dereglari menstruale, chist ovarian

11-07-2010
daya13
Nu este medic/terapeut
daya13
Am 20 de ani si de cativa ani imi vine menstruatia neregulat, imi intarzie aproximativ o saptamana in fiecarea luna.Am facut si un ecograf in care s-a depistat ca am un chist ovarian pe ovarul stang care insa mi s-a spus ca nu e de operat si ca e normal fiind eliminat in timpul mai multor menstruatii. Problema este ca deseori imi vine menstruatia schimbata la culoare: din rosu se face maro avand si un miros schimbat iar cantitatea s-a modificat considerabil, incat imi vine foarte putin, mult mai putin decat de obicei.care este cauza? va rog frumos sa ma ajuti si sa imi raspundeti. Multumesc anticipat.
5 comentarii
0
11-07-2010, ora 13:53
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Asemenea lucruri, desi nu constituie o boala in sine, ar putea reprezenta semnele unei dereglari. Un consult homeopatic ar fi optiunea de prima alegere in cazul dv.
0
11-07-2010, ora 16:00
andrab23fly1
Nu este medic/terapeut
andrab23fly1
Pentru chistul ovarian ar mai trebui sa faci dupa un anumit timp o ecografie sa vezi daca a disparut, poate sa dispara si dupa numai o menstruatie, se mai intampla sa apara pe ovarul ce elimina ovocitul in luna respectiva. Hipomenoreea-cantitatea aia mica si faptul ca apare la intervale mai mari denota o lipsa de stimulare hormonala, in general astfel de disfunctii apar pe baza de stress, alte afectiuni, etc...Culoarea schimbata in maro arata ca sangele este deja oxidat, probabil ca se elimina mai greu, la fel si mirosul schimbat...e ceva normal fiind o cantitate mai mica. Astfel de probleme se rezolva in timp, eliminanad stressul. Si o viata sexuala normala sa stii ca rezolva mult lucrurile...cateodata le rezolva complet deoarece stimularea hormonala revine la normal. Daca mergi la un ginecolog si iti recomanda anticonceptionale sa le eviti, deoarece ele regleaza aparent problemele, si imediat ce vei renunta la ele vei avea aceleasi manifestari, eventual nu vei mai avea deloc menstruatie. Desi nu sunt deloc adepta chestiilor naturiste exista in farmacii de la plant extrakt - extract de Zmeur care se poate sa te ajute, dar nu e o solutie garantata, aduce doar un anumit echilibru hormonal...Cel mai bine consulti si un endocrinolog pentru o analiza de profil hormonal daca problemele persista. am avut aceleasi probleme ca si tine, ba chiar prin anul 2 de facultate, acum 2 ani, pe fondul unor examene foarte grele si neintelegeri cu prietenul meu am avut o perioada de amenoree de aproape 6 luni-lipsa menstruatiei. lucrurile au revenit la normal de aproximativ un an, de cand am un prieten cu care lucrurile merg bine si duc o viata normala din punctul asta de vedere! multa sanatate!
0
11-07-2010, ora 19:51
daya13
Nu este medic/terapeut
daya13
iti multumesc mult pentru raspuns.problema este ca sunt virgina si nu pot efectua un control gionecologic normal.ce ma poti sfatui?
0
11-07-2010, ora 20:37
andrab23fly1
Nu este medic/terapeut
andrab23fly1
Nu e nici o problema, nu trebuie ca medicul sa iti faca tuseu vaginal. Si oricum problema nu este locala-uter, vagin, astea nu trebuie controlate in cazul tau, mai ales ca esti virgina.
Problema este este cum ti-am scris mai sus de stimulare hormonala. Undeva in creierul tau, exista un mic organ numit hipotalamus conectat cu alt organ hipofiza. Hipotalamusul asta in fiecare parte a unei luni ii da o comanda acestei glande, hipofiza sa elibereze niste hormoni. in primele 14 zile-LTH care merge la ovare si le "spune" sa elibereze estrogen, apoi in a doua parte a lunii, dupa ovulatie, nivelul de LTH pe care il elibereaza hipofiza scade, rezulta ca scade si estrogenul, dar aceasta hipofiza primeste semnal de la hipotalamus sa elibereze LH, care merge si stimuleaza eliberarea de progesteron. de ce iti spun toate astea? ca sa intelegi, estrogenul si progesteronul au rol in formarea acelui "invelis" care se formeaza pe uter in fiecare luna, pe care tu il elimini la menstruatie. Stressul ar putea sa genereze o problema ca lipsa eliberarii de catre hipofiza in cantitati suficiente a LH, de exemplu, nu ar mai fii progesteron suficient, si ce ar rezulta? pai membrana aia de o elimini tu la ciclu s-ar elimina mai tarziu, eventual, si in cantitate mai mica.
Problemele astea apar de multe ori deoarece femeile nu isi mai respecta legile naturii, avem de invatat, de muncit, ne streseaza diverse chestii, societatea si familia ne impun diverse reguli...si atunci apar dereglari de aceasta natura...Asistentul meu de morfologie patologica, care e medic ginecolog, ne spunea sa traim normal, sa le facem pe toate cele potrivite varstei, pentru ca daca nu apar diverse dereglari- noduli ai glandelor mamare, dereglari ale ciclului, etc..
Asa ca nu te alarma, relaxeaza-te...iar daca problemele continua viziteaza un medic, care sa iti verifice un profil hormonal-povestea care ti-am spus-o mai sus, concentratiile hormonilor...iar daca sunt anormale atunci vei decide cu medicul ce e de facut, ce tratament e de urmat...dar, ti-am spus, conduita normala pentru o fata de 20 de ani rezolva necazurile...pup
0
11-07-2010, ora 22:29
daya13
Nu este medic/terapeut
daya13
nici nu stii cat iti multumesc ca m-ai linistit!credeam ca e ceva grav...si imi era teama...multa sanatate iti doresc:::::::::::* si inca o data iti multumesc pentru sfaturi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chist ovarian depistat întâmplător - ignorare, monitorizare sau tratament?
  • Ciclul de două ori pe lună
  • Chisturile ovariene - important de știut
  •