depresie ?

29-10-2009
dolce.ada
Nu este medic/terapeut
dolce.ada
Buna ziua. Am 22 de ani F si as dori niste sfaturi in legatura cu starea mea. De cateva luni am stari depresive periodice si nu stiu de ce. Asa pe scurt : am probl cu genunchii si nu mai pot face sport, (deocamdata)nu mai am prieteni din motive fondate, nu mai am ambitie si datorita depresiei pap foarte mult incat am reusit sa pun vreo 5kg pe mine, fiind o persoane nu foarte inalta. Nu as vrea sfaturi de genul dut-e la psiholog..fiindca n-o sa merg:)).Daca exista ceva ceaiuri sau pastile naturale.plsss spuneti-mi pana nu ma ingras mai mult:))

Multumesc
1 comentarii
0
30-10-2009, ora 15:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hello!

Sfaturi contra depresiei:

- meditează asupra vieţii (asupra aspectelor pozitive);
- odihneşte-te (minim 6 ore, maxim 8-9),
- fă lucruri care-ţi plac (de preferat să fie de factură pozitivă);
- plimbă-te la aer curat, în special seara (te poţi plimba ziua prin pădure - silvoterapia este foarte eficientă contra depresiei);
- o baie cu uleiuri esenţiale (levănţică, busuioc, bergamotă etc. - detalii dsp folosirea acestor uleiuri pt baie le găseşti în cadrul prospectelor produselor));
- roagă-te la DUMNEZEU şi mergi săptămânal la Sfânta Liturghie şi Sfântul Maslu (ai face bine dacă te-ai şi spovedi);
- cere ajutor membrilor familiei, prietenilor, preotului duhovnic etc.;
- descarcă-te de energia negativă ascultând muzica ambientală (meloterapia este foarte eficace contra depresiei, în special contra celei de iarnă, aşa numita depresie afectivă sezonieră);
- învaţă să iubeşti viaţa şi în primul rând pe tine, pe semenii tăi şi pe DUMNEZEU;
- respectă-te;
- ajută-ţi necondiţionat semenii, chiar şi cu un sfat mic;
- scrie pe o foaie ceea ce vrei de la via-ă, visele şi dorinţele tale;
- hrăneşte-te cu multe frcute şi fă o cură cu vitamine, în special cele din grupul B complex (Supradyn, Taxofit, Centrum etc.);
- fii tu însăţi, fără să te gândeşti cum ar vrea alţii să fii şi să le faci pe plac;
- fă o cură cu acizi graşi omega 3 şi încearcă să te destresezi făcând sport (jogging, abdomene, genoflexiuni etc.)
- Consultă un medic homeopat, fitoterapeut, acupunctor, psihiatru, reflexoterapeut etc. (oricare dintre ei - cel care vă "atrage" mai mult) etc. etc. etc.


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică!


În speranţa că ţi-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul