dermatita seboreica, par nu foarte gras, matreata si coji

17-02-2009
tudor_alexandru
Nu este medic/terapeut
tudor_alexandru
Buna ziua. Am o forma medie de dermatita seboreica. Cel mai rau ma afecteaza la nivelul scalpului. Am un par gras, dar nu foarte gras, matreata este grasa fiind lipita de scalp, probabil de tip pelicular, si cu coji medii, uneori chiar mari. De asemenea, de multe ori este insotita de mancarimi care sunt destul de deranjante...efectiv simt nevoia sa dau cu unghiile pe scalp pentru a racai cojile lipite. De asemenea, doar in unele zone, mi-a spus tata ca am o roseata care variaza in intensitate. Am incercat multe sampoane, iar recent am cumparat kertyol de la ducray insa tot nu am scapat de probleme, chiar daca il folosesc conform indicatiilor. As vrea sa-mi recomandati un sampon cat mai eficient pentru problema mea (sau mai multe).
Va multumesc anticipat.
5 comentarii
0
17-02-2009, ora 19:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati Stieprox sau Mediket ictamo.
0
02-03-2010, ora 15:03
adakiss
Nu este medic/terapeut
adakiss
Buna ziua!Ma numesc Andreea, am 19 ani, de aproximativ 5-6 ani am probleme cu scalpul, am cojite albe care apar mai dese la nivelul fruntii, tamplelor, in centrul capului si la nivelul urechilor, in spatele lor si in interior.este foarte jenant si inestetic, am si mancarimi.am incercat un sampon pt bebelusi, dar nu si-a facut efectul.va rog spuneti-mi cu ce sampon ma pot spala ca sa mai estompez aceste coji si cat timp am parul lung, cret si de culoare saten inchis, ies foarte bine in evidenta, mai ales cand imi strang parul in coada se vad cele de la marginea fruntii si cele de la tampla.le mai indepartez cu unghiile si imi apar mici pete rosii dar macar nu se mai vad cojitele.poate avansa acesta boala dermatita seboreica?am auzit ca mai poate aparea si pe fata, pe gat, pe piept mai ales ca ma stresez foarte mult si sunt o fire mai nervoasa.astept sfatul dvs.va multumesc anticipat!
0
05-03-2010, ora 15:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Sampoanele recomandate sunt mai sus.
0
11-03-2010, ora 15:16
adakiss
Nu este medic/terapeut
adakiss
va multumesc, dar as vrea sa stiu de unde le pot cumpara.cat timp trebuie sa folosesc?o sa-mi treaba definitiv?dermatita poate avansa?am citit ca sunt bune si sampoanele de la ducray (selegel, elution, extra-doux) sau nizoral, dercos antipelliculaire de la vichy, nodeD5 sau dan free.ce parere aveti despre aceste sampoane?este bine sa folosesc ulei de masline, galbenus de ou si otet de mere in clateala?astept sfatul dvs.va multumesc mult!sa aveti parte de o primavara minunata!
0
11-03-2010, ora 21:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
le puteti cumpara din farmacie si le folositi cat timp va deranjeaza afectiunea.
In privinta maslinelor, galbenusului, etc, eu nu va pot ajuta cu sfaturi !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce este mătreața și cum scapi de ea
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  •