depresie sau stres?

25-05-2011
anapiru
Nu este medic/terapeut
anapiru
buna ziua va rog sa ma ajutati am o stare generala proasta.ametesc sunt chiauna nu am chef de nimic asi sta doar singura ma ia cu fiori din stomac am stare de nervi am 38 ani am trecut si eu prin multe probleme si sunt o fire care se consuma din orice am palpitatii si uneori simt ca-mi iese inima din piept, am facut o gramada de ekg-uri si sunt bine mi se spune ca problemele mele sunt pe sistem nervos ce sa iau?am fost in spania cu fam.si acolo am avut probleme pur si simplu i-mi era rau de credeam ca mor aveam stari f. ciudate si am facut un tratamant cu paroxetina 8 luni.ma simteam bine acum iar au revenit starile de rau parca nu am chef de viata zilnic iau distonocalm si -mi e putin mai bine.eu plang foarte rar si sufar an mine doar ca tip la baiatul meu care are 16 ani simt ca face toate lucrurile impotriva mea.VA ROG SA MA AJUTATI.simt ca nu mai sunt bune de nimic.i-mi amortesc buzele si limba oftez des simt cate odata ca ma enerveaza tot ce e in jurul meu.ce sa iau?ganoderma e buna? magneziu ?
13 comentarii
0
25-05-2011, ora 15:08
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Daca aveti timp sa intrati pe site-ul meu, veti gasi cateva articole care va vor ajuta sa intelegeti mai bine starile dvs.
Aveti o depresie insotita de anxietate si este nevoie de tratament medicamentos pentru a se rezolva. Paroxetina da simptome frecvente de discontinuitate la incetarea tratamentului; se poate ca si de aceea sa aveti aceste stari; e posibil si ca tratamentul sa fi fost insuficient sau dozele necorespunzatoare sau poate pur si simplu nu e tratamentul potrivit pentru dvs.
Curaj! Depresia se poate trata definitiv. Ati avut un esec in tratarea ei, dar nu ati pierdut razboiul.
0
25-05-2011, ora 15:09
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,


- atentie la distonocalm DACA aveti tensiunea mica...stiati ca..scade tensiunea???..ar fi o cauza;
- ref. la baiat...asa-s toti..NU va mai suparati, incercati sa vi-l apropiati CHIAR daca NU sunteti de acord cu CE face...cautati sa-i dati impresia ca..sunteti aaproape de el...
- pt. amorteala de buze..poate zic- ar trebui sa luati fie: calciu, magneziu sau fier
DAR
DOAR DUPA ce va faceti analizele...
nu trebuie luate la intamplare..
...nici prea putin, dar nici prea mult nu e bine...

O zi buna.
0
25-05-2011, ora 15:23
nonodoridori
Nu este medic/terapeut
nonodoridori
magneziu ar putea fi bun, acid folic, B6 si B12 ar putea fi bune. Mancati multe alimente care inlatura depresia si regleaza hormonii (inclusiv pe cel al stresului si al bucuriei): telina (salata de telina rasa, sau suc), patrunjel (verde taiat marunt in salata cam 100 gr nu mai mult, radacina suc), marar la fel ca si patrunjelul...mai sunt multe altele. Ajuta f mult.
Numai bine!
0
25-05-2011, ora 15:30
anapiru
Nu este medic/terapeut
anapiru
nu as vrea sa mai iau pastile sa devin dependenta dar nici nu stiu ce sa fac, nu ma mai suport
0
25-05-2011, ora 15:33
anapiru
Nu este medic/terapeut
anapiru
sunt o fire sensibila si ma consum din orice stiu ca nu e bine dar, stiu ca distonocalmul scade tensiunea dar pot sa spun ca ma simt bine cu el cate odata im-i creste tensiunea
0
25-05-2011, ora 16:31
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Antidepresivele nu dau dependenta, doar anxioliticele, sedativele, hipnoticele. Un tratament corect administrat, pe o durata de timp suficienta va poate scuti de luni sau ani de suferinte si de lupta cu aceasta boala.
De cele mai multe ori se pierde timp pretios din viata unui om bolnav de depresie pana ce se hotaraste sa ia un tratament sau sa se programeze la psihiatru.
Sunt de acord ca va pot ajuta vitaminele, suplimentele alimentare, alimentatia sanatoasa, dar un aliment indiferent ca e banana sau patrunjel, oricat de benefic ar fi pentru organism nu va poate echilibra nivelele neurotransmitatorilor din creier, care la dvs sunt afectate.
Va doresc sanatate si sa luati o decizie corecta pentru dvs.
0
25-05-2011, ora 16:31
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Distonocalmul da dependenta.
0
25-05-2011, ora 16:36
anapiru
Nu este medic/terapeut
anapiru
pana la urma o sa merg la un medic poate scap de starile astea, multumesc pentru sfat.distonocalm iau la nevoie
0
25-05-2011, ora 16:38
anapiru
Nu este medic/terapeut
anapiru
am nevoie de incurajari
0
25-05-2011, ora 20:36
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
In acest moment sunt tot mai multi medici care urmeaza cursurile de terapie Bowen, terapie pe care, in urma rezultatelor obtinute o considera de-a-dreptul miraculoasa. Combinata cu homeopatia este medicina viitorului. Cititi despre ea pe google, -*


(*modiifcat de admin)
0
26-05-2011, ora 12:15
anapiru
Nu este medic/terapeut
anapiru
buna ziua azi sunt putin mai bine dar problema mea este baiatul care are16 ani, simt ca-i este rusine cu fam lui cel putin cu mine face tot posibilul sa faca contra mea sa nu-mi dea importanta.am fost plecati in spania si am cenit in luna ianuarie a acestui an acolo el a fost 4 ani la scoala si era totul bine cu el doar ca nu avea unde sa iasa statea doar in casa, am venit aici si la-m dat aici la scoala cls a 8a acolo era a 9a, stiu ca e f greu ptr el acum pentru ca difera f mult sistemul de invatamant, problema e ca nu ma inteleg cu el de cand a venit aici face numai tampenii.iese de la ore raspunde urat, intra dupa profesor an cls, etc acasa nu face nimic decat muzica si atat cu mine vb urat nu strange o farfurie nimic absolut nimic, daca vreau sa cv cu el zice sa-l las an pace daca-i zic sa se schimbe nu ma baga in seama si asta ma irita tatal lui e plecat iar ls munca in spania ca aici nu a gasit nimic si acum baiatul face numai ce vrea el, pot sa spun ca nu pleaca ca altii de seama lui la discoteca sau nu cere bani nu lipseste noptile de acasa ce ma doare cel mai mult e ca nu ma apreciaza si se cearta cu mine.ai place sa ma enerveze si-mi spune vorbe urate, daca ma duc la scoala nu-l intereseaza pur si simplu nu-l intereseaza nimic din ce fac eu CE SA FAC? asta e una din cauzele care ma simt rau si simt ca nu pot sa-i fac fata, cu tatal lui nu face asa acum stie ca e plecat si nu vine acasa seara cum sa fac cu el?
0
26-05-2011, ora 12:16
anapiru
Nu este medic/terapeut
anapiru
eeeee am mai facut greseli de ortografie scuze
0
03-06-2011, ora 13:36
echinox
Nu este medic/terapeut
echinox
@ anapiru : ai dreptate, cauza trebuie eliminata caci medicamentele nu fac decit sa te amorteasca.
Eu nu am copii si nu stiu sa-ti dau sfaturi bune, de altfel psihologia copilului e diferita de la om la om
si depinde de educatie si anturaj nu numai de calitatile individuale.
As zice ca daca nu are frica e pentru ca recunoaste terenul slab, poate sinteti buna la suflet si miloasa
sau poate din contra il bateti prea mult la cap sa faca una sau alta si pina la urma bietul copil se revolta.
Din punctul meu de vedere solutia optima este de a incerca a comunica cu el prieteneste nu autoritar,
a-i da sensul responsabilitatii, a-l aprecia pentru calitatile pe care le are,
nu uitati niciodata ca orice copil are nevoie de dragostea materna si orice cuvint greu care vine de la mama
loveste mai mult decit daca vine din alta parte, deci fiti blinda cu el si vorbitii cu un ton calm,
daca aveti timp ajutati-l la lectii, datii un sfat pentru lectura; daca ii place muzica face-ti un efort si interesati-va
in domeniul culturii muzicale si ajutati-l sa avanseze pe acest drum, chiar daca va ramine amator in domeniu,
isi v-a aduce aminte cu placere ca v-ati interesat de muzica ca el. Sint mici detalii care toate depind de caracter si educatie si e greu de dat sfaturi dar ideea mea generala si dupa cite am vazut in jurul meu e ca excelenta copiilor
depinde in foarte mare masura de timpul si energia pe care parintii o consacra respectivilor copii.

Daca vreti ca baiatul sa aiba rezultate bune la scoala trebuie sa va ocupati de el dar in nici un caz cu strigate
in genul "nu ti-ai facut lectiile!!!", daca nu -l puteti ajuta personal incercati sa-l apropiati de copii cu rezultate bune care sa-l ajute, indemnati-l sa-si faca prieteni de buna calitate, e inca foarte tinar si poate fi ajutat. Ajutati-l sa-si gaseasca o cale personala, e foarte greu cind nu ai cu cine sa discuti; nu va certati niciodata cu el, discutati tot ce va e posibil, va fi un bine imens pentru amindoi !!
Va doresc curaj !!

Daca nu beti cafea si nu fumati tot e bine, seara se pot bea ceaiuri calmante,
antidepresoarele mai putin, numai la mare nevoie.
Sinteti tinara, aveti nevoie de un anturaj care sa va sprijine moralmente, aveti prietene ? macar o prietena ?
cineva din familie, daca sotul e plecat, oamenii cind discuta se pot sfatui si cine va cunoaste poate veni
cu cite o idee la obiect care sa va faca viata mai usoara. Medicamentele nu pot face acest lucru.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Biblioterapia - pot cărțile să vindece depresia?
  • Palpitațiile
  • Depresia la vârstnici
  • Stresul are un rol activ în afecțiunile dermatologice inflamatorii
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Stresul și sistemul imunitar
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • De ce apar palpitatiile?
  •