depresie anxioasa cu somatizari

18-01-2013
suparici17
Nu este medic/terapeut
suparici17
Dupa mai multe peripluri pe la multi doctori pentru tahicardie, dureri de stomac, glanda, am ajuns si la psihiatrie si am primit diagnosticul de mai sus. Simptomele mimau mai mult o boala de inima, dureri in piept, palpitatii, dureri pe mana si picior, de ariticulatii. Am citit ca este cronica acesta boala de somatizare, greu da inapoi. Pot face vreun infarct pe fond nervos chiar daca ecg-urile si eco cardiaca sunt bune? Imi poate raspunde cineva? Un psihiatru, psiholog sau cineva care a trecut prin asa ceva? Mi-e frica de tratament. De frica nici nu m-am uitat la medicamente. Sanatate!
24 comentarii
0
18-01-2013, ora 22:28
pacientipo
Nu este medic/terapeut
pacientipo
Cum adica iti e frica de tratament.iti e frica sa iei pastile?infarct nu poti face dar poti face o boala de inima daca stai tot timpu in tensiune.inima ca orice muschi oboseste daca e supusa permament la tensiune.nu mai citi prostii...totu e in mintea ta.daca creierul poate face atat rau oare nu poate face si bine?medicamentele sunt auxiliare/placebo.doar tu poti face simptomele sa dispara.

Eu trec prin asa ceva si incerc sa fac fata.iau coaxil si anxiar+calciu d3 magneziu B6 si omega 3.incearca si ceaiuri calmante precum calmocard sau talpa gastii sau valeriana
0
19-01-2013, ora 00:48
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
buna suparici 17 !
eu sunt veronica de 12 ani sufar de atacuri de panika anxietate si fobie
vreau sa spun ca ;acest diagnostic mi l-a pus o dr foarte buna de biorezonanta
stiu ca multi dintre voi o sa ii judecati dar eu nu o fac
si stiti de ce ?
pentru ca am fost la medici dar nimeni nu mia spus ca aceste simptome pe care si voi cu totii le spuneti aici si aceste simptome le am si eu inca odata spun ca nu mi-au pus diagnosticul de depresie, anxietate, sau ma rog altceva
mie mi s-a spus ca am scaderi de calciu
atit
dar luind calciu nu am avut nici o inbunatatire din potriva sau afravat simptomele
suparici 17 acum 2 ani am fost la un control cu biorezonanta i acolo mi sa spusca am anxietate depresie fobie si mai multe etc
dar ce voiam sa spun; aceleasi simptome pe care le ai tu si eu le am in prezent de mult timp
dacaeu nu am murit nici tu nu o sa mori
fi puternic si intarestete esti un barbat puternic
nimeni nu moare din asta
dar stiu asa este aceasta numita[boala] foarte credula de te face sa crezi ca vei suferii in acel moment ;un infarct un atac cerebral si multe altele
de vrei sa vb cautama -*
astept sa vb mai multe


(*modificat de admin)
0
19-01-2013, ora 10:15
pacientipo
Nu este medic/terapeut
pacientipo
A fost aseara o super emisiune pe antena 2.codul lui oreste exact pe tema asta.prea mult cautam ajutor in exterior cand problema poate fi rezolvata doar din interior.
0
19-01-2013, ora 17:12
suparici17
Nu este medic/terapeut
suparici17
Multumesc pentru raspunsuri! Sper sa depasesc aceste stari. Ceea ce ma intriga cel mai tare este ca starea mea de spirit nu este chiar asa de rea. Mai rau e fizic. Starea psihica are caderi cand vad acele dureri pe stanga, in piept, palpitatii. Sau psihic mai cad daca am vreo problema ca orice om, de altfel. Singurul lucru pe care il mai am ca manifestare a vreunei tulburari psihice este nervozitatea. Mi-e teama de tratament pentru ca am citit prospectul de la un medicament si m-am speriat. MA gandesc ca sunt prea puternice medicamentele. Cu tratament naturist nu trece? Hi!Hi!Hi! Poate mai vorbim si mai imaprtasim din experienta noastra. Sa dea Domnul sa depasim aceste obstacole si sa gasim acele resurse interioare sa ne gasim linistea sufleteasca. Sanatate!
0
20-01-2013, ora 13:33
xxu
Nu este medic/terapeut
xxu
buna ziua. ma numesc mihai am 26 de ani... incep prin a va spune...in urma cu 6 luni am avut primul atac de panica...totul a inceput intr-o dimineata cand am simtit o ameteala si un puls puternic, tot episodul a durat 15 minute, dupa care au inceput ingrijorarile si gandurile la problemele de sanatate. A doua zi dupa nefericita intamplare am fost la spital am facut absolut tot ce inseamna analiza posibila, plus aparat holter 24H.. surpriza... SANATOS TUN pacientul decedat. De atunci am mai avut atacuri de panica care au disparut cu timpul, in schimb au ramas starile generale proaste... si o agrofobie care nu este tot timpul prezenta ( ZILE FOARTE BUNE - ZILE FOARTE PROASTE). In prezent ma simt mult mai bine fata de acum 4-5 luni si sa va spun cam ce pastile si ce suplimente am luat.
1 Antidepresiv de la dacia plant ( ma ajutat destul de mult chiar este bun in prezent am renuntat dupa o cura de 2 luni 1 -2 pastile pe zi)
2. Omega 3 ulei de somon..
3. complex de multi vitamie A-Z doppelherz
Cu aceste trei suplimente am reusit sa schim situatia in una relativ buna...
Momentan acum nu mai fac nici un tratament. sunt zile si zile... intrebarea mea este. Oare de ce eu ? Ce a declansat starea asta ? ( avand in vedere ca stau f bine financiar... am o masina la care multi viseaza o viata, am o firma... am o prietena minunata, am parinti minunati... viata mea este una perfecta. pentru un tanar de 26 de ani zic eu. Inainte de problema asta...eu nu am stiut ce este ala un doctor niciodata nu am avut probleme de sanatate.
Momentan starile generale proaste le tratez cu un pahar de vin sec.. chiar functioneaza.
Va doresc sanatate multa... si celor care trec prin asta si care au ganduri de boala si cred k sufera de cine stie ce, VA MINTITI SINGURI !!!
0
20-01-2013, ora 16:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ suparici17

Din ce cauza iti e frica de tratament ?

Ia si tu o perioada, vezi cum te simti si decide-te daca e mai bine cu tratament sau fara tratament.
0
21-01-2013, ora 17:33
cristina o
Nu este medic/terapeut
cristina o
Poti merge la un psihoterapeut! Avand in vedere ca analizele au fost bune inseamna ca problema e in alta parte. Cu siguranta ca ai resurse sa o depasesti insa deocamdata nu identifici problema. Uneori problemele fizice nu sunt decat somatizarea celor de natura psihologica. Poate suna aiurea dar am vazut cazuri!
0
21-01-2013, ora 20:24
suparici17
Nu este medic/terapeut
suparici17
VArianta cu psihoterapeutul o am ffff mult in vedere. Cu toate ca este cam costisitoare, asa am auzit. Stie cineva cat este o sedinta? Stiu ca este nevoie de mai multe sedinte. Depinde de starea mea. Acum sunt intr-o stare groaznica. Am simtit o presiune in piept, acum am niste tremuraturi in corp si o senzatie de frica. Daca nu as fi facut analizele la inima, acum eram la spital. Si acum ma gandesc ca poate chiar am ceva la inima. In fine... Doctorul mi-a dat si olanzopina (parca asa se numeste). Este pentru schizofrenie. Chiar am ajuns la asa ceva???????????????????? Azi-noapte m-am trezit de 2 ori cu mana stanga amortita, dar numai extremitatea ei si ultimele 2 degete (degetul mic si degetul inelar). Am miscat-o pana s-a dezmortit. Si nu dormeam pe stanga. Ati avut asa ceva? Poate imi mai impartasiti din experienta voastra sau poate un psihiatru, psiholog mai imi da cateva detalii. Sanatate va doresc tuturor!
0
22-01-2013, ora 12:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E adevarat ca nu faci infarct daca nu tratezi depresia anxioasa.
Dar poti dezvolta o boala la inima sau diferite infectii (la rinichi, bucale, ale articulatiilor, ginecologice) sau alte boli care se grefeaza pe un sistem imunitar scazut.

Accepta ca ai o boala (depresia anxioasa e o boala, nu o stare de spirit) si trateaz-o asa cum tratezi orice alta boala.
Te chinuiesti inutil si lasi viata sa treaca pe langa tine.
Un bolnav care are are ceva mi-a spus ca pina nu ii ajunge omului cutitul la os, nu o sa mearga sa inghita pastile. Si ca asta tine tot de tabloul bolii.

Refuzul de a te ajuta cu pastile e tot o forma de manifestare a bolii.

In cazul tau sedintele la psiholog te pot ajuta sa iti schimbe modul de gandire si viziunea asupra lucrurilor, dar nu vor rezolva problema simptomatologiei. Pentru cele mai bune rezultate ia si tratament, si mergi si la psiholog, daca iti poti permite.

~ ~ ~

Cat te costa o sedinta la psiholog?

Probabil te intrebi cate costa o sedinta la un psiholog, psihoterapeut? Daca mergi la un cabinet, o pretul unei sedinte cu un pshiholog de regula incepe de la 50 de lei, pana la 100 lei/sedinta.

S-ar putea sa gasiti si preturi mai ieftine pentru o sedinta cu psiholog, de exemplu undeva la 30 de lei, dar trebuie sa cautati bine.

Cea mai ieftina sedinta cu un psihoterapeut pe care am gasit-o a fost de 50 de lei pe sedinta.

Am vazut ca se poate sa consulti un psiholog si online. Psihologi online gasesti pe topexperti.ro, unde preturile sunt de la 25 lei/sedinta. Poti sa vorbesti cu un psiholog online, daca iti faci cont, iti alimentezi contul si ai apoi alegi cu cine vrei sa vorbesti.

Sa stiti ca este destul de greu sa gasesti un psiholog, psihoterapeut bun, insa exista daca intrebi in dreapta sau in stanga. Figurat vorbind.

sursa: http://blondutzza.blogspot.ro/2012/02/cat-te-costa-o-sedinta-la-psiholog.html
0
22-01-2013, ora 13:17
suparici17
Nu este medic/terapeut
suparici17
Nu refuz sa iau tratamentul! Numai ca acel medicament m-a speriat si deci sa inteleg ca am o forma de schizo? De ce simptomatologia nu va disparea daca iei tratament? Ca sa dispara tb sa merg si cu tratament, si cu psihoterapie? Trebuie sa iau tratatment toata viata?
0
22-01-2013, ora 14:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ suparici17

De ce sa ai o forma de schizo ?
Ia scrie aici corect toate simptomele pe care le ai, fara sa omiti ceva.

Nu am zis ca simptomatologia nu va dispare daca iei tratament.
Am zis ca simptomatologia nu va dispare daca te duci numai la psiholog.
Ar trebui sa le urmezi pe amandoua, concomitent.

Pentru ce ai tu acum, daca ai zis corect tot ce ai, in prima postare, ar trebui sa faci minim 6 luni tratament, daca te simti ok se reduce doza de tratament dupa o schema indicata de medic, si daca te simti bine si cu ea redusa, poti sa renunti de tot.

Daca refuzi sa faci tratament din diverse motive, ia intra tu pe Topicul Golul mental si lipsa trairilor si vezi cum s-au agravat bolile celor de acolo.
0
22-01-2013, ora 15:35
suparici17
Nu este medic/terapeut
suparici17
M-as simti mai confortabil daca am putea vorbi in particular! DAca se poate! Multumesc! Nu intelegeti ca nu vreau tratamentul! Departe de mine acest gand. Cu toate ca recunesc mi-e teama de dependenta, de durata, de efecte secundare. Dar e groaza aceea de a lua medicamente si sincer nu este vb de vreun algocalmin sau aspirina. Sunt medicamente puternice pana la urma.
0
22-01-2013, ora 16:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ suparici17

Trimite mailul tau/id-ul de mess pe privat.
Contul tau de pe Forum Romedic e setat sa nu poti primi mesaje pe privat.
0
24-01-2013, ora 16:09
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
suparici 17 o sa iti las un mesaj privat cu idul meu si cautama astept sa vb
0
04-03-2013, ora 22:43
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
si tie suparici am incercat de mai multe ori sa vb cu tine si sa iti lasmesaj privat dar nu se poate
sanatata iti doresc
0
02-05-2013, ora 19:58
illismarie
Nu este medic/terapeut
illismarie
Buna ziua,


Va scriu cu speranta ca ma veti ajuta cu un sfat fiindca va marturisesc sincer nu stiu cui sa ma adresez pentru a rezolva o problema care ma macina de 10 luni. Am facut primul atac de panica in metrou in mai anul trecut. Au urmat apoi altele si altele pana am ajuns sa nu mai pot iesi din casa. Initial nu am stiut cu ce ma confrunt. Am crezut ca am o boala sau ceva grav. Aveam stari de depersonalizare si derealizare accentuate, ceea ce m-a determinat sa merg la neurolog. Acolo, dupa un examen simplu mi s-a spus ca sunt ok dar ca ar trebui sa fac un EEG sa nu fie epilepsie. Ma temeam de aceasta boala din copilarie asa ca am inceput sa citesc pe internet despre asta. Orice simptom aveam ma duceam cu mintea doar la aceasta boala. Am facut EEGul, a iesit bine. Dar starile de derealizare s-au accentuat, acum sunt permanente si infricosatoare. Mainile si corpul sunt moi, picioarele parca nu sunt ale mele, nu ma odihnesc bine noaptea, ma trezesc de cateva ori, visez urat, ma doare capul in ceafa si urechile mi se infunda, simt ca raman fara aer de multe ori si ca pierd controlul sau ca o sa cad, cateodata am vertij groaznic. Dimineata ma trezesc confuza si nu-mi dau seama cine sunt si pe ce lume sunt. lucrurile in jurul meu mi se par bizare, nimic nu ma bucura, nimic nu-mi place. Nu am energie desi iau multe suplimente pe baza de calciu si magneziu si alte vitamine. Un lucru ciudat, ma simt mai bine seara decat ziua. Ziua simt ca ma pierd, ca nu mai stiu cine sunt, vorbesc, sunt constienta de tot, dar o alta parte din mine are aceste stari. Parca nu sunt eu cea care merge pe strada sau cea care vorbeste cu oamenii. Tremur adesea si pieptul mi se umple de pete rosii iar inima palpita. Casc foarte mult in timpul zilei si ma simt extrem de obosita.
Mentionez ca am o scolioza destul de urata din adolescenta si acum mi s-a descoperit si o spondiloza cervicala.
Am facut in luna decembrie a anului trecut si un RMN cerebral care a iesit foarte bun. Analizele la sange, tiroida sunt si ele bune.

Nu beau cafea, nu beau alcool si nu fumez. Nu iau anticonceptionale.

Daca este o problema de ordin psihic, sunt indicate medicamentele psihiatrice?am inteles ca multe dau efecte adverse puternice si dependenta. Mi s-a prescris Zoloft, Xanax, Coaxil, Sanval, Cipralex. Din toate acestea am luat doar Xanax de 0.25 vreo luna de zile. Singurul efect era somnolenta, in rest nimic altceva. Cea mai noua reteta primita a este cu mirtazapina si rivotril. Nici pe acestea nu le-am luat tot de teama unor efecte secundare.

Traiesc un calvar in fiecare zi. Orice vreau sa intreprind, apar aceste stari si simt ca ma pierd. Relatia mea cu sotul a avut de suferit din aceasta cauza. Ma tem de lumina zilei, ma tem de mijloacele de transport, ma tem de tot. Nu ma pot relaxa deloc. Am luat doar medicamente pe baza de plante: Passiflora, Extraveral, Sedatif PC, Rhodiolin de la Calivita, Vital B, ceaiuri de valeriana dar parca nimic nu ajuta. Nu am nici macar o zi buna de la inceput la sfarsit. Doar zile mai bunicele. Insa apoi vin unele atat de rele incat pierd tot ce am construit in zilele precedente.

Va rog, din suflet, sa ma sfatuiti. Nu mai pot suporta acest chin si de multe ori am ganduri negre.

PS: acum de vreo 5 zile nu am mancat nimic, stau numai cu salvarea la cap si in perfuzii, nu pot inghiti (de fapt simt mereu nevoia sa inghit dar nu pot) si am inceput sa am stari de sufocare pe care inainte nu le aveam, ma doare rau capul in ceafa, am acea stare de derealizare groaznica (care se intensifica in anumite momente), urechile infundate, senzatie de lesin iminent, corpul foarte moale (cateodata am senzatia ca nu este corpul meu), imi cade parul cu pumnul si mi-e frica foarte tare de lumina zilei. Dimineata cand ma trezesc este groaznic...
0
03-05-2013, ora 00:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ illismarie

De ce nu va luati tratamentul asa cum v-a fost prescris ?
De ce lasati sa vi se agraveze boala ?

Daca dv. imi aduceti mie un pacient care a luat medicamente psihiatrice care i-au dat dependenta (ca la droguri), nu stiu ce fac.
Exista niste medicamente care se numesc benzodiazepine (Xanax, Anxiar, Diazepam etc). Un pacient cand se apuca sa inghita un medicament citeste si el prospectul si observa ca pe prospect scrie ca pe aceste benzodiazepine poti sa le iei 2 luni (incluzand aici perioada de reducere a tratamentului). Daca le luati 2 luni, corect, de ce sa dea dependenta ?

Cum adica daca va sunt indicate medicamentele psihiatrice ?
Adica un medic studiaza 10 ani in facultate, va consulta 15-30-60 de minute, va pune un diagnostic si va da un tratament. Credeti ca medicii dau droguri (medicamente care provoaca dependenta) sau cum ?

V-am certat pentru ca precis vi s-a spus de la bun inceput de problemele pe care le aveti, nu ati luat tratamentul si ati ajuns la simtomele de derealizare care sunt foarte grele si de care se plang foarte multe persoane pe Forum Romedic.

Stabiliti-va la un doctor. Luati o medicatie. Chiar daca are efecte secundare ori sunt suportabile, ori trec dupa prima luna de tratament. Daca mai taraganati mult lucrurile riscati sa ajungeti chiar la halucinatii si sa vi se prescrie neuroleptice (antipsihotice). Astea sunt niste medicamente care sedeaza foarte tare.

Medicamentele nu dau dependenta. Ele trebuie luate atat timp cat boala nu se retrage.
Exista perioade in care medicatia este absolut necesara si perioade in care boala remite.

http://forum.romedic.ro/prod/Depresia_si_anxietatea_-_simptome_si_mecanisme_de_boala_047244.html

P.S.: Va atrag atentia ca traim in secolul 21. Aveti o afectiune. Fiti serioasa, lasati vecinii si carcotasii pentru nimeni din exterior care se confrunta cu asa ceva nu ne intelege prin ce trecem, si mergeti si ingrijiti-va si vedeti de sanatate dv. Aceasta primeaza. Nu vorbele in vant si fara temei.
0
06-05-2013, ora 13:41
illismarie
Nu este medic/terapeut
illismarie
faptul ca nu-mi simt limba si nu pot sa inghit sau ca imi vine sa inghit foarte des si ca simt o moleseala groaznica in tot corpul ca si cum as sta sa ma prabusesc este tot de la anxietate?
0
06-05-2013, ora 14:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ illismarie

Unele sunt elemente psihotice, altele de la depresie si anxietate. Luati-va tratamentul ca se agraveaza.
0
11-05-2013, ora 09:34
illismarie
Nu este medic/terapeut
illismarie
elemente psihotice???
0
11-05-2013, ora 14:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ illismarie

Senzatia ca nu va simtiti parti ale corpului sau corpul.
Chiar si senzatiile de derealizare si depersonalizare sunt la granita dintre anxietate si psihoza.

Cine v-a zis ca medicamentele dau dependenta ?
Credeti ca un doctor v-ar prescrie niste medicamente care sa dea dependenta cum dau drogurile ?
L-ati intrebati pe doctor sa verificati ceea ce v-a spus acel om ca sa se afle in treaba ?

Problema pe care dv. trebuie sa o acceptati si daca o acceptati, organismului ii va fi mai bine, este ca aceste boli sunt in general cronice insa au si remisii. Adica faceti acum un tratament de minim 6 luni, apoi dupa schema indicata de medic reduceti si daca totul e ok pina cand reduceti la 0, veti intra in remisie. Care poate durea cateva luni, cativa ani, fara sa luati nici un medicament.

Nu mai incerc sa fac pe nimeni sa ia medicamente ca sa ii fie bine pe Forum.
Toti cei care nu doresc sa ia medicamente si sa trateze boala inca de la incubatie dau dovada de mandrie.
Exact asa am procedat si eu si bineinteles ca s-a agravat.
Cand o sa ajunga cutitul la os cuiva, spunea un prieten al meu, atunci o sa mearga sa ia medicamente.

Restul cred ca sunt lamentari.
Sa iti fie asa rau si sa nu vrei sa te tratezi ca iti zice baba Floarea niste prostii pe care nu le verifici, inseamna ca faci ceva impotriva organismului tau si nu ti-l ingrijesti.

Faceti ce stiti voi atunci !
0
12-05-2013, ora 20:40
marevna
Nu este medic/terapeut
marevna
Nu puteti face nicio boala somatica doar pentru ca va imaginati ca sunteti bolnav. Nu puteti face infarct doar pentru ca va e frica ca o sa faceti, dar analizele nu detecteaza nicio problema cu inima!
0
16-05-2013, ora 16:03
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Buna,

Pana sa incep tratamentul pentru anxietate, si eu aveam stari de derealizare.
Cum am inceput tratament, au disparut. In totalitate.
In prezent fac tratament pt TOC, dar in urma cu 2 ani am facut pt atacuri de panica, timp de un an.In urma tratamentului au disparut atacurile de panica, medicamentele au fost scoase treptat si nu am avut pic de sevraj. Deci se poate.
Un an de zile am fost fara medicatie si mi-a mers destul de bine. De cateva luni insa m-a lovit TOC-ul, si am inceput alt tratament. Nu mi-e frica de dependenta pentru ca antidepresivele luate dupa o schema medicala, nu dau dependenta. Am incredere in doctora mea, si totul va fi bine.
Sanatate si succes!
0
27-12-2018, ora 20:20
Elisabeta 82
Nu este medic/terapeut
Elisabeta 82
Va rog imi puteti spune și mie daca sunt normale simptomele care le am adica amețeala dorm mult lipsa poetei de mâncare in conditiile in care am tratament cu Trittico anxiar și Seroxat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitațiile
  • Depresia la vârstnici
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • De ce apar palpitatiile?
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  •