depistarea tumorilor

14-10-2010
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
Buna ziua!Numele meu este Sandaam 32 de ani, din Braila.In urma cu 22 de ani am fost diagnosticata cu Tumoare cu mieloploze (am inteles ca este limita dintre maligna si beligna) am fost operata sa practicat autogrefa oasoasa.In urma cu 4 ani am prezentat dureri cu caracter pulsabil atunci sa facut biopsie mi sa spus ca totul este in regula sa merg sanatoasa acasa. Dar acum, dupa 4 ani am aceleasi sintome (ca acum4 ani) dar mai dureroase si mai dese.Am facut o radiografie acum 2 luni medicul a spus ca acolo nu este nimic misa dat calmante tador 2 pe zi si.aflamil 2 pe zi leam luAT DAR DE LA TERMINAREA LOR DUREREA A REVENIT.Intrebarea mea este urmatoarea.Daca nu este nimic de ce ma doare zi si noapte? Se poate afla la RMN SI TOMOGRAF daca exista formatiuni tumorale in organizm(pentru linistea mea sufleteasca daca da as vrea sal fac imi este foarte teama am doi copii de crescut )cum trebuie procedat pentru a junge sa fac acel RMN, si unde il pot face?
5 comentarii
0
14-10-2010, ora 10:24
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
am uitat sa precizez problema este la femurul drep
0
17-10-2010, ora 21:37
georgeta1959
Nu este medic/terapeut
georgeta1959
Draga Sanda,

Medicul de familie stie precis daca in orasul vostru se poate face RMN daca nu poti suna in Bucuresti la Prolife sau la Sanador cred ca mai sunt si alte clinici si poti face o programare.
Poti face si prin Casa de Sanatate dar iti trebuie trimitere plus acordul Casei de Sanatate ca platesc ei.

Suces!
0
18-10-2010, ora 10:53
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
Multumesc pentru raspuns.Da stiu in Braila este RMN la spitalul judetean dar intrebarea este urmatoarea.Se poate depista tumorile la RMN si de ce natura sunt tumorile?.Astept raspuns urgent!
0
22-10-2010, ora 19:54
meganne
Nu este medic/terapeut
meganne
draga Sanda eu sunt tot din Braila sa stii ca tomograful din braila nu e bun de nimic eu am fost la galati acolo mi-a spus pe loc ce este, au aparatura superperformanta incearca acolo e cam scump dar merita sa stii ce este daca vrei iti pot da un nr de telefon de acolo0336105510 madimage galati
0
23-10-2010, ora 21:59
georgeta1959
Nu este medic/terapeut
georgeta1959
Buna Sanda

Din cate stiu eu tumorile se pot depista la RMN dimensiuni si alte elemente dar natura lor se poate afla numai cu biopsie.
Medicii sunt cei mai in masura sa decida dar sunt si tumori care pot fi identificate cu RNM super perfofmant.insa ptr corectitudine si indica examen histopatologic

Sanatate Multa!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.