevoie sa stai sa discuti cu dansii despre o problema, eu ii inteleg k intr-un spital de stat nu sunt cativa pacienti k sa poata sa vb cu fiecare in parte, dar nici uneori sa te i-a peste picior cu anumite replici care te fac si sa te simti fff naspa, dupa ce k esti la un spital nu, de placere, ci sa simti nevoia sa fii ingrijit de un cadru medical.nush acum ce sa mai zic.
0
07-02-2008, ora 00:00
diana_ionut2000
Nu este medic/terapeut
diana_ionut2000
sunt foarte multe forumuri care se discuta aceste operatii si toti spun k mai bine sa mergem la medic particular decat la cei de stat, adevarul este k majoritatea asistentelor si a doctorilor de stat uneori chiar poate ai nevoie sa stai sa discuti cu dansii despre o problema, eu ii inteleg k intr-un spital de stat nu sunt cativa pacienti k sa poata sa vb cu fiecare in parte, dar nici uneori sa te i-a peste picior cu anumite replici care te fac si sa te simti fff naspa, dupa ce k esti la un spital nu, de placere, ci sa simti nevoia sa fii ingrijit de un cadru medical.nush acum ce sa mai zic.
0
07-02-2008, ora 00:00
diana_ionut2000
Nu este medic/terapeut
diana_ionut2000
sunt foarte multe forumuri care se discuta aceste operatii si toti spun k mai bine sa mergem la medic particular decat la cei de stat, adevarul este k majoritatea asistentelor si a doctorilor de stat uneori chiar poate ai nevoie sa stai sa discuti cu dansii despre o problema, eu ii inteleg k intr-un spital de stat nu sunt cativa pacienti k sa poata sa vb cu fiecare in parte, dar nici uneori sa te i-a peste picior cu anumite replici care te fac si sa te simti fff naspa, dupa ce k esti la un spital nu, de placere, ci sa simti nevoia sa fii ingrijit de un cadru medical.nush acum ce sa mai zic.
0
07-02-2008, ora 00:00
diana_ionut2000
Nu este medic/terapeut
diana_ionut2000
imi cer scuze pentru mesajele tr mai sus dar nu este vina mea
0
07-02-2008, ora 00:00
MedicORL
Identitate neconfirmată
MedicORL
Nu discutam despre diferenta intre de stat si privat intrucat balanta inclina mult in favoarea celui din urma. Era vorba intre deviatie de sept si rinoplastie. Intrucat se pare ca doresti sa le faci pe amandoua sigur ca poti apela la un chirurg plastician. Mult succes.
0
20-01-2009, ora 23:28
Mariusell
Nu este medic/terapeut
Mariusell
Buna, am si eu o problema in sensul asta, adica am scretii tot timpul in pe nas si in gura (de o culoare alba curat- am inteles ca nu este bine daca e alba) uneori am ameteli asa din senin, mai nou am observat ca am gasit si ceva sange pe nara stanga din cand in cand, am fost la diversi medici pe la clinicile astea private gen medsana sau cmu. Din pacate doamnele nu au stiut altceva decat sa imi scrie pomelnice intregi cu medicamente, cat despre investigarea cazului nici nu poate fi vorba. Asa ca m-am gandit ca poate imi dati si mie o sugestie cum e cu deviatia de sept, din ce cauza provine aceasta problema, dupa interventia chirurgicala pot sa mai apara probleme etc.Am vazut pe youtube o interentie in direct si mi s-a parut groaznic. Exista alta metoda de a sapa de acest sept nenorocit inafara de operatie?

Va rog daca poteti sa imi dati cateva indicatii.
Va multumesc
0
21-01-2009, ora 06:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Mariusell !
Povestea cu youtube...ma amuzat!
Da medicina.. si interventiile chirurgicale nu sunt tocmai domeniiile de poatat pe video.. pentru toti.
In ziua de astazi... interventia pentru deviatie de sept se face cu anestezie.. generala, elegant.. fara durere.. trebue sa te intereseze numai rezultatul... nu si cum decurge interventia.
SEPTUL nazal.. alcatuit in partea anterioara din cartilaj.. si mai profund din portiunea osoasa.. Nu exista medicament sau alta forta, in natura.., care sa poate misca din loc osul deviat. Numai interventia cxhirurgicala.
Problema insa este urmatoarea.
Deviatia de sept... daca este majora.. impedica respiratia nazala... permanent.. pe o parte sa u alta.. dar NU.. da secretii nazale. Secretiile pot fi de origine Alergica sau inflamatorie..
O sa faci o Radiografie SAF.. o scanezi si o trimiti pe mail
Imi scrii daca starnuti des..si ai luat ceva tratament antialergic?
ai facut.. inhalatiii sau aerosoli ? spalaturi nazale?
Ce medicati e ai avut.. local? (picaturi
0
24-01-2009, ora 20:52
0000
Nu este medic/terapeut
0000
raspuns pt toti!!
m-am operat de deviatie de sept desi imi era frica(groaza, timp de 10 ani am evitat-o!!) si de micsorare de cornete nazale si ma simt excelent!!! imediat dupa anestezia totala nu am mai avut nici un fel de durere de cap si sper sa nu mai am vreo data!stateam numai cu rinofug-ul dupa mine zi si noapte si ma durea capul de inebuneam! ma urcam pe pereti! si ma mai lua si vomitatul si stomacul din cauza durerilor de cap!!am fost la aprox 8 medici f buni din bucuresti si toti mi-au spus acelasi lucru! asa ca daca aveti aceleasi simptome si medicii asta va recomanda, nu mai stati pe ganduri pt ca nu doare deloc!!! sunt neplacute mesele(tampoanele) din nas 1zi sau 2 dar va asigur ca merita!! inzecit!!! m-am nascut a doua oara!! cat despre rinofug: adio!!
va doresc multa sanatate atat voua cat si minunatilor medici!!! dumnezeu sa ne ajute!!
0
23-02-2009, ora 22:00
brun3tika
Nu este medic/terapeut
brun3tika
buna ziua si eu m am operat acum 3 ani de deviere de sept insa dupa operatie nu am mai avut miros. am mers la doctor si a zis ca ar fi normal pentru inceput, insa nici acum dupa 3 ani nu am miros, Am mers decurand la doctor si mi s-a spus ca ar trebui sa incerc cu alte medicamente.
0
24-02-2009, ora 09:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauze de anosmie( pierdere de miros) sunt 2 majore.
1. cand mai exista piedica in calea aerului si nu ajunge la nervul olfactiv.( se inlarura polipii sau inflamatia cornetelor)
2. cand este afectat nervul olfactiv. ( nu se mai trataeaza!)
0
13-03-2009, ora 08:55
Eduard-Edy
Nu este medic/terapeut
Eduard-Edy
Salut ma numesc Eduard si sunt din localitatea Turnu Magurele... am si eu o intrebare... la 15 ani ai mei...daca fac operatie pentru deviere de sept... unde sa ma duc... si sigur nu o sa am probleme de genul... ca numai pot simtii mirosul... si injectia de anestezie generala sau locala... in ce parte a corpului se face...? va rog sa imi raspundeti... multumuesc...
0
13-03-2009, ora 09:04
Eduard-Edy
Nu este medic/terapeut
Eduard-Edy
aaa...si ce varsta minima pot avea?
0
13-03-2009, ora 18:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Interventia pentru Deviatie sept nazal se face dupa varsta de 17 ani.
in orice clinica ORL.
0
23-03-2009, ora 00:04
rus_ralu
Nu este medic/terapeut
rus_ralu
buna ziua am si eu o problema si anume am o rinita alergica de vreo3 ani adica imi curge nasul in fiecare dinimeata si pe langa asta de 2 ani am si nasul infundat respectiv o nara dar doar cand ma pun pe pat.la medic mi s-a spus ca am deviere de sept dar mie mi se infunde cand o nara cand cealalta nu numai cea pe care am devierea si de obicei cand ma ridic de pe pat se desfunda. va rog mult daca se poate sa-mi spuneti credeti ca nasul mi se infunda de la deviere sau de la alergie. m-am gandit la operatie dar imi este frica ca in urma acestei interventii sa nu raman tot asa. am luat diferite medicamente pt alergie dar nu prea am rezultate dar pt nas nu am reusit sa fac nimic astfel inca sa simt vreo ameliorare. se poate sa mi se infunde nasul din cauza alergiei adica sa mi se produca ceva inflamatii?multumesc
0
23-03-2009, ora 07:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
deviatia de sept..perturba trecerea fireasca si normala aa aerului prin nas... fapt ce favorizeaza aparitia rinitelor( cronice, hipertrofice sau alergice).
Iti recomand in tratament de 10 zile si mai vorbim.
Xyzal.. 1 pe zi...
Colargol sau Protargol 1% ( se prepara in farmacie), , cate 3 pic la 8 ore
0
23-03-2009, ora 19:49
rus_ralu
Nu este medic/terapeut
rus_ralu
multumesc mult pt tratament insa vroiam sa va mai spun ca eu iau momentan un vaccin staloral se ia3 ani eu il iau de 3 luni dar nu am nici un rezultat si pot sa iau ce mi-a-ti spus in combinatie cu vaccinu sau sa opresc vaccinu.?mare multumire
0
23-03-2009, ora 20:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
De ce crezi ca acest Vaccin.. Nou si scump.. se ia. 3 ani?????
pentru ca efectul se instaleaza lent dar sigur..
O sa beneficiezi de rezultatul vaccinului peste cativa ani.. acum se poate sa faci tratamentul care l.am recomandat... si sa continui.. vaccinul!. Nu se suprapun si nu sunt contraindicate!
0
23-03-2009, ora 22:26
rus_ralu
Nu este medic/terapeut
rus_ralu
am sa iau tratamentul recomandat de dumneavoastra iar in legatura cu staloral sunt dezamagita pt ca este si scump si fara rezultate imediate tocmai de aceea ma gandeam sa renunt sau sa-l inlocuiesc cu ceva.multumesc
0
02-04-2009, ora 22:32
rus_ralu
Nu este medic/terapeut
rus_ralu
Domnule Doctor am urmat tratamentul pe care mi l-ati recomandat de 10 zile cu staloral si xyzal, pe parcursul tratamentului nu am mai avut alergie insa nasul a continuat sa imi fie infundat. vroiam sa va mai spun ca mi se infunda cand o nara cand cealalta si nu numai aceea pe care am deviere de sept.ce a-ti putea sa imi recomandati in continuare?multumesc mult
0
06-04-2009, ora 19:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru rinita Vasomotorie.. face bine Colargolul. sau Protargolul.
dac nu ajuta, , trebue micsorate cornetele cu Radiofrecventa! sau Laser !
0
17-04-2009, ora 20:00
R.M.
Nu este medic/terapeut
R.M.
Buna ziua! Am 32 de ani si am fost diagnosticata cu deviatie de sept nazal si sinuzita frontala. De aproape 2 ani mai tot timpul sunt racita, sinuzita, amigdalita. Ma doare in zona fruntii, ameteli, dureri de cap, uneori si urechile. Si tot timpul am o secretie pe gat care ma deranjeaza. Nu pot sa dorm cu fata in sus, pentru ca simt ca nu am aer si ma sufoc, am mai tot timpul nasul infundat. In acesti doi ani am tot facut antibiotice pentru diferite infectii in gat si sinuzita. Dar abia acum am facut o radiografie SAF. La medic mi/a dat doar antibiotic si mi/a spus sa am grija cu deviatia de sept, si atat. Acum 2 ani am facut tratament pentru rinita cu Zyrtec, dar nu pot sa spun ca am simtit vreun efect. Secretiile din gat ma omoara, nu le mai suport. Ce imi recomandati? Va multumesc anticipat!
0
17-04-2009, ora 21:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Numai antibioticul este insuficient pentru vindecarea unei sinuzite. Un antiinflamator, un mucolitic si
tratamentul local este foarte important.
1. Eurespal 3 pe zi 10 zile dupa care Sinupret 2 la 8 ore inaca 10 zile !
2. ACC 200. 3 pe zi.. pana la stoparea secretilor
3. Inhalatii cu ceai de musetel + INHALANT 3-4 pic la sedunta.
daca sunt multe secretii. se poate face spalaturi nazale cu acelas ceai de musetel( cand se mai raceste!)
Adaugă un comentariu / răspuns
117 comentarii 12 3 4 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: