dermatita de contact provocata de la incaltaminte

22-12-2008
amela
Nu este medic/terapeut
amela
Buna ziua.in urma cu 1 luna mi-a aparut la degetele de la picioare niste bubite rosii care ma mancau foarte tare.am fost la dermatolog si mi s-a spus ca este o dermatita de contact provocata de la incaltaminte.am facut tratament cu prednison, azitromicina si advantan crema si mi-a trecut, dar peste aproximativ 2 saptamani mi-a aparut iar.am fost din nou la control, am urmat acelasi tratament si mi s-a dat o trimitere pentru teste cutanate al carui rezultat a fost alergia la nichel.problema e ca nu stiu cu ce sa ma mai incalt deoarece a doua zi dupa ce mi s-au pus testele pe spate mi s-au inrosit iar degetele si mi-au aparut basici.daca puteti sa-mi spuneti la ce nu trebuie sa port. dermatita mi-a aparut de 3 ori intr-o luna. multumesc.
6 comentarii
0
22-12-2008, ora 17:34
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ati pus aceeasi intrebare dermatologului care v-a consultat ??
0
22-12-2008, ora 17:41
amela
Nu este medic/terapeut
amela
da.am intrebat.mi s-a spus doar ca trebuie sa port sosete din bumbac deschise la culoare si incaltaminte fara catarama..
0
23-12-2008, ora 15:34
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca ati primit sfaturile necesare, ce doriti sa aflati in plus ?
0
27-12-2008, ora 13:27
giuliana
Nu este medic/terapeut
giuliana
Aceeasi problema am avut si eu in urma cu 2 ani, dermatita de contact.La mine, bubitele rosii au ajuns aproape de genunchi.In urma vizitei la dermatolog mi s-a spus ca am dermatita de contact, cauza fiind o pereche de cizme pe care le cumparasem in urma cu cateva zile si pe care le-am incaltat numai o data.(le-am aruncat, bineinteles).Medicatia a fost: aerius si locoid administrate 10 zile.Trebuie sa ai grija sa incalti numai sosete din BBC si "numai incaltaminte din piele".
0
04-05-2009, ora 00:41
morena_gl2007
Nu este medic/terapeut
morena_gl2007
am o fetita de 3 ani jumate acum o luna jumatate ni s-a pus un diagnostic de dermatita de contact la niste borbonele rosiatice rebele care au aparut doar pe antebrat la o mana pe partea externa la cealalta pe partea interna. dupa cateva zile acele borbonele au devenit o masa compacta papuloasa si pruruginoasa avand aceasi localizare.mentionez ca din nomentul punerii diagnosticului am urmat tratam medicamentos (locoid crema, peritol si flonidan) si am exclus din vestimentatie tot ce nu era bumbac.am schimbat chiar sapunul si gelul de dus folosind unul special pt piele alergica. la momentul de fata adica la o luna si jumatate aproape de la diagnostic masa papuloasa e inca prezenta chiar daca nu mai e de aceeasi intensitate, in ciuda tatamentului si a masurilor luate.
as dori sa stiu este cazul sa cautam o cauza in alta parte.. de ex o infectie virala sau o parazitoza... etc?
multumesc anticipat
0
07-05-2009, ora 17:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca trebuie sa cereti si parerea altui dermatolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Substanțele chimice din produsele cosmetice pot provoca erupții cutanate
  • Eczema iritativă și dermatita alergică de contact, diferențiate printr-o nouă metodă de diagnostic
  • Mai complex decât s-a crezut: reacția organismului la alergene de contact
  • Dermatita cauzată de săpun și dezinfectanți
  •