dermatita?

24-02-2007
stefytzu
Nu este medic/terapeut
stefytzu
Acum cativa ani am fost diagnosticata cu dermatita( faceam cojite pe pielea capului - de papt apareau intai pete rosi care ma usturau uneori apoi apareau cojite. pe care de multe ori le rupeam ) si mi-a spus ca apare pe sistem nervos - intr-adevar de multe ori apareau cand eram nervoasa/suparata etc... si am primit ca tratament dermovate sol
ptr o perioada mi-a trecut
am ramas insarcinata si pe perioada sarcinii nu am avut deloc insa dupa ce am nascut mi-au aparut si pe frunte, tample. coboara spre lobul urechii si pe obraji aproape de nas
apar...dau cu dermovate...dispar dar apar dupa 2 trei zile la loc - pete rosii la inceput apoi se usuca si apar cojite
recunosc ca nici nu beau suficiente lichide ( mi s-a spus ca ar fi si tenul deshidratat)
V-as ruga sa-mi spuneti daca mai poate fi vorba de dermatita si ce alt tratament as mai putea folosi?
va multumesc
4 comentarii
0
25-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Spala -te pe cap cu Selegel sampon o data la 2 zile. Dupa aplicarea samponului, maseaza pielea capului 2-3 minute cu spuma formata. Cred ca o perioada de timp iti va folosi. Ulterior poti apela la un dermatolog pentru a-ti recomanda alt tip de sampon.
0
30-03-2007, ora 00:00
ralu_psi
Nu este medic/terapeut
ralu_psi
si eu am dermatita seboreica de multi ani si imi apar astfel de exeme exact cum spui tu, mai mult cand sunt suparata sau stresata. am incercat mai multe tratamente dar acestea ma ajuta doar un timp. apoi apar din nou. acum eu folosesc pimafucort crema, iar ca sampon ar trebui sa folosesti nizoral.este bun. ca sa fiu sincera eu cred ca problema asta o s-o avem toata viata dar trebuie tinuta in frau. sa nu te vopsesti pt ca iti va agrava si mai mult aceste exeme.
0
30-03-2007, ora 00:00
ralu_psi
Nu este medic/terapeut
ralu_psi
as putea sa mai adaug ceva...in urma nasterii organismul tau este foarte slabit iar perioada de dupa sarcina stie toata lumea ca este stresanta. ar trebui sa iei si niste tablete de seleniu si zinc vreo 2 luni. sunt foartebune pt piele in general.vei vedea ca pe cutie va scrie la efecte: efect benefic asupra bolilor de piele :acnee, eczeme, seboree excesiva, etc
0
25-02-2009, ora 13:25
Mladen
Nu este medic/terapeut
Mladen
Va rog, domnule doctor, sa-mi spune-ti ce sa fac.Cam de vreo 3 saptamani am seboree, parul mi se ingrasa imediat la a doua zi dupa spalare, fac matreata foarte multa si imi pica mult.Este pe fond nervos cred, ca am suferit si o depresie, dar sunt si anxios.Eu momentan fac tratament cu gerovital pentru par si revalid.
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dermatita cauzată de săpun și dezinfectanți
  •