dereglari hormonale si mirena

12-12-2008
cris77
Nu este medic/terapeut
cris77
Buna ziua.
Totul a inceput acum vreo 5 ani, cand din cauza amenoreei, am descoperit ca as avea prolactina marita. In urma unor vizite la ginecologi + endocrinolog, mi s-a recomandat tratament cu dostinex, pe care l-am urmat aprox. 1 an si jumatate. Dupa aceea, problema prolactinei nu s-a rezolvat (conform ultimelor analize de sange pe care le-am facut la vremea accea), dar in mod "miraculos", am ramas insarcinata. Am nascut normal, la 42 saptamani, fara probleme. Ciclul a revenit normal cam la 9 luni dupa ce am nascut, fara probleme si foarte regulat, la 30 zile, tinea cam 10 zile, dar nu era abundent. Dupa 1 an, am ramas din nou insarcinata, insa la a doua sarcina, am avut probleme la nastere, caci la 41 de saptamani am incercat sa nasc, folosind ocitocina, insa dupa 3 zile de perfuzii si incercari nereusite de a-mi rupe membranele, mi s-a facut cezariana. In final, totul a fost ok. Dupa 7 luni mi-am montat sterilet cu cupru. Ciclurile au devenit foarte abundente si lungi ca si durata. M-am dus la doctor, care mi-a recomandat in prima faza un tratament cu duphaston, ergomet si indometacin, insa nici acesta nu-mi oprea sangerarile abundente. In final, mi-am scos steriletul si am incercat sa folosesc yasmine ca si metoda de contraceptie. Problema este ca timp de 4 luni am luat yasmine si inca am avut din cand in cand sangerari iar ciclurile sunt foarte abundente. Am fost iar la medic, mi s-a recomandat sa intrerup yasmin si sa fac dozari hormonale, caci se pare a ar fi vorba de dereglaj hormonal. Intrebarile mele sunt:
1. e recomandata mirena in cazul dereglarilor hormonale?
2. ce sanse sunt ca sa pot suporta mirena, daca steriletul cu cupru nu mi-a fost de folos?
3. E posibil ca sangerarile pe care le am sa fie niste sechele a faptului ca am avut steriletul cu cupru?
1 comentarii
0
09-12-2009, ora 14:25
catalina.dumitrugl
Nu este medic/terapeut
catalina.dumitrugl
eu mi-am montat steriletul mirena la 25 de ani dupa nastere, inainte aveam cicluri neregulate abundente cu dureri foarte mari si pe o perioada foarte lunga de timp, dupa montare vreo 6 luni am avut sangerari si dureri dar dupa aceea miam revenit. il am de 4 ani si jumatate menstruatie nu mai am de vreo 4 ani acum trebuie sa il scot dar nu stiu ce sa fac daca sa imi montez un altul pentru ca mam cam ingrasat am luat vreo 7 kg pe care nu le pot da jos nici cum dar este si un revers al medaliei ;eu am retroversi uterina si pana de ami monta steriletul cand faceam sex cu sotul meu eram disperata pentru ca aveam dureri foarte mari in schimb acum pot adopta orce pozitie acum am descoperit cum e sa ai orgasm ma simt excelent din acest punct de vedere asta ar fi motivul pentru care as pune un altul asa nu ma mai cert cu sotul meu.astept raspuns pentru aceste nelamuriri ale mele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.