dermatita atipica de cateva luni

13-09-2007
klariceteacher
Nu este medic/terapeut
klariceteacher
De cateva luni de zile mi-au aparut pe barba un fel de cosuri chistice care nu au cedat cu creme si lotiuni cosmetice indicate de medicul de familie.Aceste cosuri se mareau si faceau puroi pe perioada noptii. Medicul dermatolog a pus diagnosticul de dermatita atipica si mi-a indicat un preparat farmaceutic cu hidrocortizon si un medicament antihistaminic (telfast). Pustulele s-au mai aplatizat dar apar in continuare altele in aceleasi zone. Analizele medicale au aratat prezenta stafilococului auriu in nas. Antibiograma mentioneaza ca este rezistent la oxacilina, dar este sensibil la cephalexin, cefaclor, eritromicina.Medicul dermatolog a intrat in concediu 2 sapt. Ce sa fac pentru a-mi disparea acele pustule inestetice si deranjante de pe fata?
3 comentarii
0
14-09-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Pe mine m-a costat 400 lei, un progran antialergie, pt copilul meu de 4 ani care fusese diagnosticat cu dermatita atopica, si i l-am aplicat timp de 3 luni, pt ca ma saturasem de antihistaminice si tot felul de creme si vizite la medic, si tot nu rezolvasem mare lucru;asa ca am apelat la acest program, in 3 sapt n-a mai avut nimic pa fata sau maini, ii dau in continuare antioxidanti pt sis imunitar si anul acesta a facut din nou, insa o forma mult mai usoara, si nu la fel de extins ca anii trecuti.Daca vrei mai mult detalii, ti le dau -.Succes
0
15-09-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu cred ca la varsta dvs ar putea fi vorba de o dermatita atopica (nu "atipica"). Cel mai probabil faceti o acnee in legatura cu chistul de ovar recidivat sau o acnee rozacee. Cred ca ar trebui sa apelati la serviciile altui dermatolog !
0
12-12-2007, ora 00:00
mayya
Nu este medic/terapeut
mayya
dragul meu, la fiecare 2 zile, curata fata cu suc de patrunjel verde si in loc de apa foloseste ceai de coada soricelului, sau de pelin.cauta sa utilizezi un sapun spa cu minerale active -marea moarta din saruri, nu alge, nu namol.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dermatita cauzată de săpun și dezinfectanți
  •