dereglari hormonale de la Candidoza?

28-07-2015
Bejancik4
Nu este medic/terapeut
Bejancik4
Buna ziua, dupa ce am avut mancarimi si toate simptomele unei candidoze am mers la medic pentru un tratamen, mi-a prescris niste pastile, mie si partenerului meu ( fluzon) si inca niste ovule pe care li-am urmat 5 zile, tratamentul a fost inainte de inceperea unei eventuale menstrauatii, am finisat tratamentu, simptomele candidozei a trecut, insa cilcul inca nu mi-a venit, desi nu imi intirzia niciodata, simptomele precum : sani umflati si sensibili, acnee, crampe de scurta durata sunt, insa cilcul propriu zis intarzie deja de 5 zile, mai am si niste eliminari vaginale de culoare alba sau galbuie, fara miros. Vreau sa stiu daca tratamentul care l-am luat se face vinovat de intarzierea cilcului sau poate sa fie vorba despre o posibila sarcina, tinand cont ca am avut contact sexual cu partenerul neprotejat cu vreo 2 saptamani in urma, desi am avut grija ca sperma sa nu ajunga la locul destinatiei)) Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.
P.S.: in ziua cand trebuia sa mi se inceapa cilcul am venit in alta tara, deci poate fi si de la schimbarea climei intarzierea?, si inca ceva: unde sunt acum limba nu o cunosc inca, deci nu pot sa merg in farmacie sa cumpar testul pentru sarcina, de aceea voi fi ft recunascatoare daca mi-ati raspunde. Va multumesc
6 comentarii
0
29-07-2015, ora 16:34
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Nici Candida, nici fluconazolul nu duc la dereglari menstruale.
Cred ca oriunde ati fi este cvasiimposibil sa nu gasiti un farmacist care sa vorbeasca engleza. Oricum daca aveti acces la internet google va traduce aproximativ ce doriti in orice limba.
0
30-07-2015, ora 14:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cred ca ar trebui sa faceti un examen ginecologic, o ecografie sa vedeti daca aveti chisturi pe ovare. Ele pot produce dureri sau acnee. Secretia normala feminina trebuie sa fie transparenta, nu alb galbuie. Tot medicul ginecolog va va spune daca mai trebuie facut ceva.
Se poate sa fie vorba de o dereglare hormonala pe fond de stres si pe fondul schimbarii locului si climei.
0
31-07-2015, ora 00:14
Bejancik4
Nu este medic/terapeut
Bejancik4
mai vreau sa mentionez ca o data cu tratamentul candidozei am urmat si un tratament pe motiv ca era o raceala in zona genitala ( mi-a facut medicul analiza cu colecatrea secretiei vaginale, nu stiu cum se numeste asta), in plus am avut in acea perioada si o criza la rinichi, tot raceala, si am urmat iar lecuire cu antibiotice, in afara de asta cum am mai spus m-am mutat in alta tara cu un alt fus orar, stres parca nu am avut mare, dar totusi am venit aici singura si poate tot mai retraiesc. Cea mai mare preocupare a mea este daca nu cumva intarzie cilcul din cauza unei sarcini, sau mai degraba este din cauza factorilor enumerati mai sus? Astept mult si cu nerabdare un raspuns, tinind cont de faptul ca inca nu pot merge la medic fiindca inca nu sunt asigurata aici. Va multumesc
0
31-07-2015, ora 16:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Posibil de la atatea medicamente sa intarzie menstruatia.
0
28-09-2015, ora 12:06
Alinappp
Nu este medic/terapeut
Alinappp
Buna. Cum a ti scapat de Candida? ??eu sunt disperata nu pot scapa de ea.am urmat tratament cu ovule si fluconazol dar nici un rezultat :((((. Va multumesc pentru raspunsuri
0
28-09-2015, ora 16:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dieta Candida ati urmat in paralel ? Sotul face tratament concomitent ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Semne de dezechilibru hormonal
  • Ce este o dereglare hormonală?
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  •