depresie in prag de divort

06-01-2013
mariana.lala
Nu este medic/terapeut
mariana.lala
buna. ma numesc mariana si am 27 de ani. sunt cu casatorita de cinci luni, noi fiind impreuna timp de aproape 8 ani. sotul meu e mai mic cu 3 ani ca mine. suntem in pragul divortului, sotul meu devenind tot mai violent in ultima perioada. nu a dat in mine niciodata, dar la ultima cearta m-a impins si a facut o criza de am crezut ca o sa vina politia mi-a fost foarte frica. simt ca o sa ajunga sa ma bata daca o sa stau langa el. au fost foarte multe minciuni pe care mi le-a spus, foarte grave. stiu ca cel mai bine e sa ne despartim acum, dar il iubesc. sunt foarte depresiva cateodata imi doresc sa mor cu adevarat, plang nopti intregi fara sa pot sa ma opresc. cand nu ne certam simt ca e un om bun, dar crizele lui sunt din ce in ce mai dese si de 2 ori pe saptamana. cu familia am incercat sa vorbesc dar se supara si nu pot sa ii fac pe ei sufere pentru mine. nu pot vorbi cu nimeni cu prietenele mele mi-e jena si m-am inchis in mine. simt ca nu mai suport. va rog un sfat, un gand daca aveti poate imi dau putere
10 comentarii
0
06-01-2013, ora 07:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu reiese clar ce minciuni iti spune si de ce are atitudinea aceasta violenta.

Muta-te la parinti o perioada si lasa-l sa se linisteasca.
Nu mai accepta sa iti faca rau ca il lasi sa te imbolnaveasca si astfel de boli nu prea se vindeca.

Nu merita nici un barbat si nici o "iubire" din lume sa te imbolnavesti pentru el.
Muta-te si lasa-l sa isi revina si sa te respecte la adevarata ta valoare cand o sa te intorci.
0
06-01-2013, ora 10:24
mariana.lala
Nu este medic/terapeut
mariana.lala
la inceput mi-a spus foarte multe minciuni despre el, despre familia lui, cum ca el mai are o sora cand de fapt are si trei frati, lucruri pe care am incercat sa le pun pe seama ca a fost copil, dar totusi care nu sunt normale la un om. din mici certuri ajunge sa nu se mai controleze, a spart laptopul de doua ori si asa mai departe. nu stiu de ce are atitudinea asta poate nu e fericit langa mine. a doua zi isi cere iertare si promite ca o sa se schimbe, o sa se controleze, dar in sinea mea stiu ca asta nu se va intampla. incepe sa imi fie frica de el. am muncit mult amandoi sa ne luam apartamentul nostru si acum totul se destrama
0
06-01-2013, ora 11:05
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
mariana, cum era sotul tau cand l-ai cunoscut? ce te-a facut sa il iei de sot?
0
06-01-2013, ora 11:19
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
La multi ani!
intrebare:
- in cei 8 (opt)ani de cat ati stat impreuna..TOT asa facea??
- sau n-ati locuit impreuna?
- are un NOU job si si-o fii gasit acolo pe cineva?
- sta mult pe fb?
cele bune,
0
06-01-2013, ora 13:38
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Dun punctul meu de vedere, sotul tau are nevoie de un psihiatru si un psiholog. Puteti merge impreuna, inclusiv la un preot..Nimeni nu trebuie sa accepte violenta. Daca sotul tau continua sa fie violent cu tine, nu ar trebuie sa stai langa el, cine stie ce se poate intampla, violenta este un motiv justificat pentru un divort.Numai bine
0
06-01-2013, ora 22:29
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna seara,

Dupa cum spune si dna dr Baltateanu, cel mai util este sa apelati la consiliere psihologica de cuplu.
Pentru a intelege mai bine cum v-ar ajuta pe amandoi va voi explica pe larg cum decurge acest proces: in general sunt primele 2 intalniri cu ambii parteneri si apoi sunt si intalniri individuale si de cuplu. Metoda aceasta mi se pare eficienta deoarece de multe ori cei doi parteneri aduc in cuplu foarte multe probleme personale care au nevoie sa fie rezolvate si, de asemenea, sunt si probleme la nivelul cuplului care necesita lucru comun. Este important sa existe motivatie din ambele parti si ambii parteneri sa lucreze cu ei.
De asemenea, in aceste momente este important sa nu va izolati, sa aveti cel putin o persoana de sprijin cu care sa puteti vorbi si sa puteti plange de fata cu ea. Izolarea are ca efect acutizarea depresiei si, astfel, puteti sa ajungeti si la tratament medicamentos, ceea ce nu e de dorit.
Va doresc mult curaj si sa incepeti sa va ganditi si la dvs
0
07-01-2013, ora 13:08
mariana.lala
Nu este medic/terapeut
mariana.lala
locuim de 2 ani si jum impreuna. facebook ne-am facut amandoi recent dupa cununie cu aprox 5 luni in urma. nu a facut asa de la inceput, ne mai certam dar erau doar mici certuri. nu si-a schimbat job-ul si nici nu cred ca ma inseala. am toate parolele lui de mess, facebook, nu isi ascunde tel. cam in ultima jum de an cand se enerveaza nu se mai controleaza. il vad ca e constient si s-ar putea controla cu putin efort. dar parca o face la ambitie sa ma sperie. de ce l-am luat de sot? pentru ca tot timpul puteam sa fiu eu insumi cu el, sa vb orice, sa ii spun totul, sa nu ma ascund deloc si pentru ca il iubesc. s-a schimbat foarte mult in ultimul an. as vrea sa se poata controla, am putea fi fericiti impreuna, dar nu e in puterea mea sa fac asta
0
07-01-2013, ora 14:50
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
avea inainte de casatorie momente de furie necontrolata?
Ce se intampla in viata voastra cand a avut primul moment de acest gen?
0
09-01-2013, ora 10:00
BEmanuel
Nu este medic/terapeut
BEmanuel
Eu ma indoiesc in mod sincer ca problema ta e o problema de cuplu, si cred ca o eventuala sedinta de consiliere psihologica nu ar face altceva decat sa bage bani in buzunarul terapeutului. Pana si sfatul Elinei cu preotul (desi rizibil in fond) e mai bun - in ideea ca poate sotul tau s-ar deschide invataturilor crestine (care, da, sunt calmante in natura lor). Totusi el n-ar face asta.

Dupa parerea mea (si intaresc aici: e doar parerea mea) sotul tau are o problema extrem de grava de natura personala. A trecut din copilarie in maturitate ramanand un mitoman. Cum asta nu mai are legatura cu inflorirea specifica varstei copilariei ajung la ideea ca e vorba de un tip de persoana frustrata care are nevoie sa isi creeze o realitate virtuala. Dar ideea de baza e ca e frustrat. Pe de alta parte trebuie sa te intreb daca sotul tau are prieteni. Prieteni buni adica. E posibil ca majoritatea oamenilor sa vada intuitiv in spatele firii lui mincinoase - si asta probabil ca se adauga frustrarilor lui. Tu - fiind probabil cea mai apropiata persoana a lui - esti, totodata, cea pe care isi descarca nervii provocati de frustrare (cel mai probabil de-asta isi pierde controlul - dar n-as putea sa spun daca faci tu ceva care il starneste - conform unui rationament aberant al lui -, sau daca ceva din el reactioneaza ca o supapa din timp in timp - mi-ar fi mai greu sa cred asta). Omul nu se suporta pe el insusi din cauza a ceea ce face. Sa traiesti cu tine poate fi cel mai complicat mai ales atunci cand esti o persoana apasata psihic si cand stii ca e numai vina ta.

Sfatul meu ar fi sa il indemni (nu ma intreba cum sa-l abordezi - stiu ca va fi complicat. eventual forteaza nota fie si prin actiuni tampite de genul "ma mut la mama" - dar nu uita ca daca faci asta doar ca sa astepti sa observi o schimbare e foarte probabil ca el sa te eludeze si sa devina - poate chiar in mod natural - schimbat pe moment, apoi, dupa ce te intorci, sa o ia - tot natural - de la capat. ideea e sa il indemni spre psiholog atunci cand ai avantajul asta de a putea pune conditii) spre un psiholog. Observa-i actiunea - vorbeste cu el dupa ce se intoarce de la sedinte. Esti femeie si ar trebui sa ai un simt mai ascutit al perceptiei - ar trebui sa simti daca omul vorbeste cu atasament de psihologul lui si cu o oarecare usurare in privinta evolutiei starii proprii. Pe de alta parte ar trebui sa iti fie evident daca el se afla in conflict pana si cu ideea de psiholog dar te minte in privinta asta. In ultimul caz eu zic ca ar fi momentul prielnic sa balansezi lucrurile bune si pe cele rele pe care relatia asta ti le aduce - si mai ales faptul ca el, ca om, refuza sa se schimbe si ca e nereceptiv in fata ideii.

Cu toate sperantele intr-un "mai bine".
0
10-01-2013, ora 19:50
mariana.lala
Nu este medic/terapeut
mariana.lala
multumesc foarte mult pentru sfaturi, idei. incerc sa gasesc o rezolvare situatiei in care ma aflu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul