dermatita atopica la un bebe de 6 luni

08-06-2006
pinky
Nu este medic/terapeut
pinky
Baietelul meu are dermatita care a aparut pe la 2 luni, dar dr pediatru a zis ca este doar o dermatita de contact.In urma unui consult la dermatologie s-a confirmat d.atopica.Imi este frica de astm si alte alergii.Ce trebuie sa fac?Mentionez ca tratamentul a este cu Elocom.
7 comentarii
0
11-07-2006, ora 00:00
drcodrina
Nu este medic/terapeut
drcodrina
In urma cu 2 ani am avut un caz de dermatita atopica la o fetita de 6 luni, tratata indelung cu dermatocorticoid de catre dermatolog, dar fara prea mari rezultate. Pe linga aceasta crema este necesar si un alt tratament , intern, tocmai pt. a evita alte alergii sau astmul de care va temeti, care, desigur, nusit oblligatorii sa apara.Plus de acestea trebuie un medic pediatru care sa verifice daca aceata dermatita nu este provocata de proteinele din lapte sau de alergie la gluten. Dati co[ilului cereale ?
0
11-07-2006, ora 00:00
pinky
Nu este medic/terapeut
pinky
Copilul mananca cereale, dar le prefer pe cele fara gluten, insa e primit la un moment si din cele cu gluten, iar pana acum a fost alaptat(doar de jumatate de luna a trecut pe lapte praf).Tratamentul cu Elocom nu a dat rezultate, in scimb am inceput cu Eucerin cu 3% uree si e mai bine.
0
12-07-2006, ora 00:00
drcodrina
Nu este medic/terapeut
drcodrina
La virsta de 6 luni este mult prea devreme sa ii dati cereale cu gluten, dupa 8 luni, da, dar cu prudenta avind in vedere diagnosticul sau.Atentie la alimentele nou introduse, s-ar putea ca si oul sau proteinele din lapte sa exacerbeze boala. Evitati praful, nu lasati copilul sa fie agitat, nu-l stresati, sa nu raceasca, si sa poarte doar hainute de bumbac. Daca doriti mai multe amanunte imi puteti scrie -. Sanatate
0
10-09-2006, ora 00:00
Derma-Mi
Identitate neconfirmată
Derma-Mi
diagnosticul de dermata atopica e "f. la moda" pentru ca tot mai multi copii sint afectati. E adevarat ca aparitia eczemei la sugar e des corelata cu alergia alimentara dar nu se poate spune decit dupa ce a efectuat examenele specifice adica prick test alimente. Acest test e recomandat doar daca d.atopica e severa sau recidivanta la terminarea tratamentului sau daca cineva in familie(parinti sau frati) sint alergici. Trebuie sa stiti ca D atopica e cronica si in general pina la virsta de scolar va avea altre episoade acute. Tratamentul emolient nu trebuie sa lipseasca. Pentru terapia farmacologica e mai bine sa va adresati dermatologului de incredere. Dr Frasin
0
03-02-2010, ora 12:30
lucdum
Nu este medic/terapeut
lucdum
si baietelul meu are dermatita de contact.doctorul dermatolog mi-a dat ca tratament o crema SUDOCREM l-am dat de cate doua ori pe zi, au trecut 5 zile si nu se vede nici o schimbare in bine, ba chiar parca vrea sa se scarpine si parca se cojeste. am citit despre aceasta crema pe net si scrie ca e buna pt iritatiile provocate de scutec dar cine sunt eu sa contesc indicatiile dermatologului, banuiesc ca a mai tratat pe cineva..cred cu aceasta crema.dati-mi un sfat va rog...era asa fin pe fata si acum.mananca cereale de la milupa cu biscuiti, piept pui, branza facuta din lapte praf si calciu, galbenus ou, lapte praf milumil 2. galbenus de ou la indicatiile pediatrului...multumesc.
0
03-02-2010, ora 13:12
lucdum
Nu este medic/terapeut
lucdum
"contest" scuze. are 6 luni
0
16-02-2010, ora 18:00
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Crema aceasta, este ca toate cremele industrie farmaceutice o toxina a carei actiune se limiteaza la folosirea zincului care suprima aparitia simtomelor pe piele caci nu mai permite pielii sa elimine nimic.
Zincul este un metal toxic si astfel de suprimari cu zinc pot duce si duc des la afectiuni la creier.
Pe langa zinc contine si Benzyl Benzoate, o alta toxina ce nu are cauta de fapt pe pielea unui bebelus.
Ca sa nu va prindeti de mirosurile urate alce cremei se pun Benzyl Cinnamate, care iara nu este o substanta neutra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.