despre omeran

14-02-2010
lil
Nu este medic/terapeut
lil
In ce perioada a zilei trebuie administrat omeranul si la cat timp inainte de masa avand in vedere ca iau Arcoxia.
4 comentarii
0
15-02-2010, ora 02:25
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună dimineaţa!

Din punctul meu de vedere, administrarea concomitentă a celor 2 medicamente poate induce interferenţe cu grad mare de toxicitate. ARCOXIA este un medicament foarte TOXIC, iar Omeran, administrat simultan aduce un aport de toxicitate. Ambele pot crea un teren favorabil pentru producerea unor tulburări hematologice foarte grave, de pildă: neutropenie, pancitopenie, leucopenie, trombocitopenie, bicitopenie şi agranulocitoză, condiţii medicale extrem de grave (ultima cu grad IMENS de letalitate (vă poate ucide; nu glumesc)).

Nu sunt deloc exagerat, să nu credeţi asta. Consultaţi medicul şi apelaţi la ceva alternativ. Sunt foarte multe terapii care dispun de remedii cu acţiune antiinflamatoare (specifică Arcoxiei, care este un AINS) şi acţiune de reducere a acidului gastric, de tratare a esofagitei de reflux, a refluxului gastro-esofagian, a ulcerului, în general a unor afecţiuni gastrice (specifică Omeranului, care este un IPP).
Consultaţi un fitoterapeut, un homeopat, un api-fitoterapeut, etc., dar nu luaţi Omeran în acelaşi timp cu Arcoxia, este mult prea riscantă combinaţia. Decizia vă aparţine.

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică;)
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
15-02-2010, ora 09:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domnule Nick,
Apreciez perseverenta D-voastra si mai ales ubicuitatea.
Este insa catastrofal sa va pronuntati asupra unor prescriptii medicale, atata timp cat nu aveti competenta necesara.
Asocierea antiinflamator-protector gastric este obligatorie, avand in vedere actiunea nociva a antiinflamatorului asupra mucoasei gastrice.
Deci, nu va mai pronuntati in necunostinta de cauza!!! Pacientii chiar v-ar putea crede!!!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-02-2010, ora 19:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-nule Uscatu,

Mulţumesc pentru aprecieri, cu toate că sunt supraestimate. Nu sunt omniprezent, doar Dumnezeu este...sunt prezent când îmi permite timpul.
Ştiu că această asociere este aproximativ obligatorie, tocmai de aceea i-am şi recomandat persoanei în cauză să încerce să apeleze la un remediu alternativ, există o sumedenie. Despre activitatea nocivă a AINS-ului asupra sistemului imunitar şi a asupra inimii, ce spuneţi? Nu credeţi că reprezintă minim 2 motive suficient de cataclismice pentru care eu să fii dat acel sfat? A fost un simplu sfat, nu o impunere!
Nu m-am pronunţat în necunoştinţă de cauză, am vrut doar să previn unele reacţii adverse cu potenţial ridicat de gravitate. Îmi cer scuze dacă v-am deranjat, nu asta îmi doresc de la activitatea mea umilă (mai mult sau mai puţin prolifică) de pe acest forum.

Toate cele bune şi mult succes în carieră, Dumnezeu să vă binecuvânteze.
0
15-02-2010, ora 21:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Succes!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.