Mi-a aparut o umflatura in zona genitala

11-06-2007
rotarulenuta
Nu este medic/terapeut
rotarulenuta
de 2 zile mi-a aparut llinga organul genital, la incheietura piciorului o umflatura destul de mare, care ma deranjeaza la mers si cind stau jos nu stiu ce poate fi?sa fie furuncul?
24 comentarii
0
11-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate fi un ganglion inflamat, insa cauzele sunt multiple, de la o simpla infectie pana la SIFILIS. Cel mai bine ar fi sa te examineze un dermatolog!
0
11-06-2007, ora 00:00
rotarulenuta
Nu este medic/terapeut
rotarulenuta
ce ai vrut sa zici ''de la o simpla infectie pana la sifilis'' cum poate sa apara sifilisul daca eu am contact sexual doar cu sotul meu cu care sunt de 19 ani?as vrea totusi un tratament pe care sa-l incerc pentru ca nu sunt adepta medicilor daci nu voi consulta nici un medic
0
21-01-2010, ora 21:15
corinutza13
Nu este medic/terapeut
corinutza13
Si mie mi-a aparut o umflatura dureroasa si tare in zona anala la revelion, aveam niste bikinei care ma deranjau, as vrea sa stiu daca e furuncul si daca un furuncul poate dura atat de mult ( 3 saptamani), zona e f tare parca as avea o piatra sub piele si ma deranjeaza tot timpul e de marimea unei monezi de 5 bani dar nu cred ca e cu puroi.V-as fi foarte recunoscatoare sa ma ajutati!!
0
23-01-2010, ora 20:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pot fi hemoroizi externi sau un chist.
Ar fi bine sa va examineze un chirurg.
0
24-01-2010, ora 00:04
corinutza13
Nu este medic/terapeut
corinutza13
Va multumesc ca mi-ati raspuns si eu am ajuns la concluzia ca e hemoroid extern desi nu avea culoarea care am vazut-o in pozele de pe net, doar culoarea pielii, asa ca am facut bai de sezut cu marul lupului si m-am dat cu unguent cu galbenele si am stat in pat si am avut noroc ca s-a retras si nu ma mai doare deloc.Multa sanatate va doresc !!!
0
27-01-2010, ora 17:21
corinutza13
Nu este medic/terapeut
corinutza13
sunt disperata pt vreo 2 zile s-a retras putin credeam ca trece, am facut bai de sezut si m-am dat cu unguent de galbenele dar de azi dimineata a crescut f mult e rosu si cald si ma doare f tare abia pot sta jos, am stat mai mult in pat.parca si inima imi bate mai tare, oare pot sa merg maine la examen, e in arad la vreo 40 de km. va rog sa imi raspundeti, n-as vrea sa am restanta!
0
29-01-2010, ora 17:53
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cumparati o cutie de Detralex cp si Ultraproct crema.
Detralexul il luati 2 cp de 3 ori pe zi, dimineata, pranz, seara, timp de 3 zile, apoi numai dimineata si seara inca 3 zile, iar cu Ultraproctul va ungeti de 2 ori pe zi, dimineata si seara.
0
27-05-2010, ora 20:00
rian
Nu este medic/terapeut
rian
Buna ziua,
Acum 1 an am observat ca pe spate mi-a aparut o pata maronie intai a fost micuta dupa care s-a marit, a inceput sa ma manance si am fost la un medic dermatolog la o consultatie, diagnosticul dumnealui a fost neurodermita si in consecinta mi-a dat un tratament asta insemnand o crema.M-am dat cu aceasta crem si aproape mia- disparut pata in afara de un singur punct, la un moment dat nu am mai putut utiliza crema pentru ca m-am iritat si am folosit o crema advatan pentru aceasta arsura.Mi-a trecut si aceasta si pentru o perioada de vreo 3 luni nu am mai avut nimic decat acel punct apropae nesesizabil, dupa care a inceput iar sa se extindad si sa ma manance.Intrebarea mea este urmatoare a, pentru ca am discutat si cu medicul dermatolog pe care la-m consultat si nu a stiut ce sa zica, aceasta neurodermita sau eczema ca nu stiu ce e poate sa fie rezultatul si a altceva din organism (o disfunctie?), ca sa stiu ce analize sa fac.Dc nu este altceva decat o neurodermita dc puteti sa-mi dati un alt tratament.
Va multumesc anticipat
1
14-06-2010, ora 20:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Denumirea neurodermitei in limbajul anglo-saxon este de Lichen simplex.
Temenul de neurodermita este frantuzesc si sugereaza drept cauza a bolii relatia cu stresul la persoane cu afectivitate crescuta, mai sensibile.
Daca diagnosticul este corect, ar fi recomandat si un examen psihologic.
0
18-06-2010, ora 10:58
dromihetes
Nu este medic/terapeut
dromihetes
Am o problema. In urma cu o zi am facut sex cu prietena mea si a doua zi m-am trezit cu pielea preputului umflata ingrosata intr-un fel in jurul penisului, pot sa urinez normal si cred ca si sa ejaculez. Problema este ca sunt un pic cam panicat in legatura cu forma penisului meu care in stare erecta cu preputul retras complet arata ca o "cobra" din cauza pielii ingrosate (nu stiu cum sa-i zic altfel). Tin sa mentionez ca atunci cand am facut sex cu prietena mea nu am folosit prezervativ si nici un fel de lubrifiant actul in sine fiind uscat fata de alte cazuri. Amandoi suntem complet sanatosi si nu avem istorie de boli venerice. Ma gandesc ca este vreo iritatie sau vreo consecinta din cauza frecarii. La atingere pielea se simte moale dar groasa in acelasi timp iar decalotarea o pot realiza fara nici un fel de durere, deasemenea in starea flacida a penisiului, pielea nu acopera complet glandul.
Imi poate recomanda cineva vreo solutie ?
Ma gandesc ca nu este foarte grav si ca problema se poate solutiona cu un unguent sau ceva de genul.
Apreciez orice ajutor :)
0
06-07-2010, ora 19:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca problema s-a rezolvat, insa ea poate reaparea dupa un contact sexual prelungit, fara lubrefiere.
0
17-08-2010, ora 10:59
larska
Nu este medic/terapeut
larska
Buna ziua. De vreo 3 sapt mia aparut o umflatura pe marginea slipului. Initial am crezut ca e furuncul. Am pus comprese calde sa inmuiat in interior dar marginea este tot tare. Am incercat si acea crema neagra cu miros de petrol. Nu a dat rezultat. Aqm incerc baneocin. In primele zile se umflase.simteam ca se schimba ceva. Dar de o sapt tot ce se intampla e sa se exfolieze pielea si sa se inmoaie.Nu da semne ca ar avea vreun cap. Culoarea are forma unei basici si este rosie. Daca strang se ingalbeneste. nu inteleg de ce nu se mareste. Se poate ca un furuncul sa se vindece si pe dinauntru fara sa iasa afara puroiul? ce as putea sa mai incerc? Daca ajung la medic ma trimite la chirurg si vreau sa fiu sigura ca am incercat tot pana sa ajung acolo.. Multumesc
0
02-09-2010, ora 16:47
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca este un chist sebaceu care se vindeca numai chirurgical.
0
17-11-2010, ora 09:16
isabella28
Nu este medic/terapeut
isabella28
am o problema asemanatoare mia aparut o galma in partea stanga a piciorului si se mareste pe zi ce trece, am fost la medicul de fam si mia prescris 30 oxaciline la 4 ore si local rivanol, nu am luat inca tratamentul ca doresc sa stiu si alte pareri, zona este foarte dureroasa
0
17-11-2010, ora 11:15
larska
Nu este medic/terapeut
larska
mi-a trecut cu oxacilina
0
21-11-2010, ora 14:33
sagamo
Nu este medic/terapeut
sagamo
am un baiat casatorit in varsta de 28 ani care mi-a daruit doua nepotele superbe dar cam din vara sau poate mai demult se confrunta cu o problema pe care am aflat-o de la nora mea deoarece lui ii este rusine sa vb. cu mine in acest domeniu [lipsa tatal de peste 20 ani].Problema ar fi urmatoarea:am aflat ca ia iesit pe penis un fel de alunita care tinde sa se dezvolte din ce in ce mai mult si este si dureroasa la contactul sexual aceasta avand forma de caracatita [adica cu mai multe firisoare ca niste brate].nu am reusit sa il fac sa mearga la medic deoarece refuza cu incapatanare si din acest motiv m-am gandit sa cer un sfat sau chiar un ajutor de la d-voastra deoarece ii vad casnicia in pericol in conditiile in care evita sa mai faca dragoste cu sotia lui sau atunci cand o face are niste dureri groaznice.Va multumesc si din tot sufletul sper sa il putem ajuta.
0
27-11-2010, ora 00:23
cozmin_cozmin
Nu este medic/terapeut
cozmin_cozmin
buna ziua am si eu o problema ma mancat vreo 2 zile capul penisului dupa care mi sa umplut de bubite a doua zi s-a transformat intr-o coaja si a cazut acum o data la 3-4 ore ma mananca 2-3 min si ma lasa e ceva grav sunt in austria si nu prea ma descurc aici cu limba as vrea sa stiu va rog mult datimi niste informatii nu am mai avut cotact sexual de 4-5 saptamani cand am fost in tara
0
27-11-2010, ora 10:00
cozmin_cozmin
Nu este medic/terapeut
cozmin_cozmin
am citit mai multe raspunnsuri deale dumneavostra si vreau sa va specific k inainte de asta in aceeasi saptamana am luat augmentin fara prescriptie medicala e posibil de la asta dar tot am mancarimi dar nu pe cap pe pielita va rog ajutatima is ingrijorat
0
27-11-2010, ora 17:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru sagamo:
Daca nu merge la medic nu poate fi ajutat!
0
27-11-2010, ora 17:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru cosmin_cosmin:
Cumparati de la alimentara bicarbonat de sodiu si faceti o solutie cu o ligurita de bicarbonat la o cana cu apa. Spalati-va cu aceasta solutie de 2 ori pe zi, dimineata si seara, timp de 7 zile.
0
07-12-2010, ora 11:17
MARINICA
Nu este medic/terapeut
MARINICA
Acum un an de zile, in partea de sus, a piciorului langa testicole, pe picior, au aparut pete rosii (3-4 ) iar dupa scurt timp pielea se "basica " si se sparge, petele aratand acum ca niste rani de 1cm marime .Mancarimea se accentua atunci cand faceam baie in apa mai fierbinte.Am inceput sa aplic Triderm si au disparut.De atunci la o perioada de o luna apar iar, si daca nu folosesc Triderm situatia devine de nesuportat (noaptea mai ales ).Aplicarea acestui unguent este de 2-3ori si este intrerupt dupa ce acestea dispar, la circa doua zile. Sunt ingrijorat ca petele apar, si doresc sa aflu despre ce poate fi vorba.Multumesc
0
08-12-2010, ora 16:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este o ciuperca, insa ea trebuie tratata timp de o luna!
Aplicati Travogen sau Fungisil MK (Terbisil) seara.
0
08-01-2011, ora 10:38
scarlat_ramona_85
Nu este medic/terapeut
scarlat_ramona_85
Buna ziua, de cateva zile observ pe maini (atat eu cat si copilul meu de 3 ani) cateva bubite rosii- nu sunt umplute cu lichid, sunt foarte mici, dau senzatie de mancarime, se usuca si dispar la 1-2 zile si reapar in alte locuri. Copilului aproape i-au trecut -adica nu i-au mai aparut altele noi dar unde a avut i-a ramas pielea aspra si uscata. Ca si tratament am folosit sudocrem, bephanten si ulei de masline in speranta ca va hidrata pielea si nu va mai fi asa aspra. Dar la mine bubitele apar si dispar. Tin sa amentionez ca eu muncesc cu solutii de verificat aurul si din cate am inteles ele pot provoca alergii. Va rog sa nu-mi ocoliti intrebarea ! Multumesc mult anticipat
0
31-03-2011, ora 02:44
26wakiwaki
Nu este medic/terapeut
26wakiwaki
mi-au aparut niste bubite rosii pe capu penisului si prinde o pielita alba deasupra.ce ar putea fi...nu ma mananca nu ma deranjeaza cu nimik dar nu stiu ce ar putea fi si asta ma macina...ma puteti ajuta???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.