dermatita atopica

05-06-2006
monicamaria
Nu este medic/terapeut
monicamaria
Baietelul meu in varsta de 6 ani a fost diagnosticat de la varsta de 6 luni cu aceasta boala care ne chinuie de atunci in fiecare sezon calduros.Mai rau e ca in ultimul an dermita a aparut si in sezonul rece.Manifestarile sunt:initial-prurit local, apoi eritem si eczema care nu cedeaza decat la tratament cu cortizon(unguent).De 6 ani, incepand din luna mai pana in sept.urmam tratament cu Locoid(chiar Clobetasol uneori), Ketof, Aerius, apoi, cand eczema dispare folosim Elidel crema.permanent folosim gel de dus Avene sau Bioderma-Atoderm, vara trecuta am baut numai ceai de trei frati patati dar nu se vede nici o ameliorare macar.
Va rog daca puteti sa-mi dati un sfat in legatura cu aceasta boala, (care am inteles ca nu se vindeca)va rog sa-mi scrieti
Multumesc anticipat
4 comentarii
0
11-07-2006, ora 00:00
drcodrina
Nu este medic/terapeut
drcodrina
Aceasta boala, daca este bine gestionata, se poate vindeca pe la virsta pubertatii, dar este necesar sa urmati mai multi pasi in diagnostic si tratament. Doar tratamentul local nu este suficient. Dca doriti mai multe detalii, va rog sa-mi scriei -
0
04-11-2006, ora 00:00
giurgiu
Nu este medic/terapeut
giurgiu
monicamaria
Tratamentele alopate cu cortizon sau derivati ai acestuia, fac bine pe moment, insa pe termen lung este un dezastru.Vei constata ca boala se poate generaliza si va fi din ce in ce mai greu de controlat
Parerea mea este ca poti incerca tot un tratament naturist care chiar daca nu rezolva problema, cel putin nu poate face rau.
Eu iti pot oferi gratuit un tratament pentru o luna de zile cu ceaiul Deniplant pentru a vedea daca organismul baietelului ii raspunde si are sanse sa se vindece.Ma poti contacta fie de acest forum fie pe adresa mea de mail giurgiu@deniplant.ro
0
27-12-2018, ora 18:16
Mihai_tulcea
Nu este medic/terapeut
Mihai_tulcea
Fica mea are si ea ecsema dar mi sa recomandat sa nu folosesc tratamente cu cortizon pentru ca nu o sa mai poata renunta niciodata la acest tratament.pielea devine dependenta de acest tratament.in fine noi folosim o crema frantuzeasca
Mustela(stelatopia) ce e drept de putin timp dar efectele sunt miraculoase...
0
23-02-2019, ora 06:40
Cezar1234
Nu este medic/terapeut
Cezar1234
Advantane milk 7 zile o data seara dupa de la bioderma Atoderme Intensive Baume 2 ori pe zi pe tot corpul va tine sup control o perioada de timp dermatita sau va disparea cu totul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: