depresie

19-11-2009
laucarmen
Nu este medic/terapeut
laucarmen
de 7 ani fac tratament antidepresiv ..in urma unor probleme ...operatie, divort..am luat zoloft..seroxat..welaxin...si cu toate acestea nu reusesc sa imi revin.imi e teama de orice problema cu toate ca in final o rezolv.am facut 1, 5 ani tratrament cu welaxin si lexotan dar am inceput de citeva luni bune sa am o stare puternica de anxietate si de plins nu pot sa fac treaba si doar impinsa de ceva de la spate fac tot ce trebuie pt ca nu are cine.parca una gindesc alta fac.mi-a disparut veselia si tot timpul ma gindesc ca am altceva.dr de familie imi spune ca un om bolnav nu arata ca minesimt ca nu mai am vointa si pofta de viata.am fost si la psiholog dar...nu am rezolvat mai nimic.am mers la dr din nou si mi-a dat cipralex si lexotan.am inceput acum 0 saptamina ..dar am aceeasi stare.cred ca din aceasta cauza nu reusesc sa imi fac nici o relatie si singuratatea m-a pus la pamint.ma trezesc bine dorm ff bine..dar in timpul zilei parca nu am capul limpede si am asa o slabiciune si uneori parca imi amorteste usor mina si piciorul sting..dar trece.cert este ca asta nu e viata si imi doresc sa intru in normal macar sa simt din nou ca traiesc.parca nu mai am vointa cu toate ca imi dau seama ca in vindecare asta conteaza cel mai mult.parca sunt linga un gard peste care nu pot sari si ma sperie gindul ca toata viata mea se va scurge asa.am o neliniste interioara care nu imi da pace si amelelile astea ii pun capac.imi dau seama ca depresiile nu trec dar macar sa reusesc sa traiesc cu ea.poate un sfat va fi binevenit.e prima oara in acesti ani in care imi fac curaj sa intru pe un site specific acestor afectiuni.va multumesc.carmen
2 comentarii
0
19-11-2009, ora 19:24
patrizia
Nu este medic/terapeut
patrizia
buna laucarmen.si eu trec prin perioade de depresie dar evit sa iau medicamente.locuiesc in germania si sint castorita cu un mincinos dar am norocul ca el e tot plecat in romania si sint tot singura.sintem pe cle de divort si imi merge foarte rau din punct de vedere emotional, am atacuri de panica si imi este frica de ce va urma.nu vreau sa incerc cu medicamente pentru ca odata ce incepi o sa devi dependent de ele asa am auzit.in 3 decembrie am programare la un neurolog-psihiatru si vreau sa vad ce imi zice si cum ma poate ajuta.
Sti de multe ori stau si ma gindesc ca noi ne putem ajuta foarte mult singuri daca nu ne mai gindim si daca incercam sa avem ocupatii multe.poate nici nu sintem asa de bolnavi precum credem.
Am auzit ca sportul ajuta mult, incearca sa faci putin sport sa iesi la aer liber.sper ca ti-am putut fi de folos putin.ne mai auzim.pa te pup
0
19-11-2009, ora 19:53
laucarmen
Nu este medic/terapeut
laucarmen
draga mea multumesc pt raspuns...important e ce facem in continuare.eu deja nu mai suport starile astea...astept sa vad cum imi va merge cu cipralexul asta.daca poti sa lupti fara medicamente incearca...e mult mai bine dar daca totul devine de nesuportat nu vei avea incotro.aici si problemele sunt mai multe si din aceasta cauza nu am nici liniste sufleteasca...cu 150 E pe luna si 1 baiat la facultate nici nu as avea cum !ma gindesc ca poate pina la urma va veni si o vreme mai buna pt mine.nu stiu...te mai astept
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul