despre ce infectie este vorba ?

18-02-2010
icristian
Nu este medic/terapeut
icristian
Buna ziua! Povestea mea incepe in urma cu 1 an de zile, cand dupa o vizita la un salon de masaj si un contact sexual neprotejat, am inceput sa experimentez foarte multe simptome. Dupa 2 saptamani am inceput sa am febra foarte mare, dureri abdominale si ganglioni ( la gat ) umflati. Precizez ca nu am apelat la nici un fel de medicatie, si ca aceste stari au trecut dupa aprox. 2 saptamani. Apoi mi-a aparut o leziune pe capul penisului ( mov-rozalie ), care ma ustura, dar si aceasta a trecut de la sine ( fara unguente, sau altceva ) dupa cateva saptamani. Cam astea ar fi simptomele initiale. Deseori fac febra, si am si slabit putin in ultimul an, iar pe piept si pe pielea capului ( cel de sus ) am dezvoltat niste bubitze asemanatoare cosurilor ( nu stiu daca e sugestiv, e posibil sa fie si din cauza sistemului imunitar slabit ). Precizez ca am efectuat testele HIV si Sifilis - toata gama ( VDRL, TPHA, FTA-ABS ) si toate au iesit negativ. Daca m-ati putea ajuta cu niste sugestii sau daca ati avut asa ceva si stiti despre ce e vorba, va sunt recunoscator.
O zi buna!
2 comentarii
0
15-04-2014, ora 08:58
icristian
Nu este medic/terapeut
icristian
Salut,
revin cu detalii.
Am si uitat de aceasta postare, este veche.
Deci, dupa ce am facut toate testele de care va spuneam, si dupa ce am avut aproape 8 luni de zile febra (mica, dar o simteam), dupa inca alte teste am aflat raspunsul.
Virusul "boala sarutului", Epstein-Barr.
Sper ca acest lucru sa ajute si pe altii care sunt in cautare de raspunsuri.
Numai bine,
0
16-04-2014, ora 08:39
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Icristian
Salut, infectia cu EBV este extrem de comuna, 95% din populatie o are dar majoritatea nu au nici o problema de sanatate din aceasta cauza.Se stie ca EBV produce mononucleoza si este prezent in anumite tipuri de limfom!Nu are insa nici o legatura cu fosta leziune de pe penisul tau!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.