despre rinichi

29-06-2007
ella_ela
Nu este medic/terapeut
ella_ela
am si eu o problema cu partea stinga, nu stiu daca e vorba de piatra la rinichi sau un blocaj al rinichiului sting.durerea e mai sus si e linga coloana.ce trb sa fac si in consta aceasta boala.multumesc
10 comentarii
0
01-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Trebuie să mergeţi la doctorul dv. Numai un consult medical poate pune un diagnostic. Deocamdată, nu ştim despre ce boală vorbim şi nici măcar dacă e vorba de rinichi, de coloană sau de altceva.
0
02-07-2007, ora 00:00
ella_ela
Nu este medic/terapeut
ella_ela
asta am si facut, dar mai dureaza pina iau legatura cu dr.am facut scan, am facut raze y si ivp si mi-a facut 4 injectii, stiti cred ce anume, asa a spus dr de fam, ca, ar fi vorba de pietre sau un blocaj la rinichi.acum nu stiu nici eu, dar cind ma doare simt sa bag ceva eu sa o dau afara, simt ceva mic si se zbate ca o inima, asta ce e?va multumesc mult ca ma sustineti dar imi e frica tare.
0
04-07-2007, ora 00:00
ella_ela
Nu este medic/terapeut
ella_ela
am luat legatura cu un urolog, dar abia in septembrie am legatura cu el, m-a pus sa fac analize intii, dar as fi curioasa sa astiu ceva dinainte, ma puteti ajuta.De ce ma i-a calduri in fiecare noapte si cind imi e rece fac baie fierbinte?!e bine?da-ti un reper va rog, din suflet
transpir seara de seara si durerea e acolo!va multumesc mult de ajutor si mai intrebati ce trb?va multumesc din nou
0
27-09-2007, ora 00:00
eunice
Nu este medic/terapeut
eunice
buna la toti. si eu am blocaj la rinichiul stang, habar nu am avut de el pana ce am fost in concediu la mare si am intrat in apa foarte rece si m-a luat o durere foarte mare ca timp de doua zile nu am putut manca nimic, vomitam tot. am ajuns la urgente si acolo m-au stabilizat. mi-au prescris tavanic, care este foarte scump dar nu m-a scapat de blocaj. mie una la urologie nu mi-au gasit nimic doar la nefrologie. am fost de doua ori la control si trebuie sa mai meg. nu mai simt durere dar sunt umflata sub ochi si nu am pofta de mancare. simt o mica durere cand conduc, daca stau mai mult p rinichi. e bine sa mergeti la control, la nefrologie. la analizele de sange si urocultura nu mi-a iesit cum ca as avea probleme. sper sa gasesc un tratament si sa imi treaca, cert e ca nu e de glumit cu rinchii. iar pt dureri va recomand algocalmin fiole, le luati oral sau intramuscular. dar sunt de moment
0
30-05-2008, ora 00:00
marius79
Nu este medic/terapeut
marius79
Buna ziua, am si eu niste intrebari , o am pe mama are 58 de ani si doctori au descoperit ca are o piatra la rinichi de 5 cm e foarte mare, i-au propus o operatie clasica, au zis ca ultrasunete nu are nici un efect, problema e ca pe mama nu o doare deloc rinichiu ala, iar in dreptul rinichiului acela , are o alunita destul de mare, e posibil sa se vada alunita ?
0
30-05-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, o aluniţă la piele nu poate fi confundată cu o piatră. În două situaţii diagnosticul ecografic e cert: în pietre şi în sarcină.
0
02-06-2008, ora 00:00
maria_1977
Nu este medic/terapeut
maria_1977
Buna ziua.Am si eu o problema poate ma poate ajuta cineva, am piatra la rinichiul sting...care ma cam doare cind beau f multe lichide..trebuie sa ajung la medic dar..deocamdate nu e in oras...de ceva timp simt ca retin apa..si picioarele imi sunt ff uflate...e din cauza pietrelor ?
Va multumesc
0
25-05-2011, ora 09:59
Analys
Nu este medic/terapeut
Analys
Buna ziua!..In urma cu cateva luni am fost diagnosticata cu pietricele la rinichi.Nu am luat nici un tratament doar ceaiuri.Se intampla sa am dureri de burta joase, si sa urinez des cateodata [cateva zile], apoi totul revine la normal.Rinichii nu ma dor, simt doar un oarecare disconfort atunci cand fac efort mai mare(gen ridicaturi).As dori sa stiu daca durerile de burta sunt de la rinichi si ce er trebui sa fac...momentan nu am posibilitatea sa merg la medic..Va multumesc.
0
20-08-2012, ora 18:00
niki19
Nu este medic/terapeut
niki19
buna ziua am si eu probleme la rinichi am avut nisip dar mi sa dus fara tratament, azi dimineata ma-m trezit cu dureri mari de rinichi(asa cred)in doua parti langa coloana jos ma ijunghia dar asa de tare incat nu mai puteam respira si ma durea de jur imprejur cu burta cu tot, ce poate fii?piatra sau nisip la rinichi?inca si acuma ma dor dar este suportabil, poate sa fiu racita la rinichi?se poate agrava?va multumesc mult!
0
25-11-2012, ora 00:46
Roxana Popescu
Nu este medic/terapeut
Roxana Popescu
Buna seara! Va scriu in legatura cu mica mea problema pe care am avut o la varsta de 14 ani, acum avand 25, din cauza durerilor acute pe care le prezentam in partea stanga, in fata, in urma analizelor mi s a descoperit ca am rinichi unic, stangul, iar dreptul existand, dar fara nici o functie, stangul preluindu i functiile rinichiului drept. Au urmat varii analize in urma carora s a descoperit ca aveam "pielonefrita, pionefroza acuta", sper sa fie corect! Doctorul Basca de la spitalul Grigore Alexandrescu, un doctor desavarsit, m a operat! Am fost sfatuita sa nu fac mult efort si sa nu ridic greutati! In tot acest timp am avut 2-3 infectii urinare, toate tratate la timp! In ultima vreme am inceput sa simt niste arsuri in partea stanga, langa rinichi... Din ce cauza sunt aceste arsuri? Cu toate ca am problema pe care o am, as putea duce o sarcina la capat, fara probleme? Va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alergarea la maraton poate provoca insuficiența renală acută
  • Cum ne putem distruge rinichii
  • Calculi urinari - reguli de alimentație și hidratare
  • Cum pot fi eliminate pietrele la rinichi
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Schimbările climatice vor influența incidența cazurilor diagnosticate de pietre la rinichi
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •