depresie si stari de panica

10-10-2009
miha_77
Nu este medic/terapeut
miha_77
buna seara, sunt noua pe forum, si as vrea sa va spun povestea mea. am 32 de ani, 2 copii, o fetita de 5 ani si un baietel de 1 an. sunt impreuna cu sotul meu de 10 ani, casatoriti de 5 ani. de curand am fost diagnosticata cu depresie si stari de panica, medicul respectiv recomandandu-mi fluoxin, tratament pe care inca nu l-am luat. am inteles ca e posibil sa devii dependent de acest medicament. eu si cu sotul meu nu ne intelegem deloc, ne certam foarte des, el fiind o fire mai nervoasa. la fiecare cearta ma jigneste foarte tare, imi vorbeste foarte urat, ba chiar a inceput sa ma injure, imi reproseaza ca nu a vrut sa se insoare, ba chiar nici copii nu a vrut, ba ca i-am complicat viata, ca el ducea asa o viata linistita. in urma cu 6 luni a vrut sa ma paraseasca, motivul fiind unul infim, dupa o saptamana si-a dat seama ca a gresit si s-a intors acasa. in toata aceasta perioada m-am consumat foarte mult, plus certurile care au loc intre noi m-au prabusit. am inceput de la acea "despartire" sa am stari de lesin, simteam ca ma pierd de fapt, senzatie de nod in gat, palpitatii, ameteala, presiuni in cap, plang foarte des, si asa m-am hotarat sa merg la doctor. acel medic mi-a recomandat 2 luni tratament cu vitamine, din care 20 zile pe luna supradyn si 10 zile osteocare. dar... nu s-a schimbat mare lucru. luna trecuta am consultat un alt doctor, cel pe care l-am mentionat mai sus, care m-a diagnosticat cu depresie si stari de panica. as vrea sa stiu parerea dumneavoastra. am nevoie de un doctor psiholog? va trebui sa fac un examen amanuntit la inima sau la cap? tin sa mentionez ca am talasemie minor, il mostenesc pe tatal meu si acum 3 ani, in urma EKG, mi s-a spus ca am aritmie. am facut testul cu aparatul Holter, l-am purtat timp de 24 ore, care de altfel a iesit ok. Astept raspunsul dumneavoastra, nu stiu de unde si de ce am asemenea simptome si daca cumva sunt de la suparari din cauza certurilor care ma consuma foarte mult. Va multumesc.
16 comentarii
0
11-10-2009, ora 01:08
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Degeaba faci astfel de tratamente, nu iti vor aduce nimic.
Totul se trage de la epuizarea emotionala pe care ai trait-o si care ti-a slabit sufletul. Doctorii nu stiu nimic de suflet.

Acesta se poate intari numai in 3 feluri:
a) cu ajutorul direct a lui Dzeu
b) cu ajutorul homeopatiei si a unui remediu homeopat potrivit.
c) cu ajutorul la timp, recreatie, bucurii, repaus, alimentatie sanatoasa, concediu, etc. Dureaza !

Fiindca punctul a) necesita incredere MARE in Dzeu si apel direct la el (increderea este mult mai presusa decat credinta) ceea ce pt. multi este f. greu in acest stadiu iar punctul c) este tot asa de greu de realizat, nu mai ramane decat punctul b) si care functioneaza si este f. simplu si eficient.

Am tratat si vindecat o gramada de femei cu astfel de probleme, una din ele a facut aceeasi criza ca si tine chiar acum cateva zile si deja dupa o zi a inceput sa dispara anxietatea si panica si s-a echilibrat de la un remediu homeopat.

Apeleaza deci la un medic homeopat cu experienta (sau la mine, daca vrei te voi ajuta sa-ti gasesti remediul homeopat pe care il poti cumpara de la farmacie homeopata ) si o sa vezi diferenta intre un doctor de suflet si unul de carne.

Deja iti stiu remediul dupa cele descrise mai sus ! Costa numai 6 lei...!
0
11-10-2009, ora 11:49
197720
Nu este medic/terapeut
197720
ma numesc iuliana am 32 de ani din bucuresti si eu sunt disperata va rog din suflet daca ma puteti ajuta si pe mine dom scarface.in anul 2003 am fost diag cu anxietate generalizata am urmat cu xanax 3 luni incet , incet am inceput saimi revin .akum va spun din suflet au inceput sa imi apara din nou aceleasi stari pe care le aveam nu am chef de nimik imi este teama sa merg singura la seriviciu eu muncesk 2 cu 2 zile intr-un restaurant din buc si cand imi incep tura ma acomodez foarte greu va multumesc.traiesc cu speranta pentru k ea moare ultima k ma veti putea ajuta si pe mine iuliana_andreea_29
0
11-10-2009, ora 11:58
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
scarface,
Stiu multe despre vindecarile tale de la tania, vb des cu ea pe mes.Situatia mea este cam cum am descris-o in topicul meu (anxietate si atacuri de panica)daca ai rabdare sa-l citesti poate imi dai si mie un sfat te rog mult.Parca nu as mai vrea sa iau acele medicamente chimicale de altfel, a inceput sa-mi fie frica de ele.Nu mai stiu daca acolo am pomenit si de stari depresive, nu foarte mari , dar suficient cat sa nu ma pot bucura din suflet de nimic, astept un ajutor de la tine.ajung in tara pe 15 oct.deja simt cum ma ia frica numai cand ma gandesc ca va trebui sa ma urc in avion.Si inca ceva , daca stii cumva unde anume in Bucuresti gasesc o farmacie homeopata, asta in caz ca-mi recomanzi ceva, sunt acele farmacii tip plafar?Scuze nu prea stiu nimic despre asta, sau cabinetul unui medic homeopat care elibereaza si aceste medicamente.Cu multumiri, mii de multumiri astept un raspuns cat mai repede posibil.Murica.
0
11-10-2009, ora 12:50
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
daca preferi alt mod de comunicare si ai timp,..adresa mea de este, marya_ilie.
0
11-10-2009, ora 13:45
miha_77
Nu este medic/terapeut
miha_77
multumesc scarface, m-ar interesa acel remediu, cum putem lua legatura, id-ul meu este dierla
0
12-10-2009, ora 02:23
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Iuliana si miha: completati formularul de aici si trimiteti-l prin mail la adresa din el:
home.arcor.de/scarface7/anamnesa.doc
0
13-10-2009, ora 09:43
197720
Nu este medic/terapeut
197720
sa trimit adresa asta prin mail nu inteleg?
0
13-10-2009, ora 10:43
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu !
1. Copiaza textul cu adresa de mai sus in internet explore si da enter.
Va aparea o ferestra care te va indemna sa salvezii sau sa deschideti documentul anamnesa.doc

2. Salvati-l pe calculator.

3. Deschideti documentul cu word sau cu open office, este un fisier de text.

4. Completati-l asa cum scrie in el, salvati-l local din cand in cand ca nu cumva sa pierdeti timpul daca pc-ul se prabuseste si trimiteti-l inapoi prin mail la adresa scrisa la inceputul documentului.
0
13-10-2009, ora 11:11
197720
Nu este medic/terapeut
197720
am incercat nu merge sau nu stiu mai concret unde pot gasi dr la ce adresa ?sau astept un raspuns pe iuliana_andreea_29 va multumesc
0
13-10-2009, ora 16:48
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Copiaza adresa de mai jos in programul cu care te uita la aceasta pagina unde bagi o adresa de web (in locul unde scrie de ex. http://forum.romedic...


Sau roaga pe cineva sa faca asta pt. tine...

si fa pasul 2 si 3 de mai sus
0
07-12-2009, ora 14:40
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
pt dnul scarface am nevoie de ajutorul dv daca puteti sa imi dati un sfat sau un tratament homeopat va rog sufar de aceasta anxietate de mai bn de 3 ani am tot felu de simtome ameteli mari, urechi infundate frica, agitatie, nu dorm asa bn am un somn destul de agitat , stari de slabiciune, dar ce ma dispera cel mai tare sunt durerile in piept si in partea inimii..am fost la doctorii analize, ecografii, holter , etc toate sunt ok zic ca sunt sanatoasa dar eu nu ma simt bn daca puteti sa ma ajutati va rog un raspuns multa sanatate si va multumesc
0
01-01-2010, ora 23:56
Catalin Lazar
Nu este medic/terapeut
Catalin Lazar
Ca terapeut as spune ca sunt doua prime lucruri pe care ati putea sa le faceti sau sa le constientizati daca va confruntati cu atacuri de panica.

In primul rand, tinand cont ca panica este o forma extrema de anxietate care prin contributia persoanei in cauza se amplifica exponential, merita observat ca in cazul in care cineva s-a confruntat cu mai multe astfel de episoade si oricat de neplacute au fost aceste episoade, anxietatea a urcat pana la un punct de la care a inceput sa descreasca. Puteti rememora un astfel de episod prin care ati trecut... Desi atunci cand emotiile scapa de sub control, convingerea interioara este ca se va intampla un dezastru, la un moment dat lucrurile incep sa se linisteasca.

Al doilea lucru pe care il puteti face, poate parea paradoxal: sa va confruntati cu senzatiile interioare, sa intrati in contact cu ele in loc sa incercati sa le evitati, sa fugiti de ele. Desi par autonome, aceste senzatii sunt autoprovocate intr-o maniera care va scapa. Fiti deschisi catre ceea ce simtiti, reactiile respective interioare sunt de fapt un aliat, o forma de reactie la un pericol mai mult sau mai putin cunoscut. Scoateti eticheta de neplacut de pe aceste senzatii si constientizati realmente in ce constau. Este un context in care actul observarii modifica obiectul observat.

Mai departe decat atat, consider ca ori de cate ori ne confruntam cu astfel de situatii care rezista impotriva oricarui efort de vointa, merita apelat la un suport psihoterapeutic. In cadrul terapiei pot fi scoase la suprafata motivele pentru care astfel de trairi se repeta astfel incat aparitia lor sa nu mai fie necesara.
0
02-01-2010, ora 00:50
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
am inteles mesajul dv si va multumesc din suflet , dar pina voi aunge la un pshioterapeut care mar putea ajuta ce as putea face sa scap de aceste dureri in partea inimii, in spate si tot felu de simtome ce tratament miar fi de folos ce mar putea sa ma ajute sa imi dispara simtomele astea .multumesc
0
03-01-2010, ora 16:51
Catalin Lazar
Nu este medic/terapeut
Catalin Lazar
Puteti, totusi, sa mergeti la psihoterapie, avand disponibilitate macar pentru un numar de 6-12 sedinte. De asemenea, puteti apela la un medic psihiatru sau recurge simultan la cele doua forme de terapie (poate si mai bine). Nu stiu daca are rost sa va chinuiti ramanand in aceasta conditie. In privinta leacurilor minune eu sunt rezervat si nu cred ca veti gasi rezolvarea pe net, fara accesul la servicii de specialitate.

In privinta durerilor, ele par ca se intampla in dvs. dar dintr-o alta perspectiva va puteti descoperi ca autor al realitatii in care va aflati, e adevarat, intr-o maniera de care nu va dati seama in prezent. Important este in ce context al vietii dvs. au aparut simptomele respective si ce va impiedica sa faceti in viata dvs., in ce sens va invalideaza...
0
03-01-2010, ora 19:15
druguscristina
Nu este medic/terapeut
druguscristina
BUNA. CINE ESTE ACEST SCARFACE? ESTE CUMVA MEDIC ? VREUN VRACI? DOAMNE OAMENI BUNI PROSTIA ESTE CA VB CU TOTI.PE FORUMU ASTA, , , , SI NICI NU STITI CU CE. STAI DE VB. SI SA NU=MI SPUNETI CA VA IA SI BANI? AUZI BAI SCARFACE DACA ESTI ASA DE BUN SI FACI MINUNI DE CE NU TE TRATEZI SI PE TINE?)))))) TREZITI-VA MERGETI LA UN MEDIC COMPETENT...
0
23-01-2010, ora 15:19
florivizireanu
Nu este medic/terapeut
florivizireanu
nu stiu ce sa mai cred.este atat de comlex acest hypotalamus incat mereu am impresia ca nici un medic nu poate pune diacnosticul precis al unei boli cu capul.sunt mama unei d-re de 21 de ani f. frumoasa care a facut atac de panica sau schizo...in urma unui atac violent soldat cu bataie, viol si amenintari cu moartea.de catre un tigan nenorocit.n-are rost sa intru in amanunte...era studenta in bucuresti si am fost nevoita sa nu o mai dau anul acesta deoarece locuind la camin cu inca 3 fete in camera, nu mai socializa, traia dificil.asi fi extrem de indatorata daca asi putea lua legatura cu o persoana de specialitate care m-ar putea eventual ajuta; tel meu:0755789618;...sau pe acest site si e-mail. va multumesc anticipat!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • Atacul de panică
  • Cum recunoști atacul de panică?
  •