depresie, anxietate, palpitatii la inima | Forumul Medical ROmedic

depresie, anxietate, palpitatii la inima

45 comentarii 1 2
0
06-03-2015, ora 18:45
Zarri1987
Nu este medic/terapeut
Zarri1987
Salut

Povestea mea este f similara cu cea a claudiei29, asa ca nu intru in detalii, , , dar totusi adaug diferentele ca nu am luat nicio pastila, prin urmare scurt si la obiect, nu am nimik la inima, am testat 4 cardiologi, , , trebuie doar sa schimbam modul cum gândim, o idee mai pozitiv, o idee mai constructiv, , , am prieten care a murit de cancer la 28 de ani, , si noi de plangem de atac de panica, palpitatii când altii mor de cancer, sau traiesc handicapti pe viata, fara o mana, fara un picior, etc, , , , eu am probleme cu anxietate, depresie usoara, palitatii de 2 ani, , , dar am obosit sa duc lupta asta interminabila asa ca nu mai dau doi bani...
0
06-03-2015, ora 19:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Zarri1987

Din ce motiv nu faci tratament ?
0
06-03-2015, ora 20:26
Zarri1987
Nu este medic/terapeut
Zarri1987
a, pai.am fost la psihiatru si mi-a recomanda xanax si seroxat, , , asta in urma unei investigatii gen stai pe varfuri, inchide ochii, a dat cu un ciocanel in genunchi si cica da trebuie sa iei seroxat si xanax, , , cred ca dr ala era lovit el de soarta mai rau ca mine... oricum am cumparat medicamentele, iar dupa ce am citit efectele secundare pt aceste medicamente, am facut cunostiinta pt prima oara cu depresia, , ,

Apoi am mers la psiholog, pot spune ca a avut efect, chiar am invatat cum e mai ok sa abordez un atac de panica, etc, , , dar nu a vindecat, , , doar mi-a oferit ustensilele necesare pt a ma descurca cu situatia mai bine.

Acum urmez un tratament, bine e mult spus tratament, iau magneziu si un complex de viatamine, recomandat de medic...

Ca incheiere, mi-e frica de efectele adverse... nu cunosc pe nimeni care a luat
0
06-03-2015, ora 21:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu am luat 12 luni Seroxat si nu a mai trebuit sa iau medicamente anxiolitice sustinut de 7 ani.

Ar fi bine sa faci un tratament ca sa apara o perioada de remisie. Trebuie sa incerci minim 6 luni, dupa care, daca te simti bine, reduci gradat, sub indrumarea medicului.

Bolile astea sunt pe termen lung. Unii se lupta cu ele de 10, 20, 30 de ani si tot nu trec. La foarte putine persoane trec. Cam 5 %.

Parerea mea e sa iei cateva zile seroxatul si sa mergi inainte cu el daca iti merge bine. Daca observi vreun efect secundar pe care nu poti sa il suporti se schimba antidepresivul. Ad-urile au avantajul ca nu dau dependenta.

Daca iti permiti sa mergi la psiholog, e perfect. Dar tratamentul iti ia cu mana efectele de anxietate sau depresie de care te plangi. De ce sa te chinuiesti ?
0
07-03-2015, ora 00:45
Zarri1987
Nu este medic/terapeut
Zarri1987
Da, inteleg, ideea e ca inainte de acesti 2 ani... nu dezvoltam deloc depresie, nu pot spune ca e o depresie crunta, cum am auzit la altii, , , e tolerabila, , dar foarte neplacuta, dar la mine in cei doi ani cumulat cred ca am fost in depresie maxim 4 luni... prima oara când am cunoscut starea asta a durat 1 luna si eu o vad ca cel mai sever episod, , , apoi a doua a tinut cam 2 sapt, , , , al treilea episod 1 sapt, , , iar dupa tine gen o zi, , sau cateva ore, , , dar niciodata nu apare din senin, , doar in urma unui factor declansator, , , , de exemplu azi la serviciu un coleg a observat ca am un tip la buza de sus, , , practic inconstient misc o fractiune de secunda buza de sus, e un tic pe care il am din liceu. iar individul mi-a zis ca un prieten avea ceva similar si si-a facut un RMN si cica are scleroza multipla, , , practic m-am cam speriat, m-am ingrijorat si booom si-a facut aparitia si scumpa mea depresie :), , , fara factor declansator in cazul meu nu apare... asa ca pe mine ma intereseaza mai mult sa scap de anxietate si atacuri de panica
0
07-03-2015, ora 19:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Reluati macar sedintele la psiholog daca nu vreti sa utilizati medicatia.
0
07-03-2015, ora 20:15
Zarri1987
Nu este medic/terapeut
Zarri1987
Pai, , , nu cred ca mai am nevoie la psiholog, pt ca am inteles ce inseamna atacul de panica, depresia, anxietatea. nu mai traiesc cu frica de ele sau ceva de genu, , , eu daca simt ca ma incearca un atac de panica undeva, , , de-al dracu stau acolo pana mor, , , sau daca din cauza anxietatii nu vreau sa meerg intr-o excursie sau ceva de genul, , , lafel merg fara sa stau pe gânduri chiar daca anxietatea mi-ar spune ca mor pe acolo sau mai stiu eu ce alte prostii... in felul asta nu mai sunt impresionat de atacuri, depresie, , , doar ca nu am luat niciodata pastile si ma gândesc, , , poate daca luam scapam mai rpd, , , sau macar se diminua totul mai mult, , , asa ca de azi am inceput cu xanax jumatate de pastila / zi 15 zile... dupa prima pastila am simtit o usoara stare de somnolenta vreo 3, 4 ore dar cam atat, , , , tot sunt usor deprimat... mentionez ca eu obisnuiam sa consum alcool atunci când eram deprimat sau f anxios si totul diparea in 10 min... bine cantitati mici de alcool ( o bere / un pahar de vin )
acum nu consum alcool, cat iau xanax, , , vreau sa fiu sigur ca are sau nu vreun efect benefic asupra mea
0
07-03-2015, ora 20:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Xanax merge mai mult pe anxietate decat pe depresie.

0, 25 : 2 doza xanax pe zi e subdozare.

Nu stiu ce fel de efecte veti obtine.

Mie pentru anxietate mi s-a recomandat 0, 25 x 3 xanax pe zi, cea mai mica doza care sa functioneze.

Plus ca asta e benzodiazepina. Nu aveti voie sa luati mai mult de 3 luni.

Exista antidepresive care merg f bine si pe anxietate si pe depresie si care nu dau dependenta.
0
07-03-2015, ora 21:14
Zarri1987
Nu este medic/terapeut
Zarri1987
dap stiam ca e doza foarte mica, , , dar dupa cum am spus, , , eu nu ma consider depresiv asa grav, , , , dar totusi fac diferenta dintre o stare de tristete si depresie, , , doctora a zis pt inceput sa mergem pe xanax doza f mica dar mai urmez un tratament lafel foarte usor cu magnevie si caldevita... + am inceput sa practic si meditatie, , , se spune ca e foarte buna impotriva acestor simptome, , , vad cum merge si postez aici, , , poate ajuta si pe altcineva. legat de dvs, , , spuneti ca nu mai luati nici un fel de medicament, , , deci sunteti 100 % vindecata de 7 ani ?
0
07-03-2015, ora 21:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu.
Anxietatea in 95 % dintre cazuri este o boala cronica. Adica pe viata.
Norocosii au perioade de remisie.
In 20 de ani am avut ocazia sa intalnesc oameni bolnavi de 10 ani, de 20 de ani sau de 30 de ani...
Eu trec prin ceea ce se cheama episod de remisie. Pentru ca mi-am tratat din a doua saptamana de simptome anxietatea. Nu am stat pe ganduri.
Poate sa nu se intoarca niciodata sau poate sa se intoarca peste cateva zile, cateva luni, cativa ani...
Numai Dumnezeu stie.
0
13-10-2015, ora 16:13
Ionut98
Nu este medic/terapeut
Ionut98
Buna Claudya... starea pe care o ai se numeste atac de panica... de aceasta stare sufar si eu... desi am 17 ani sufar din cauza unor extrasistole... am fost si miam facut control la inima si nu doctorul mia spus ca nu are nimic inima.. este normala... dar nu am reusot sa ma calmez... am fost la doctorul de familie si mia prescris Paroxetine... daca esti in italia gasesti acest medicament... dar mai intai fa o vizita la doctorul de familie si el iti va explica cum sa le iei... m-au ajutat foarte mult aceste pastile... eu aproape in fiecare zi am cate un atac de panica si urmat de palpitatii la inima... pe moment normal ca ma sperii dar dupa cateva minute si uit ca am avut asa ceva... si totul datorita pastolelor... mau ajutat sa ma calmez... sunt si eu in italia si am foarte mare incredere in ei... tinema la curent Claudya
0
13-10-2015, ora 16:13
Ionut98
Nu este medic/terapeut
Ionut98
Buna Claudya... starea pe care o ai se numeste atac de panica... de aceasta stare sufar si eu... desi am 17 ani sufar din cauza unor extrasistole... am fost si miam facut control la inima si nu doctorul mia spus ca nu are nimic inima.. este normala... dar nu am reusot sa ma calmez... am fost la doctorul de familie si mia prescris Paroxetine... daca esti in italia gasesti acest medicament... dar mai intai fa o vizita la doctorul de familie si el iti va explica cum sa le iei... m-au ajutat foarte mult aceste pastile... eu aproape in fiecare zi am cate un atac de panica si urmat de palpitatii la inima... pe moment normal ca ma sperii dar dupa cateva minute si uit ca am avut asa ceva... si totul datorita pastolelor... mau ajutat sa ma calmez... sunt si eu in italia si am foarte mare incredere in ei... tinema la curent Claudya
0
01-03-2019, ora 09:24
Alina0514
Nu este medic/terapeut
Alina0514
După atâta timp, imi puteți spune daca ati gasit o soluție în ceea ce privește anxietatea si atacul de panica? Poate imi da si mie cineva câteva sfaturi! :(
0
01-03-2019, ora 13:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Psihoterapie si daca nu e suficienta, tratament de la psihiatru. Alte cai nu prea exista. Cu Dumnezeu inainte!
0
04-03-2019, ora 15:18
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Asa e, psihoterapia te ajuta Alina sa-ti restructurezi gandurile ce intretin emotiile negative si anxietatea, te sprijina sa depasesti simptomele din atacurile de panica si sa diminuezi riscul recidivelor. In cazurile mai severe de anxietate, e nevoie de medicatie pentru ca psihoterapia sa dea roade.
Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
Adaugă un comentariu / răspuns
45 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Biblioterapia - pot cărÈ›ile să vindece depresia?
  • PalpitaÈ›iile
  • Depresia la vârstnici
  • Anxietatea
  • CombinaÈ›ia între depresie È™i tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățeÈ™te starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • De ce apar palpitatiile?
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  •