deviatie de sept | Forumul Medical ROmedic

deviatie de sept

06-07-2009
raluca rebenciuc
Nu este medic/terapeut
raluca rebenciuc
Buna ziua,
Acum o luna m-am operat de deviatie de sept. Aceasta deviatie credeam ca este cauza secretiilor care mi se aduna in gat. Dar nici dupa operatie nu am scapat de ele si in plus si in amigdale imi intra mancare( in cripte) si nu pot sa scot tot ce imi intra si ma deranjeaza. Ce as putea sa fac?
79 comentarii 12 3 ÃŽnainte ›
0
07-07-2009, ora 19:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru inceput..
Eurespal 3 pe zi
ACC 200 3 pe zi.
inhalatii si gargara de 3-4- ori pe zi.
bioparox in nas si in gat.. cate 2 puf din 4 in 4 ore..
totul 10 zile si mai vorbim!
0
20-07-2009, ora 17:27
raluca rebenciuc
Nu este medic/terapeut
raluca rebenciuc
Buna ziua,
Dl. dr. Flueraru
Am urmat tratamentul pe care mi l-ati prescris, dar de pe amigdale nu mi-au disparut pungutele de puroi si ma doare foarte tare capul. Ar trebui sa vin la un control. Spuneti-mi cand va pot gasi.
0
21-07-2009, ora 06:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt zilnic la Cabinet.
pentru confirmare si programare 0744 196583.
0
29-09-2009, ora 02:50
barza
Nu este medic/terapeut
barza
pe 13 octombrie sunt programat sa ma operez de deviatie de sept nazal care o am de vreo 15 ani si de vreo 4 ani folosesc tot felul de sprayuri nazale tip olinth care ma ajuta dar am hotarat sa ma operez, am fost astazi la o clinica in italia si mi-au spus ca imi fac o anestezie totala dupa care voi sta 2 zile in spital si al;te 10 zile acasa repaos, doar ca imi este un pic frica de anestezia totala, as vrea sa stiu ce se poate intampla cel mai rau in cazul unei anestezii totale.si dupa cat timp pot sa fac efort fizic pt ca joc fotbal.va multumesc
0
29-09-2009, ora 08:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu are ce sa se intample la anestezia totala( poate greata si voma dupa ce te trezesti.. dar nu e obligatoriu)
efort o sa poti face cam la 3 saptamani
0
04-10-2009, ora 17:10
alleszya
Nu este medic/terapeut
alleszya
Salut. Scriu pe acest forum cu speranta ca voi primi niste sfaturi concrete si utile in pregatirea si recuperarea ante si post operatorie a deviatiei de sept.
Am fost diagnosticata acum 3 ani in urma cand au inceput si primele mele probleme dar atunci mi s-a spus de doctori diferiti ca nu este necesara o operatie. De cateva luni, insa, situatia s-a schimbat in sensul ca au aparut noi probleme cauzate de aceasta deviatie a septului. Printre problemele intampinate, enumar : sangerarea /umezirea nasului cu sange, dificultate in in a respira pe nas/ impunerea respiratiei pe gura/ impotmolirea respiratiei in timpul vorbitului/somnului/a depunerii unui efort, uscarea frecventa a gurii/ inflamarea amigdalitelor, implantarea incorecta a dintilor, sinuzita/ dureri cumplite de cap, senzatia de nas si urechi infundate, probleme de concentrare/ cearcane evidentiate puternic, etc.
Acum urmez un tratament, dupa care va urma realizarea unei radiografii si apoi intrarea in oper
0
04-10-2009, ora 17:12
alleszya
Nu este medic/terapeut
alleszya
Continuare,
Acum urmez un tratament, dupa care va urma realizarea unei radiografii si apoi intrarea in operatie. Ceea ce ma intereseaza pe mine cel mai mult ar fi: costuri implicate, avantaje/dezavantaje, medici recomandati, recomandari post operatie.
0
01-11-2009, ora 08:31
barza
Nu este medic/terapeut
barza
acum sunt in spital la 2 zile dupa operatie ma simt cam groaznic, vineri m-am operat a tinut 2 ore jumate operatia nu stiu de ce asa mult, de ineri am dureri de cap incontinuu, nasul infundat imi urge sange din nas, oricum ma simt foarte nasol astazi trebuie sa imi scoata tampoanele din nas si maine imi da drumul acasa credeam ca e o operatie mult mai usoara dar m-am inselat daca ar fi sa dau timpul inapoi nu as mai face-o, va multumesc, poate imi schimb parerea peste vreo saptamana cand o sa stau mai bine.
0
07-11-2009, ora 04:23
barza
Nu este medic/terapeut
barza
luni am iesit din spital dupa operatia de deviatie de sept dar ma simt cu nasul mai infundat ca niciodata as dori sa stiu de ce si daca se amelioreaza dupa 10 zile cand imi vor scoate acele mini atele din nas, iau tratamentul necesar dupa operatie cu apa de mare isotonic, rinopaidolo unguent, kestine si nimensulide dar nu simt ameliorari.vreau sa stiu ce se intampla.va multumesc
0
07-11-2009, ora 08:40
alpiscampionu2009
Nu este medic/terapeut
alpiscampionu2009
Pt.dl.dr.Flueraru
Peste 2 sapt.sunt prog.pt.amigdalectomie.Va rog sa-mi spuneti daca dupa operatie va dispare senzatia de urechi infundate(disfunctie tubara)si acufenele.Ce riscuri implica aceasta operatie si anestezia generala?Va
multumesc mult.
0
07-11-2009, ora 13:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Amigdalectomia cu anestezie generala.. nu implica mari riscuri,. Medicul stie ce are defacut.
la internare o sa va povesteasca cum decurge interventiea si o sa semnati in fisa pentru aceasta informatie.
cat despre urechi infundate si tiuit, nu pot sa spun nimic.
trebue medicul care se ocupa de Dvs. sa vada si ce probleme exista in nas, sa faca o audiograma si o timpanograma.. casa vada la ce nivel este problema!
0
17-12-2009, ora 01:27
mikkka
Nu este medic/terapeut
mikkka
Buna ziua,
Dl. dr. Flueraru
M-am operat de deviatie de sept in septembrie. Am mai mereu 1 din nari infundata (cand o nara cand cealalta) dc pun picaturi se desfunda dar in 5 minute se infunda din nou. Aveti idee ce se intampla?
multumesc mult
0
17-12-2009, ora 09:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o rinita.
Colargol( se prepara in farmacie ) 3-4 pic la 8 ore.. 10 zile !
0
02-01-2010, ora 21:35
mikkka
Nu este medic/terapeut
mikkka
Buna ziua,
Dl. dr. Flueraru
M-am operat de deviatie de sept in septembrie. Am mai mereu 1 din nari infundata (cand o nara cand cealalta) dc pun picaturi se desfunda dar in 5 minute se infunda din nou.

Am incercat CORALGOL 10 zile dp cum mi-ati recomandat dar nu am scapat deproblema.Respir tot pe o sg nara, am un miros urat in nas si mucozitatile mi se scurg in gat. Cum sa scapt de aceasta problema?
multumesc frumos
0
02-01-2010, ora 22:01
mikkka
Nu este medic/terapeut
mikkka
medicul de famile mi-a recomandat antibiotic Fromilid. ce parere aveti?
multumesc frumos
0
03-01-2010, ora 12:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar fi bine sa mergeti sa faceti o radiografie SAF.. si cu acel reziltat sa mergeti la ORL.
e posibila o sinuzita.. si trebue de vazut ce fel de sinuzita este !
antibioticul adata inceput trebue luat minim 5 zile...
0
10-01-2010, ora 23:36
a.b.c.
Nu este medic/terapeut
a.b.c.
eu ma operez miercuri de deviatie de sept si sinuzita max si frontala. ce sfaturi postoperatorii aveti pt un pacient speriat?
0
11-01-2010, ora 06:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa NU fie speriat.. ca nu ajuta la nimic.. si tine organizmul in tensiune si stres inutil.!
relaxeazate.. odata ce ai ajuns aici.. tre sa ai incredere in fortele proprii ca o sa treci cu bine peste toate problemele.
medicul care te opereaza.. este in masura sa.ti ofere toate detaliile unei ingrijiri postoperatorii corecte!
bafta!
0
11-01-2010, ora 15:07
alexutzub25
Nu este medic/terapeut
alexutzub25
buna ziua. as vrea sa stiu si eu daca operatia de deviatie de sept include si indreptarea nasului? sau se rezuma doar la eliberari cai respiratori? multi spun ca daca iti faci aceasta operatie iti ramane nasul stramb.Va multumesc!
0
11-01-2010, ora 15:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt 2 tipuri de operatii
1. acel care se face la ORL.. implica NUmai interventia pe septul nazal.. cu scop de inbunatatirea respiratiei.
nu se deformeaza deloc nasul extern.
2 interventiile care implica Rinoplastia se fac de medicii plasticieni.. sau unii ORL.isti care au specializare in chirurgie plastica. acest gen de interventii se fac la cerere si costa mult mai mult decat o operatie pe sept!
0
24-01-2010, ora 21:42
vioF25
Nu este medic/terapeut
vioF25
m-am operat acum 3 luni de deviatie de sept.la inceput mi se infunda urechea dreapta si nu mai auzeam deloc.dupa multe tratamente zadarnice m-au depistat cu deviatie de sept.m-am operat, dar desi au trecut 3 luni de la operatie inca ma doare nasul, sunt umflata si am o nara infundata.pe mine ma tinut cu mese in nas 5 zile, m-au durut dintii groaznic si n-am mancat mai nimic, n-am dormit, pt ca ma dureaua toate si a fost groaznic.este normal sa ma doara inca dupa atata timp?
0
27-01-2010, ora 18:37
XBOY
Nu este medic/terapeut
XBOY
Buna seara ! Va rog, ajutati-ma cu o parere. Am fost la un medic O.R.L. pentru un consult deoarece mi se infunda nasul extrem de des. In ultimul timp simt o presiune in urechi iar dimineata cand ma trezesc am un soi de flegma neplacuta la gust in gat. Doctorul mi-a spus sa fac SAF. Ar putea fi de la sinusui problema ? Va multumesc.
0
29-01-2010, ora 12:47
f_eri
Nu este medic/terapeut
f_eri
De cand sunt tanara totdeauna am nasul infundat (fara picaturi nici nu mai pot trai:) )actual am 50 de ani, stranut imediat dupa ce iau picaturi de nu mai pot oprii si daca nu le iau nu pot respira. Si de vreo o luna ma doare infernal capu in continu. Am momente cand ma inteapa de am impresia ca "dau coltu". Mi s-a spus ca as avea o deviare de sept dar acuma cum a aparut si durerea de cap nu mai stiu ce sa fac.Daca imi puteti da niste sfaturi va multumesc.La o consultatie miar fi cam greu sa vin eu locuind in cealalta parte a tarii.
0
29-01-2010, ora 13:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
f.eri
mergeti acolo la ORl..
si faceti tot ce vi se recomanda !
0
29-01-2010, ora 19:10
alexutzub25
Nu este medic/terapeut
alexutzub25
buna seara domnu doctor, am mers la orl pt o problema cu urechea dreapta cu care nu aud pre bine, am facut o audiograma, si doamna doctor mi-a dat tratamentul acesta: 5 zile de axycef la 12 ore, ketroprofen tot la 12 ore si zece zile de neuromultivita, si picaturi de nas vibrocil de 2 ori p zi, otocalm si solutie auriculara tot de doua ori pe zi siun inhalant sa il fac seara 20 de min, am facut acest tratament dar nu se cunoaste nimic. dumneavoastra ce parere aveti?
0
30-01-2010, ora 07:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
alexutzub
trimite audiograma pe mail
0
30-01-2010, ora 17:13
Alexandru1995
Nu este medic/terapeut
Alexandru1995
m-am lovit la nas acum 4 luni si acum am observat ca, in nara stanga am un os(un fel de umflatura tare) care imi impiedica relativ respiratia, am 15 ani si nu stiu cat de grava este problema.Ce ma sfatuiti?
0
30-01-2010, ora 17:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa astepti pANA LA 17 ANI.. DUPA CARE O SA TREBUIEASCA SA FACI O MICA OPERATIE IN NAS !
0
31-01-2010, ora 12:12
Alexandru1995
Nu este medic/terapeut
Alexandru1995
multumesc mult.o sa tin cont de ce mi-ati spus
0
10-02-2010, ora 10:07
alexa12
Nu este medic/terapeut
alexa12
Buna ziua,
Am fost operata de deviatie de sept acum 4 ani si am impresia ca mi s-a modificat cumva si nasul, s-a marit baza acestuia si este putin spre stanga, tind sa cred ca operatie esre devina pentru ca la varsta la care s-a intamplat operatia aveam in jur de 20 ani, si cred ca nasul se dezvoltase pana in faza terminala.
Va rod oferiti-mi niste raspunsuri pt ca acum incep sa ma simt complexata din cauza nasulu(este umflat, ca de boxeur si se inroseste si extrem de repede) incep sa am regrete ca am facut aceasta operatie)
Adaugă un comentariu / răspuns
79 comentarii 12 3 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: