dermatita cortizonica

15-02-2007
marina05
Nu este medic/terapeut
marina05
am fost diagnosticata cu "dermita cortizonica". folosesc de aprox.8 ani fluocinolon si, mai recent, nidoflor. de o saptamana am incetat sa mai folosesc la sfatul unui medic dermatolog care mi-a prescris Metroruboril. dupa inceperea tratamentului fata mi-e umflata, rosie, ma mananca groaznic si am o senzatie permanenta de arsura. poate fi din cauza tratamentului sau pt. ca nu am mai folosit cortizon (de fiecare data cand am incercat sa folos. alta crema s-a intamplat la fel)? daca stie cineva ce e de facut... astept orice fel de sugestii. va rog, AJUTOR!!!
14 comentarii
0
15-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ti-am adresat si un raspuns personalizat, dar revin si pe forum. Ai facut o mare greseala pentru ca ai aplicat fluocinolon pe fata atatia ani! Cortizonicele de tipul Fluocinolonului produc atrofie epidermica si dezvoltarea de telangiectazii. Incearca tratamentul propus in mesajul direct si revino cu un nou mesaj peste 10 zile!
0
21-12-2007, ora 00:00
Roxana08
Nu este medic/terapeut
Roxana08
marina05 in aceeasi situatie (dupa inceperea tratamentului fata mi-e umflata, rosie, ma mananca groaznic si am o senzatie permanenta de arsura) ma aflu eu acum. Te rog sa-mi spui cum a evoluat la tine, daca pana la urma ti-a trecut. Mie dr mi-a prescris Ruboril crema si pastile Flonidan. De 3 zile sunt sub tratament si parca e din ce in ce mai rau. Sper sa vezi msj cat mai curand. multumesc
0
08-01-2008, ora 00:00
blendarau_claudia
Nu este medic/terapeut
blendarau_claudia
nu stiu daca merge forumul asta, am mai scris si ieri si n-a aparut nimic.
pt roxana: suntem in 08.01.08. acum cum iti mai e fata? ca in 3 zile nici nu puteai avea rezultate spectaculoase...
mie mi-au prins f bine Ruborilul si Metroruborilul. am facut si o cura de 15 zile cu Detralex, 2 pe zi si doar in combinatia asta, folosind si o crema hidratanta, o luna mai tarziu ma declar multumita de rezultate. multa sanatate!
0
04-05-2010, ora 22:11
iulia 016
Nu este medic/terapeut
iulia 016
Ma confrunt si eu cu aceleasi probeleme pete rosii micute.Am folosit Flucionolon si intradevar mi-a curatat fata dar tot nu mi-au disparut. Daca mi-ati recomanda u unguent mai bun, mi-ar fi de mare ajutor. Va multumesc !
0
16-05-2010, ora 10:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu ati retinut ca Fluocinolonul NU se aplica pe fata ???
Mergeti intai la un consult dermatologic pentru a vi se pune un diagnostic si abia apoi urmati un tratament !
0
26-04-2011, ora 15:00
teomuntean
Nu este medic/terapeut
teomuntean
Buna ziua, am folosit si eu Nidoflor pe fata timp de aprox. 11 luni. Am fost la medicul dermatolog si mi-a spus sa-l opresc imediat. L-am oprit, dar mi-au aparut pete rosii pe toata fata. De 6 sapt. urmez tratamentul medicului si vad ceva rezultate, dar...prea putin. am dat cu Vitella Ictamo.VA ROG SA MA AJUTATI CU UN SFAT. Ce sa fac?
0
26-04-2011, ora 23:48
blendarau_claudia
Nu este medic/terapeut
blendarau_claudia
Teo, important e, asa cum a subliniat si dl Dr. Mihalache, sa nu mai folosesti niciodata corticosteroizi pe fata. Stiu ca tentatia e mare, mai ales ca acum ai o reactie adversa la dependenta dezvoltata si pare ca numai cu nidoflor o sa-ti treaca dar, crede-ma, si eu am avut reveniri. si de fiecare data mi s-au reconfirmat sfaturile medicilor. Din pacate, dupa cum poti vedea si tu mai sus, fiecare dintre noi a incercat cate o alta varianta de tratament dar parerea mea este ca pur si simplu stoparea aplicarii Nidoflorului este un tratament in sine. Pielea ta o sa scape de dependenta asta pt ca, in timp, se va dezobisnui, asa cum s-a si obisnuit initial. Eu am luat cortizon si oral (sub forma Prednisonului) si, in cele din urma, iese din organism. nu e usor, nu e frumos la vedere, dar trebuie sa faci efortul asta... nu o sa-ti explodeze pielea de pe fata, chiar daca asa pare (presupun ca ai mancarimi, mici pustule ca niste cosulete, pete rosii etc, ce sa mai, toata gama...)
Eu am fost sapt trecuta la dermatolog pentru ca Metroruborilul saracu' nu-si mai facea treaba, ba din contra, imi usca foarte tare fata, si incepusera sa imi apara iar bubite ca atunci cand opream Fluocinolonul / Nidoflorul. Ca sa nu mai fac eu iar experiente, am zis sa merg la doctor, totusi... Experienta a fost cel putin dezamagitoare. La Medicover - unde am abonament prin compania unde lucrez - m-a preluat o d-na Dr (evident nu o sa dau nume) care nici macar nu s-a apropiat de fata mea. Ce-i drept, mi-a ascultat cu atentie povestea 'pielii' :)) Dupa care mi-a recomandat urmatoarele: bineinteles, sa nu mai pun corticoizi pe fata (!!!!); sa renunt la Metroruboril ca, evident, nu mai are niciun efect benefic; si mi-a scris o reteta cu: seara aplicare Skinoren pe zonele cu acnee rozacee (desi nu m-a diagnosticat nimeni cu rozacee, ma rog...) si dimineata o aplicare crema hidratanta; mi-a recomandat dumneai o alta crema, desi cea pe care o foloseam eu era fffff buna si ma multumea indeajuns (era o crema pentru bebelusi, cu galbenele, gama medie de pret ); am aflat la farmacie ce brand era, pentru ca am impresia ca nu au voie sa scrie pe reteta, pe reteta imi scrisese doar titlul cremei, tipul de ten si factor de protectie solara. cred ca nu mai e nevoie sa spun ca m-a costat o groaza de bani (da, am cumparat-o, ce sa fac, doar mi-a recomandat-o un medic.desi nu are nicio legatura cu afectiunea mea, dar niciuna); mi-a fost greu sa imi inchipui ca doctorii recomanda creme de tipul asta strict pentru a obtine un procent din vanzarile respectivei game, ma rog, ulterior am aflat ca asta e procedura standard.
trecand peste frustrarile mele subiective, crema respectiva este probabil o crema buna in conditiile in care nu ai probleme deloc cu tenul. desi 'hydrance optimale' iti sugereaza ca o sa te ajute cu pielea super uscata pe care o ai din diferite cauze, ei bine, mie mi se descuameaza fata ca la balamuc dupa numai cateva minute de la aplicare. era clar pentru mine ca o singura aplicare pe zi, dimineata, era un fel de frectie la piciorul de lemn, drept pentru care m-am intors la crema de bebelusi cu care ma dadeam si inainte. cu skinoren evit sa ma dau pentru ca nu am acnee rozacee. am vazut cum arata si sunt inca departe de asa ceva. probabil daca unul dintre cosulete o sa degenereze in ceva mai greu de controlat, atunci ma voi gandi din nou daca merita sa il folosesc sau nu. pana la urma, skinoren-ul e un acid mai diluat.
in concluzie, iarta-mi peroratiile si aberatiile pe tema, insa eu cred ca trebuie sa mai mergi si la alti medici, si ar fi de preferat sa incerci si la un homeopat; cauta tratamente naturiste pe internet si creme cat mai putin 'fitoase', dar cu ingrediente naturale, hidratante, trebuie neaparat sa aiba si factor de protectie, ca te inrosesti si mai rau..
mai vorbim dupa ce mai mergi la un doctor. multa sanatate!
0
27-04-2011, ora 12:21
teomuntean
Nu este medic/terapeut
teomuntean
Multumesc pentru raspuns Claudia. O sa fac exact ce imi spune medicul...si sper sa treaca..dar, deja a trecut ceva timp si nu mai stiu ce sa fac...am impresia ca nu ma mai scapa cel de sus niciodata de problema asta.
Legat de tratamente homeopate...am facut si spalaturi cu ceai de Galbenele si m-am dat apoi pe fata cu ulei de argan, dar din pacate am facut o alta dermatita ( de contact) de la unul din aceste produse. A trebuit sa le opresc si sa revin la medicii dermatologi. Oare cat o sa mai dureze calvarul asta, oare cand o sa pot iesi si eu din casa cu capul sus?
0
23-09-2015, ora 14:03
72Claudia
Nu este medic/terapeut
72Claudia
Buna ziua, Am o dermatita cortizonica la picior, va rog mult sa-mi spuneti cum pot scapa de ea. De doua luni si o saptamana am interupt tratamentul topic cu cortizon dupa o perioada de 8 luni (dermovate ocliziv, triderm, elocom, diprogenta, diprosalic, sal-ekarzin, etc). Am luat de doua ori in decurs de doua luni Medrol de 16 cate 10 pastile. Acesta a fost punctual culminant care a declansat o explozie pustulara si veziculara.
Multumesc
0
24-09-2015, ora 21:31
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Pentru ce problema ati aplicat 2 luni cortizon pe picior? Care a fost diagnosticul?
0
25-09-2015, ora 08:58
72Claudia
Nu este medic/terapeut
72Claudia
Buna ziua,

Au fost 8 luni de cortizon. Initial am facut o eruptie medicamentoasa, am fost diagnosticata cu dishidroza palmo plantara, la mana mi-a trecut destul de usor, la picior persista problema si acum. Mi-au fost prescrise crème cu cortizon ocluziv toata noaptea si gerovital H3 dermo reparatoare. Gerovitalul contine procaina si am inteles, ulterior, ca este un alergen f puternic. Pe o parte dadeam cu cortizon, pe alta cu gerovital si se inmulteau veziculele si se transformau in pustule pe marginea leziunii.La biopsie a iesit eczema, analizele de sange sunt perfecte toate.Am luat antiinfectioase 10 zile, antifungice 4 pastile, terbinafina (trebuia 30 zile dar dupa primele 4 pastille mi-au aparut si mana cealalta si la piciorul sanatos). Am interrupt terbinafina si m-au bagat pe Medrol 16 care, dupa cum am mentionat si in mesajul anterior, a fost devastator. Leziunea s-a marit printr-o eruptive pe care nu o mai pot controla. Pustulele au coci gram pozitivi. Daca mi-ati putea spune, macar, cam in cat timp sa ma astept la o amliorare semnificativa, ar fi perfect.
Multumesc mult
0
19-02-2016, ora 02:34
Anastasiaioana
Nu este medic/terapeut
Anastasiaioana
Buna ziua! In urma cu 5 ani am inceput sa folosesc Elocom, nu imi amintesc exact pentru ce problema mi-a fost recomandat de catre medic, stiu doar ca l-am folosit pana acum o saptamana cand am spus STOP! (tin sa mentionez ca nu il foloseam zilnic, la inceput mai rar iar cu timpul din ce in ce mai des, pana am ajuns sa il folosesc o data la 2-3 zile)iar de o saptamana imi arde fata, ma mananca, sunt toata unflata, am mici pustule, ten uscat, am fost la dermatolog si mi s-a prescris antibiotic Doxacilina de 100mg pe care sa il iau timp de o luna de zile, cate o tableta pe zi si o crema de la Roce Posay(TOLERIANE ULTRA) dupa care simt o hidratare a tenului.
Va rog sa imi spuneti si dvs. ce parere aveti despre acest tratament. Cat de repede se scapa de o asemenea dermatita si va rog sa imi spuneti daca raman ceva sechele pe fata.
Pe langa problema cu Elocomul, mai am o problema.
In urma cu un an de zile am fost diagnosticata cu deficit de 21-hidroxileaza, in urma caruia medicul endocrinolog, mi-a recomandar un tratament cu Dexametazona 0, 5mg din care iau zilnic jumate de tableta adica 0, 25mg, mdicament ce mi sa spus ca va trebui sa il iau pe viata. Este posibil ca Elocomul aplicat pe fata si Dexametazona sa imi fi supradozat organismul cu cortizon?
Va rog sa ma sfatuiti ce e de facut in situatia mea.
Va multumesc anticipat!!!
0
22-03-2017, ora 23:05
Paula.
Nu este medic/terapeut
Paula.
Am patit-o si eu. Datorita bubitelor mici si rosii care imi dadeau mancarimi si uscaciune pielii fetei medicul de familie mi-a dat elocom crema si niste antibiotice pe care nu le-am luat deoarece ma durea stomacul. Ceea ce nu mi-a specificat medicul a fost sa nu folosesc crema mai mult de 5 zile. Pentru ca rezultatele au fost instante si mancarimea a trecut am tot folosit elocomul timp de un an. Cand crema minune s/a terminat am mers la farmacie sa-mi iau alta. Acolo farmacista mi-a explicat cat de daunatoare este crema pentru piele ( o subtiaza si accentueaza viyibilitatea vaselor de sange) si mi/a spus sa intrerup urgent. Crema se pare ca este un fel de bariera, care nu iti rezolva problema ci doar ti/o stopeaza pe parcursul folosirii. Cum am intrerupt folosirea cremei, bubitele si mancarimea au reaparut. Am mers la dermatolog urgent si mi-a spus sa am rabdare, pentru ca tratamentul o sa dureze vreo 3 luni. Mi-a dat prednison ( si acesta contine corticosteroizi), doxicilina si toleriane, de la roche possay. Prednisonul acum dupa o luna il iau intr-o doza mai mica, tot asa pana cand organismul meu se va dezobisnui de cortizon. Doxicilina tot asa, o iau acum la doua zile. doza mi/a fost micsorata acum o saptamana. Totul a mers bine pana de curand ( chiar dinainte sa mi micsoreze doza de prednison si doxicilina) cand au inceput sa/mi apara o gramada de cosuri pe fata. Sunt cosulete mici pe sub piele dar si unele mari albe. Mi/au aparut doar pe obraji insa ma afecteaza destul de tare, stiti si voi probabil cat de mult pun accent femeile pe felul in care arata. Am sunat dermatologul si i-am spus ce mi s/a intamplat. Urma sa merg iar saptamana viitoare sa mi mai micsoreze iar doza insa datorita cosurilor care au aparut voi merge mai repede sa/mi echilibreze iar tratamentul. Scapi de o problema si dai de alta. Ma mai dau acum pe cosuri cu efaclar duo, pentru ca il mai foloseam si inainte cand imi mai aparea cate un cos de ici-colo.Nu stiu daca are vreo legatura insa stiu ca prednisonul contine hormoni, mi-a intarziat si menstruatia deja destul de mult si ma gandesc daca asta ar fi cauza cosurilor oribile care mi-au aparut. sau sa fi fost micsorarea dozei de prednison si doxicilina?
0
13-06-2022, ora 21:08
Violibra
Nu este medic/terapeut
Violibra
Buna seara. Nu stiu daca mai functioneaza acest grup dar incerc, deoarece am nevoie de experienta voastra si de ajutor. Recomandati-mi, va rog, cel mai bun tratament pentru dermatita cortizonica pentru nu mai rezist! Ma mananca pielea fetei, sunt iritata aproape pe toata fata!!!! In prezent folosesc apa termala, Ivatherm Metrocreme si un unguent Correct X de la Doterra.
Exista ceva mai eficient?! Va rog! N-am stiut ca e asa un chin sa scapi de dependenta de cortizon!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dermatita cauzată de săpun și dezinfectanți
  •