depresie anxioasa?

26-10-2008
miha ela
Nu este medic/terapeut
miha ela
Buna ziua,

De 2 zile am urmatoarele stari : de greata si nu pot vomita, de teama, de neliniste mai ales seara, mi se pun noduri in gat. simt ca ma sufoc ca si cum ceva m-ar strange de gat. Am luat lexotanil si imediat mi-a trecut starea de neliniste, dar nu pot sa dorm, ma trezesc din ora in ora. Am si stabit 4 kg in 2 zile.. nu am pofta de mancare
Din cate am citit sunt asemanatoare unei depresii anxioase... Este o depresie anxioasa, sau sunt doar simptome asemanatoare?
rog un raspuns urgent.. va multumesc
4 comentarii
0
26-10-2008, ora 15:32
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
poate fi si o depresie, dar mai poate fi si o declansare de hipotiroidie.mergi la medic
0
26-10-2008, ora 17:07
miha ela
Nu este medic/terapeut
miha ela
Tiroida am scos-o cand eram clasa a 2 a, adica jumatate din ea. Depresia a inceput acum 2 zile, si de aceea nici nu mai pot manca(imi vine sa vomit). Mereu am o stare de neliniste, mi-e teama. Iau lexotanil si-mi trece, dar nu dorm...
0
26-10-2008, ora 21:57
mcatalin
Nu este medic/terapeut
mcatalin
sunt multe tipuri de tulburari psihice, insa in cazul tau nu cred ca poate fi vorba de asa ceva. chiar daca ai stari asemanatoare, aceste diagnostice sunt puse doar daca aceste simptome persista o perioada mai mare de timp si doar un medic poate stabili acest lucru. in cazul tau este mult prea prematur sa te gandesti la depresie anxioasa, probabil este usor care va fi doar temporar daca o sa fii mai optimist.
0
27-10-2008, ora 14:38
miha ela
Nu este medic/terapeut
miha ela
in mare parte mi-au trecut... mai am doar starea de teama, cu timpul sper sa treaca si aia, multumesc de raspuns, m-am linistit, nu mai e nevoie sa ma duc la doctor:))
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •