despre rinichi

31-03-2008
egdar_x
Nu este medic/terapeut
egdar_x
am hidronefroza gr.2 partea dreapta iau tratament ptr.dureri dar ele continua, am usturime cand urinez, urinez putin si des si as vrea sa stiu ce tratament sa fac.am fost operata de neo col uterin.Va multumesc
9 comentarii
0
31-03-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Efectuati mai intai un sumar de urina, urocultura cu antibiograma, iar daca e vorba de o cistita tratati cu antibiotic numai conform antibiogramei, ajustand dozele daca analizele dvs. pentru rinichi (uree, creatinina) sunt modificate.
Daca episoadele se repeta, incercati tratament cu Urinal sau Urovaxom, timpr de 2 luni, pentru a creste imunitatea in fata infectiilor urinare, dupa ce in prealabil efectuati un control ginecologic pentru a vedea daca nu e vorba si de vaginita asociata.
0
01-04-2008, ora 00:00
egdar_x
Nu este medic/terapeut
egdar_x
Va multumesc.Am facut urina si eco abdominal, la spitatul de urgenta dar nu mi s-a spus ce am la urina pe rezultat scrie:SG 1.015, PH 6, LEU 25 NIT NEG, PRO NEG, GLU NORMAL, KET NEG, UBG NORMAL, BIL NEG, ERY 250, si la eco scrie hidronefroza gr.2 pe partea dreapta as vrea sa stiu ce tratament imi trebuie si ce ce a iesit la analize.VA MULTUMESC
0
02-04-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Din sumarul de urina nu rezulta o infectie urinara (putine leucocite). Poate fi vorba de o vaginita sau de o vezica spastica, dar pentru asta e nevoie si de un consult urologic. Puteti lua tratament cu Urinal preventiv, si in acelasi timp e bine sa faceti si o lama la ginecologie.
0
02-04-2008, ora 00:00
jenicutza
Nu este medic/terapeut
jenicutza
cand am facut eco si urina am facut si control ginecologic si pe rezultat scrie, , bont vaginal suplu' si nu mi-a spus ca as avea ceva a spus ca este bine, intrebarea mea este cat timp trebuie sa iau Urinal si cum sa le iau si o sa merg si la urolg, dar pana atunci vreau sa incep tratamentul cu Urinal.Va multumesc din suflet..
0
02-04-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Urinal se ia 1 cp pe zi timp de mai multe luni, si, deasemenea, preventiv pentru infectii urinare se poate administra Urovaxom 1 cp pe zi, timp de 2 luni.
0
02-04-2008, ora 00:00
egdar_x
Nu este medic/terapeut
egdar_x
va multumesc, daca o sa am nevoie de cate un raspuns as putea sa mai apelez la dumneavoastra?inca o data multumesc
0
18-03-2010, ora 15:22
iko
Nu este medic/terapeut
iko
Buna ziua, as avea si eu nevoie de un sfat...ieri am facut un ecograf si mi-au zis ca am rinichii putin mai mici, din cauza ca nu beau destule lichide, insa eu am o problema din copilarie, acum avand 20 ani, cu transpiratia in anumite zone ale corpului si mai exact la sub brat, la palme si la picioare...ar putea fi vreo legatura intre aceste doua lucruri?
mentionez ca aceasta transpiratie nu mi-a disparut cu trecerea timpului si am inceput sa traiesc cu ea neocupandu-ma de provenienta ei.va multumesc anticipat
0
19-03-2010, ora 05:07
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nu este o legatura intre transpiratie si dimensiunile rinichilor. Pentru transpiratiile excesive, ar fi util sa faceti un consult endocrinologic pentru a exclude o afectiune tiroidiana.
0
06-08-2011, ora 23:56
mrs1991
Nu este medic/terapeut
mrs1991
buna ziua am si eu o problema... de ceva timp ma doare spatele si testiculele..transpir in zona rinichilor oare ce sa fie/?raceala.??nu ma doare mereu mai mult seara :) si nu e o durere insuporabila e deranjanta.dak stau mult pe scaun sau in picioare ma doare spatele.oare ce sa fie???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •