detalii menopauza

20-05-2008
ramina
Nu este medic/terapeut
ramina
sunt ingrijorata ca in aceasta luna ciclul menstrual care imi vine regulat la 28 de zile fara intarziere, luna aceasta m-a tinut exact 20 de zile cu sangerare normala ( de o culoare inchisa si in primele zile cu cheaguri), vreau sa spun ca nu cantitativ a fost mult ci ca durata a fost excesiv cred eu de lunga.Am efectuat acum cateva luni si un test papanicolau si din cate isi aducea aminte d-na dr.( uitase analizele la spital) nu era nimic care sa ma ingrijoreze.Durata ciclului a fost din 03 mai pana aseara 19 mai.Azi dimineata nu am mai sangerat.am citit tot pe acest site si sunt f.ingrijorata pentru ca pare a fi destul de grava situatia. Nu se pune sub nici un fel problema unei sarcini.Sotul meu este diabetic iar viata noastra sexuala aproape ca nu mai exista de 7 ani.Sunt interesata daca poate fi totusi un cancer sau o infectie sau primele simptome ale menopauzei.Specific inca odata ca ciclul imi vine regulat si de regula este de 3-5 zile maxim.
Va multumesc!
1 comentarii
0
20-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Nu e semn nici de sarcina, nici de infectie. Pe mine ma duce mai degraba cu gandul la posibila existenta a unui fibrom uterin care sa fi determinat aceasta hipermenoree. Un examen echografic v-ar fi de mare folos, sincer.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  •