dermatita de contact

20-04-2015
ra75
Nu este medic/terapeut
ra75
Buna ziua!
Am fost diagnosticata, cu vreo 10 zile in urma, cu aceasta boala. De 3 zile fac tratament cu Prednison, Aerius, Xyzal si Bepanthen crema. As vrea sa stiu daca starea de lesin pe care am avut.o se datoreaza tratamentului(tin regim de sare), daca am piatra la fiere si rinichi si o Candidoza, ma poate afecta in plus si ce AM VOIE sa mananc? Se vindeca definitiv sau va reapare cu prima ocazie? Multumesc!
2 comentarii
0
21-04-2015, ora 16:16
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
prednisonul poate da anumite reactii adverse. Se poate ca eczema sa va reapara dupa o perioada de timp. In cazul eczemelor de contact se pot face patch teste cutanate ptr a cunoaste si alte substante care v-ar putea provoca alergie.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie,
medic primar dermatolog
0
29-04-2015, ora 23:21
BiancasiBeniamin
Nu este medic/terapeut
BiancasiBeniamin
Buna seara, am fost si eu diagnosticata cu dermatita nu imi mai amintesc de contact sau micotica...dar am folosit Triderm si o perioada "am scapat". Din pacate a recidivat in timpul sarcinii, iar acum in timpul alaptarii s-a extins f mult, nemaiputand sa fol Triderm. Am incercat tott felul de creme naturale, mai ales pe baza de galbenele...imi ajuta maxim o saptamana...cand revine eczema si mai agresiv.
Am inteles ca trebuie sa lucrez la dieta, nu pot elimina multe alimente intru cat am evitat cam multe din cauza colicilor care ne-au dat de cap.
Ce as putea sa fac? Bebe are doar trei luni, daca ar fi intrerup alaptarea pt Triderm cat timp e necesar dupa vindecare pana la a putea relua alaptatul/ nu exista o crema fara steroizi care sa nu ii faca rau lui bebe?
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dermatita cauzată de săpun și dezinfectanți
  •