dereglari menstruale

20-10-2005
haiel
Nu este medic/terapeut
haiel
Am nascut prin cezariana acum 2 ani si 4 luni.De atunci nu am mai avut ciclu regulat.
Am fost la ginecolog dupa un an si mi-a dat ceva pentru oprirea lactatiei (am alaptat doar 3 luni). Apoi am avut 2 luni ciclu regulat apoi din nou neregulat cam la 2 luni. Ginecologul mi-a spus ca totul e ok, dar eu nu simt asa mai ales ca m-am ingrasat 8 kg.
6 comentarii
0
17-11-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Anticonceptionalele pot regla ciclul menstrual, dar pot determina ingrasare prin cresterea poftei de mancare. Deci ai de ales: te obisnuiesti cu un ciclu neregulat si incerci sa dai kg jos sau iei anticonceptionale pt. regularizarea ciclului si esti mai atenta la dieta. Parerea mea...
0
25-01-2007, ora 00:00
georgiana1980
Nu este medic/terapeut
georgiana1980
Am 26 ani, am nascut un baietel, dar sunt ingrijorata din cauza faptului ca sunt prea slaba.am 1.60cm si 42kg.am facut toate analizele posibile si totul este bine.mananc destul de bine, dar nu reusesc sa ma ingras.ce ar trebuii sa mai fac?la ce fel de tratamente trebuie sa recurg?am luat si tot felul de vitamine, dar nimic.poate ma puteti ajuta cumva
0
31-03-2009, ora 23:59
catacorina
Nu este medic/terapeut
catacorina
Buna am 22 de ani nu pot comenta nimic ca nustiu si eu am o problema am nascut acum 2 luni si am slabit f mult acum iau anticonceptionale si nustiu ce sa fac sa imi revin sa ma pot ingrasa din nou va rog sa ma ajutati.
0
01-04-2009, ora 16:45
viodia
Nu este medic/terapeut
viodia
BUNA.! Care pot fi cauzele unui ciclu menstrual neregulat?am facut sex protejat, cam acum2 luni, ciclu menstrual a intarziat 35 zile, am facut testul de sarcina > a iesit negativ, am scurgeni vaginale alb galbui, si durei, unori, in zona pelvina. pot fi gravida?(mentionez ca sa mai intamplat sa imi mai intarzie menstruatia, dar atunci nu aveam contact sexulat!)am probleme hormonale?sunt insarcinata?sau pot avea afectiuni ale aparatului genital?Astept un raspuns! !!!!!!!! - Multumesc!
0
01-04-2009, ora 23:41
haiel
Nu este medic/terapeut
haiel
Buna, cel mai bine ar fi sa mergi la un medic ginecolog, el va constata daca esti insarcinata sau daca ai probleme de natura ginecologica si te va indruma sa-ti faci analize hormonale daca este cazul si atunci va trebui sa consulti un endocrinolog.Menstruatia neregulata poate fi cauzata de o prolactina mare(probleme la hipofiza) sau de tiroida, de asemenea in urma unor regimuri drastice de slabire.Eu stiu ca o sarcina se vede la eco deabea dupa 5 saptamani de la conceptie.
0
07-04-2010, ora 16:20
GeoAnk_18
Nu este medic/terapeut
GeoAnk_18
buna fetelor si medicilor.am si eu o problema si as cam avea nevoie de ajutorul vostru, sau cel putin de un sfat avand in vedere ca nu am cu cine vorbi.am aproape 18 ani, un prieten stabil de o jumatate de an si am hotarat sa facem pasul cel mare:sa avem relatii sexuale.eu am fost virgina.lasand la o parte durerile cauzate de penetrare, mi-a curs foarte mult sange.la o saptamana mi-a venit ciclul.mi s-a spus ca e normal sa vina mai devreme.nu a fost nicio problema.am facut-o din nou cand am fost "rosie"cu toate ca nu a fost chiar cu intentie si si-a dat drumul in mine.dupa ce a trecut ciclul acesta, la o saptamana mi-a venit din nou ciclul.si s-a intamplat din nou.acum intrebarea mea e urmatoarea:e vreo posibilitate sa fiu insarcinata sau sa am vreo problema a aparatului genital?sunt foarte speriata.probabil veti spune ca suntem inconstienti si probabil ca aveti dreptate.dar din greseli invatam.
am nevoie de un raspuns urgent.
multumesc anticipat!
va pup si va felicit pt site!chiar este de ajutor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cezariana a fost asociată cu o creștere a cazurilor de avort și sarcină ectopică
  • Copiii născuți prin cezariană pot prezenta un risc mai ridicat de obezitate
  • Numărul tot mai ridicat de cezariene ar putea avea impact asupra evoluției
  • De ce întârzie menstruația?
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Când menstruația e considerată anormală și ar trebui să te adresezi medicului
  • Ciclul de două ori pe lună
  • Cezariana nu afectează calitatea vieții sexuale
  •