dermatita alergica de contact

24-03-2008
spring
Nu este medic/terapeut
spring
buna ziua. am alergie la metal si in urma folosirii aparatului de ras am facut o dermatita alergica de contact. este tare neplacuta, am prurit intens. deoarece alaptez, nu pot lua tratament, nici macar unguente, fiindca ele contin cortizon, care se excreta in laptele matern, si nu vreau sa intrerup alaptarea. daca ma puteti ajuta cu un sfat, eventual poate stiti vreun unguent care este permis, sau alt tratament?
multumesc mult, sunt disperata!
3 comentarii
0
25-03-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Poti folosi Fenistil Gel( dimetinden)-antihistaminic, 1 aplicatie tegumentara, pe zona afectata, de 2 ori pe zi; se interzice aplicarea pe mameloane in timpul alaptarii; Numai bine
0
25-03-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Puteti aplica un cortizon mai putin potent, cum ar fi Advantan crema. Absorbtia medicamentului nu este intr-o cantitate atat de mare incat sa treaca in laptele matern si sa produca efecte asupra copilului.
0
27-03-2008, ora 00:00
spring
Nu este medic/terapeut
spring
Va multumesc mult!
Am incercat Panthenol spray, si, chiar daca nu s-au vindecat inca zonele afectate, starea lor s-a imbunatatit simtitor. Medicii insa nu m-au putut sfatui decat sa aplic unguente cu cortizon, spunandu-mi ca nu trece chiar atat de usor in lapte, dar sincer nu am vrut sa risc, bebelusul meu fiind mult prea mic pt astfel de experimente, nu are nici 2 luni inca. Va multumesc pentru sfaturi! Sanatate tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  • Substanțele chimice din produsele cosmetice pot provoca erupții cutanate
  • Eczema iritativă și dermatita alergică de contact, diferențiate printr-o nouă metodă de diagnostic
  •