detoxifiere eficienta

06-01-2011
amariac
Nu este medic/terapeut
amariac
Buna ziua tuturor!

As dori sa incep o cura de detoxifiere pe cale naturista, insa nu sunt inca foarte lamurita care tratament ar fi cel mai eficient. Internet-ul este ticsit cu informatii si discutii legate de beneficiile argilei, despre diete, ceaiuri, pulberi de plante si tratamente cu uleiuri, insa cantitatea si diversitatea informatiilor nu fac decat sa -mi sporeasca starea de confuzie. Mentionez ca sufar de keratoza pilara, dermatita seboreica (la nivelul scalpului) si de un dezechilibru hormonal manifestat printr-o pilozitatea ceva mai accentuata si prin alopecie. Am incercat diverse solutii pentru a-mi ameliora aceste afectiuni, niciuna insa nu a dat rezultate remarcabile. De aceea cred ca probabil, inainte de a mai incepe orice tratament, ar fi indicat sa realizez o detoxifiere temeinica, eliminand astfel substantele nocive inmagazinate in organism de-a lungul timpului. Va multumesc anticipat pentru orice sugestie!

Multa sanatate si un an nou cat mai bun!
5 comentarii
0
08-01-2011, ora 16:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Incearca cu DetoxiColon.
0
19-01-2011, ora 07:50
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
amariac, ti-am trimis mesaj privat.
0
02-01-2012, ora 17:27
Anacrmc
Nu este medic/terapeut
Anacrmc
Am experimentat si am vazut la multe persoane rezultate bune si uneori incredibile folosind apa pi-mag alcalinizata.
Din moment ce bem apa, si e normal sa o facem, atunci sa bem acea apa sanatoasa care spala membranele celulelor(unde se depun toxinele). In plus fiind structurata, ajunge in profunzimea tesuturilor si aprovizioneaza cu nutrientii necesari. Fara alte tratamente se constata o imbucuratoare scadere a colesterolului, glicemiei si o vitaliata per total sporita.
0
07-06-2012, ora 12:48
Mari_Meli
Nu este medic/terapeut
Mari_Meli
Va sugerez sa cititi despre importanta detoxifiereii colonului si a ficatului - de ce e important sa curatati si ajutati ambele organe, cum influenteaza functionarea lor sistemul imunitar si multe alte lucruri in organism, ce probleme genereaza proasta lor functionare, etc.
0
07-06-2012, ora 14:35
Mari_Meli
Nu este medic/terapeut
Mari_Meli
Nu vreau sa supar pe nimeni, dar m-am interesat si eu de niste produse de detoxifiere si Detoxicolonul contine doua laxative de contact, senna si crusin, a caror administrare mai mult de o saptamana este foarte nociva, fiind una din cauzele principale ale aparitiei melanozei colonului.

Eu cand am vrut sa ma apuc de o cura de detoxifiere am citit mai intai ce e detoxifierea, din ce motive e necesara, ce efecte benefice are si de ce, apoi am inceput sa reglez dieta, ce (dar si cum si cand) mananc), ce/cum beau, ce prioritati consider ca am cu sanatate a(si dupa un control la un medic naturist si cu diagnosticare cu biorezonanta), ce tratamente/plante sunt recomandate, etc. Cred ca trebuie inteles bine ce si de ce facem, ce specific si efecte au diferite produse de detoxifiere, eventualele efecte adverse/riscuri, etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Produse naturale pentru curățarea colonului (detoxifiere naturală)
  • Cum elimină corpul substanțele toxice?
  • Detoxifierea ficatului - o abordare științifică
  • Noi descoperiri legate de detoxifiere și prelungirea vieții
  • Detoxifierea corpului - metode, sfaturi și recomandări
  • Detoxifierea organismului - ce trebuie să știi
  •