despre un raport medical

15-02-2014
VIOCOS
Nu este medic/terapeut
VIOCOS
tatal meu in varsta de 73 de ani sufera de bronsita asmatiforma, insuficienta respiratorie si altele, a facut un CT tomograf a toracelui.Nu inteleg termenii medicali si as dori sa va scriu cateva rezultate sa-mi spune-ti mai pe intelesul meu ce inseamna.de ex.leziuni micronodulare asociate cu opacitati liniare ramificate cu aspect caracteristic de, , copac inmugurit" localizate subpleural la nivelul LID. - lumene bronsice discret dilatate situate posterobazal bilateral; cativa micronoduli pulmonari bilaterali; ganglioni cvasicentrimetrici cu calcificari incluse localizati precarinar;ganglioni calcificati hilari stangi; ateroame impregnate calcar situate la nivelul aortei si emergentelor supraaortice; benzi de fibroza bilaterala;material dens cu incluziuni aerice situat in portiunea inferioara a traheei si la nivelul bronhiei principale drepte; spatii aerice lipsite de structura cu diametrul axial maxim de 25 mm localizate subpleural si intraparenchimatos bilateral predominant la nivelul lobilor superiori. Are dese dureri in piept. Va multumesc
1 comentarii
0
21-08-2019, ora 20:33
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Există leziuni de fibroză ale parenchimului și probabil bronșiectazii. Expectorează mai mult dimineața? Ce simptome mai are? Restul leziunilor calcificate sunt vechi, nu au semnificație. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.