despre unghiile la picioare.. micoza?

25-08-2008
athosdanila
Nu este medic/terapeut
athosdanila
Am urmatoarele problema la unghiile de la picioare s-a format sub ele o chestie galbuie si faramicioasa, nu mai cresc frumos creapa s-au se deformeaza.am inceput un tratament cu canesten crema, fac bai la picioare cu apa calda in care torn o lingurita de otet de mere, dupa care tai partea bolnava si le curat apoi le tamponez cu servetele ptr uscare dupa care dau cu betadina, dar nu am rezultate.ce ma sfatuiti. O intrebare e bine sa coninui sa tai unghiile si ce tratament sa urmez.
7 comentarii
0
28-08-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aveti o onicomicoza, adica o ciuperca a unghiilor. In general aceasta nu se trateaza prin aplicatii locale de antimicotice, ci numai prin administrarea unor medicamente pe cale orala, sub indrumarea medicului dermatolog.
0
08-07-2009, ora 08:07
suteusimona
Nu este medic/terapeut
suteusimona
Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca aceste onicomicoze netratate multi ani pot crea probleme pentru sanatatea intregului organism al omului, inafara de faptul ca arata cum arata.inestetic si neplacut.poate este o intrebare a carei raspuns este evident dar daca omul a incercat tratamente diverse si nu dau rezultat e bine sa te infunzi cu antibiotice etc???se poate scapa de nebunia asta de onicomicoza??
0
12-07-2009, ora 10:25
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Onicomicoza nu afecteaza intreg organismul!
Daca nu reusiti sa scapati de ea, fie aveti o ciuperca rezistenta la antimicoticele uzuale, fie aveti o boala asociata (cum ar fi diabetul) care determina recidive.
0
18-07-2009, ora 11:21
suteusimona
Nu este medic/terapeut
suteusimona
Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra.adevarul e ca nu am urmat un tratament de lunga durata ci tratamente cu creme de scurta durata si probabil va trebui sa iau si pastile.Voi merge la un dermatolog...sper sa gasesc pe cineva competent pentru a rezolva aceasta problema.
0
09-03-2010, ora 21:05
cristi2
Nu este medic/terapeut
cristi2
Am un fel de ciuperca la unghii.Cand imi tai unghiiile imi zurge sange din unghie!!(nam mai vazut si auzit).CE sa fac?Nam luat nici un tratament.CE ma sfatuiti?Va rog ajutatima!!
0
11-03-2010, ora 21:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aveeti nevoie de un control mai amanuntit! Mergeti la medicul de familie sa va indrume.
0
05-07-2017, ora 22:24
Carva
Nu este medic/terapeut
Carva
Buna seara.am citit tot pe forum ca terbinafina produsa in Romania nu este asa eficienta ca cea produsa in strainatate(terbisil).Terbinafine este produsa in Islanda.Ce parere aveti despre acest produs ? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Remedii eficiente pentru ciuperca unghiei
  • Micoza unghiei și ciuperca piciorului - prevenție și tratament
  •