dependent de heroina

12-06-2009
tany88
Nu este medic/terapeut
tany88
prietenul meu a incercat primul sau drog la virsta de 17 ani.a inceput sa fumeze marihuana regulat de 3-4 ori pe zi timp de 2 ani.dupa aia a trecut la amfitamina.o tragea pe nas.un an jumate a continuat asa.apoi a facut o intrerupere de jumatate de an.nu a consumat nimika fara ajutorul doctorului sau a altor medicamente.poate consuma marihuana dar foarte rar.acuma la virsta de 20 de ani a incercat heroina.o fumeaza.de prima data cind a incercat a trecut o luna.fuma o data in fiecare 2-3 zile(14 ori).e posibil sa lese heroina doar dupa o luna de consumatie fara ajutorul internarii in spitalele speciale?ce sfaturi mi-ati oferi?
20 comentarii
0
12-06-2009, ora 19:20
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
ar fi bine sa apeleze la un medic bun, vad ca se tot apuca de droguri, deci are vointa slaba.
Are sanse sa se lase, dar trebuie ajutat.
Doamne ajuta!
0
12-06-2009, ora 19:55
tany88
Nu este medic/terapeut
tany88
dar in conditii casnice fara ajutorul medicul e posibil?nu cam dispune de bani la moment.am auzit ca la inceput se iau somnifere si diferite calmante pentru a stopa durerile.
0
13-06-2009, ora 08:48
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Este vb de f.multa vointa.Daca aceasta exista atunci exista si sanse mai ales daca este sprijinit de cei dragi.
0
19-06-2009, ora 00:45
tany88
Nu este medic/terapeut
tany88
salutare.deja a trecut o saptamina de zile de gind nu mai ia nimika.si spune ca nu are probleme cu nimika, nu-l doare spatele, nu are acele simptoame pe care ar trebui sa le aiba o fosta persoane care a consumat heroina.poate cauza e ca nu a consumat multe ori?poatte o luna de zile nu e prea mult pentru a indrepta ceva?
0
29-06-2009, ora 17:16
sol85
Nu este medic/terapeut
sol85
Buna Parerea mea e sa nu mai puna mana pe heroina pentru ca asta va fi sfarsitul din pacate... Dupa o luna de fumat o data la 2 zile te lasi extrem de usor adik nu ti-e rau mai deloc doar psihicul o sa te duca inapoi pentru ca asa e din mom in care ii simti gustul... Imi pare rau ca trebuie sa iti spun asta dar tot ce a facut pana acum pana si amfetaminele au fost o mica joaca fata de ceea ce o sa ii faca heroina daca va continua. Crede-ma ca stiu ce spun daca ii vrei binele ajuta-l sa nu mai puna niciodata mana pe ea sau daca e cazul tau si nu al lui atunci crede-ma cand spun ca heroina iti schimba viata in cel mai urat mod nu poti nici macar sa inchipui ce ajungi sa faci din cauza ei nu cunoaste educatie sau principii nenoroceste si degradeaza pe oricine si din pacate nu te mai lasa sa te bucuri de nimik dar de absolut nimik Inca ceva nu inteleg sunt atatea tampenii de facut atatea modalitati de distractie de ce ajungeti tot la ea la heroina un praf nenorocit care te omoara pe tine si pe toti cei apropiati si atat... si nici macar nu te face sa te simti bine ci te tine intr-o lume amortita din care nu mai vezi nimik din ce se intampla jurul tau... Nu stiu ce sa-ti mai spun stiu ca poate nu se dau doi bani pe vorbele astea eu as fi vrut atat de mult sa imi spuna mie cineva asa ceva sa imi bage bine in cap ce inseamna atunci cand de abia ma apucasem acum totul ar fi fost altfel nu cred ca vrei ca tu sau prietenul tau sa va treziti peste vreun an doi printr-un spital sau printr-o celula de puscarie cu regrete care sa nu va lase sa dormiti... Acolo ajung toti care o tin asa crede-ma Bafta multa si scuze pt lungimea postului vreau doar sa subliniez ca heroina nu este un moft un mod de distractie este degradare rau si moarte
0
17-12-2010, ora 12:30
Mario28
Nu este medic/terapeut
Mario28
daca te apuci de heroina...nu te mai lasi...cu toti doctorii...cu toti prietenii...eu..trag de 15..ani am fost..in multe..spitale..si degeaba..bine..pot spune..ca ma controlez...acum..trag..dar nu zilnic..mai rar..odata pe sapt...si sunt..bine..na'm rauri...cum aveam odata...mai bine..niste metadoane..pe vena...uiti de toate
0
17-12-2010, ora 15:58
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
mario imi pare f rau sa citesc aceste randuri scrise de tine.ai dreptate.dar daca intelegi in ce lume te ai bagat de la inceput si accepti ajutorul rudelor..parintiilor mai ales este bine. eu in 8luni am inteles in ce fel am decazut.cum eram si cum ajunsesem. am cunoscut si raurile si ce inseamna sa n ai banii sa iti i ei " o bila "..sa incepi sa vinzi ce ai si tu si anturajul tau. eu sunt fata nu m am apucat de furat. dar eram martora la ce furau cei din anturaj. spargeau masinii in general, ptr casetofoane sau ce mai gaseau. eram o gasca maricik la inceput.pe urma stiti si voi fiecare ptr o linie se mananca unul pe altul si asa au ajuns unii pe la puscarie, altii sunt cadavre vii mergatoare pe strada.. si au distrus viata. la mine cand au aflat vroiau sa ma oblige sa numai fac..pfff mai rau faceam..dar mi am dat seama ca e greu...e grava situatia cu raurile si sa n ai banii sa iti i ei banii, sa risti sa ajungi la puscarie sau sa ai parte de o supradoza sau mai stiu eu ce mai bagau cateodata in heroina sa fie mai tare . cand mi sa facut actele sa plec din romania, am plecat si am zis DOAMNE AJUTA.. si ce-i drept cand ma intorceam in tara imediat vechiile obiceiuri cu anturajul.acum nu ma mai intereseaza, dupa 3 ani de cand am plekt din romania nu mai sunt atrasa sa trag nici o linie si asta ptr k stii stai adormit si astea. nu zic ca nu imi place... ca nu stiu heroina iti spala creierul... nu stiu daca cineva se vindeca vreodata. grav ptr ce-i kre n au unde sa plece, sau cei kre pleaca si nu rezista, ca si mie mi a fost greu la inceput printre straini. acum sunt super bine si dupa cum vede-ti tot ma mai intereseaza subiectul..de ce ? NU STIU. si a facut cineva de pe aici analize sa faca daca a luat vre-o boala ?am auzit acum cand am fost in tara. in sept k nu se mai gasesc seringii de insulina? este adevarat ? ave-to grija..
0
17-12-2010, ora 16:10
Mario28
Nu este medic/terapeut
Mario28
:)foarte bine ca ai reusit sa te lasi...sper sa nu te mai apuci niciodata..de nick..nici injectat nici fumat.nici pastile...familia..sa saturat de mine...mama..plecata-n lume...tata..na..adr oricum..nu ma plang..sunt bine/...adik..trag mai rar.si ma'm obisnuit...si cu raurile..si cu tot..si lumea cu mine...nu..sunt...nu par...sau nu stiu..se gasesc..si seringi dar unele..farmacii nu dau...nesimtiti..si aia..mai zic..ca de te imbolnavesti...nici eu nu stiu ce am..am avut..hepatita b...acum..c..altceva..nu stiu...tot raul spre..bine..multi amici au murit...un prieten..sub ochii mei...ma..mir..cum deam rezistat..atat...sau...daca am sa..scap..vreodata definitiv..chiar..mi'as..dorii..dar..pe..zi ce trece..tot mai multe..prob..succes..in continuare.
0
17-12-2010, ora 16:23
Mario28
Nu este medic/terapeut
Mario28
am.niste..rauri..acum..ca..iau si metadoane..mai mult..si ieri nam luat..acum sa vad..dar am facut.prostia..sa le bag..pe vena...si..e cam..nasol...astia..cica..sunt mai periculoase..ca marfa..da..na..cica..te lasi...cu ele..dar numai scapi de ele...asta e prob.am stat..si eu..cel mai mult..6 luni fara..sa trag..nimic..si ma'm trezit..cu unu la.usa..avea o bila..si na'm rezistat..credema..ca dupa.6 luni..cand..am vazuto...transpirasem..tot..tremuram..numai aveam stare...ma.luase..cu ameteti...turbasem...si...dupa...a..fost..deajuns..odata..sa ajung..de unde..am plecat..inapoi..in timp...sza nu fac..nick..cu viata..mea...sa fuga..toti..sa...stii cum e...nai prieteni nu ai nick..decat..drogati..care..nu ai cum sa te intelegi..cu ei..doar cand sunt.drogati..a doua..zi utia..tot..ce a vb..
0
18-12-2010, ora 13:43
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
mario din cate vad doar eu si cu tine am avut curajul sa ne punem poza. imi pare rau ptr situatia disperata in kre te afli.. si imi pare rau ca toti sau obijnuit cu tine, in loc sa te ajute.daca zici k mama ta a plekt in lume de ce nu te ia si pe tine sa fugi din lumea lor. ptr k te inteleg cu ele langa tine n ai cum sa refuzi. pe mine ma luat mama langa ea acolo unde traia.(in strainatate) si totusi n a fost usor. bine ce vb eu cu experienta de aproape 1 an. defapt jumatate de an, dar zi de zi si dak aveam si de mai multe ori pe zii.. ajunsesem oricum pe la 6 unitatzii. dar daca le pui cap in cap de cateva ori pe zii e nasol. ave-ti curajul sa fugiti de ele. mai ales tu mario daca ai hepatita k ai b, c nu conteaza iti zic sincer fara tratament si cu heroina e moarte sigura. distrugi ficatul. banuiesc k toti consumatorii la seringa sau infestat si nu stiu sau altii nu recunosc si da si la alti. pacat.
0
18-12-2010, ora 14:52
Mario28
Nu este medic/terapeut
Mario28
da..pai majoritatea...celor care trage la seringa..au...nii recunosc..altii..nu...altii au grija..de ei altii nu.si la..mama...am fost..an de an...dar..si acolo..ma..apucasem..de cocaina..bine...acum..in ultimu...timp..adik..de ceva..vreme..na'm mai bagat..heroina...doar..metadoane..iau...sau..tramadol...incer...si nici numai vreau...sa..ma injectez..si so iau de la capat...le'am vandut..parintilor..tot...din casa...abia..acum am inceput..ssa mai cumpar..si eu cateva...pot..spune...ca e bine...deocamdata...si.ma straduiesc.sa nu o iau de la.capat..la primavara..o sa ma mut..la..mama.ea..imi da.bani..ii trimite..lu tata..lu frate'miu...sa-mi mai iau pastile...fiindca..fara ea nu stiu unde ajungeam...si cum eram disperat...inainte..numai sunt...acum...sa vdm..ce-o fi...dar chiar..imi doresc...sa numai iau nick..nici pastile...nici tigari..nimic...sa..fiu lini9stit...ca toata..lumea...dar noaptea..cand ma bag..in pat..mai imi revin amintiri...cand bagam..si ma apuca..o stare..daia..de agitatie..de nedescris..nervi..nam stare...dar...ma..linistesc...si cu astia..am inceput..so termin..incet..incet...numai vb cu ei.le.zic ca sunt..plecat..ca mai ma cauta...dar..na'm..treba...ce..sa-ti mai spun..imi pare..rau ca am ajuns..aici..dar..e tarziu...am pierdut..pera multe-n viata.adr sper...sa schimb...ceva...la mine..usor..usor..fiindca..din prima..nu vz erzultate..si oricum..nu ccrede..nimeni..ca numai ma injecte..cu hero..dar...putin imi pasa.toti care..mau ajutat..le-am dat..cu picioru...dar..acum gandindu'ma...vad ca nam facut.bine.si trebuie sa indrept..lucrurile...gresite...ai grija..de tine...ms..pt.sfaturi...
0
18-12-2010, ora 16:16
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
imi pare bine ca ai revenit la ganduri mai bune. fratele meu vitreg e la fel de infocat ca prima data cred. si totusi cand m am apucat si eu alea 6luni de prostii.nu mi a zis niciodata sa ma combin cu el sau sa imi de-a stiu eu ceva. el stiind k eu am o starde financiara mult mai buna k el. daca ma vede "trasa" se ducea si ma para(turna).. nu vroia probabil sa ma distrug k el desi neavand nici o legatura de sange. eu ptr el nu vad sa mai aiba vre-o scapare. si imi pare atat de rau :( este un baiat bun si un suflet mare. majoritatea celor care se drogheaza (heroina ) ma refer sunt suflete bune si au cazut in capcana drogurilor. capul sus si intoarce-ti pagina..
0
18-12-2010, ora 16:38
Mario28
Nu este medic/terapeut
Mario28
sa..stiii chiar..ai dreptate..aici.chiar..sunt...oameni cu inima..mare..cred ca si de asta..am cazut..toti..in..capcana...ca..suntem..prea..buni la inima...ar pueta...sa renunte..dar daca...toti prietenii lui presupun ca sunt..la fel..e cam greu...eu am cativa...cateva cunostiinte..care sunt de treaba..dar oricum ma rar..cu ei..in rest..numai drogati..un om calumea...langa mine na'm si eu.dar acum...ca am mai crescut..in varsta...nu stiu..vad altfel lucrurile.fata de cum le vedeam..acum cativa..ani...sper..sa incerce..macar..dar...toti..care trag..de atatia.ani..10..15 ani..cam greu..foarte..greu...sa reziste..fara...:|si-mi pare..rau pt.toti...multi...care au bani multi..ei..nu stiu cum..pot.scapa..fiindca..baga..din ce in ce.mai mult...astia..mai asa...mai au o sansa..dar..cine..stie..fiecare..are ceva pe suflet...nai de unde sa stii..ce-i in capul omului..oricum..sper.sa-si bage mintile-n cap si fratele..tau.e greu..sa te trezesti..sa vz cum au trecut.anii si nu ai realizat..nimic..asta ma omoara..incet.
0
18-12-2010, ora 18:16
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
cam asta era si ideea. este dintre cei cu banii si care il scapa de belele care le face. cred eu k la puscarie s ar mai fii potolit. acum l-ar lasa..dar na atatia anii de experienta nu il prinde politia cu nimic sau kiar il cun si il lasa in plata Domnului.el a avut nevasta si copil.si nevasta la lasat de vre-o 3, 4 ani.sa saturat si ea si pe buna dreptate. fetita lui are 7-8 ani si il iub fff mult. la vazut in mai multe randuri cazut pe jos de la marfa si plangea langa el, si au hotarat sa o trimita la mama ei sa numai vada asa ceva, va fii un copil traumatizat :( ce soartaaa... n are minte deloc.luna trecuta cand l am vazut arata rau.. nici dintii numai are, pe fata are iritatii(cosurii) ce mama lor o fii :( parul ii cam cade, slab, uscat.. ce rau imi pare de el :(
0
19-12-2010, ora 11:43
Mario28
Nu este medic/terapeut
Mario28
imi pare rau sa aud..asta..:|si eu am multi prieteni trecuti de 50 de ani...cu copii..care se drogheasza..ii ia cu el in ferentari.sau..toata familia...in unele.cazuri...da..si cu politia..si aia...stiu...da acum majoritatea sau dat pe legale..dalea care te baga mai repede in pamant..ca orice...alt drog...
0
19-12-2010, ora 12:41
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
mario ai dreptate. pana si doctorii la televizor au spus k "legalele" care sunt defapt ingrasaminte ptr plante... k aceste legale sunt mai periculoase decat heroina (renumita moarte alba).. mai pe scurt doctorul vroia sa spuna sa consumi mai bine heroina care se stie despre ea si are si tratament ptr dependenta decat aceste prafuri care nimeni nush nimic despre ele. mario dc mi se pare ca te cunosc? k pana la urma si eu tot pe ferentari umblam. iar eu stateam si aproape de aceasta zona (pieptanari ) ????
0
19-12-2010, ora 12:46
Mario28
Nu este medic/terapeut
Mario28
da..si u imi pari cunoscuta...dar nu stiu de unde sa te iau...eu veneam..cu ciurca..zilnik..in fere.si..sa stii..ca mai bine..tragi...hero decat..dastea...ii stiu pe multi caer au luato razna./...sau trag marfa cu alb..dasta...le ameste.ca..si o iau razna..de tot...si de la..albu ala..chiar ca numai scapi...mori.sigur..nu dormi..nu mananci...de la.marfa..esti linistit...fara griji.mergi frumos..pe strada...asta..depinde..cat de rupt.esti..dar..na...fiecare..face cum crede ca e mai bine pt el..degeaba...explici sau spui cui fiindca oricum nu asculta...sau asculta pe moment..si dupa...se intoarce..la ale..lui...
0
19-12-2010, ora 16:42
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
da.mai bine credeti-ma este fara nimic. ia gandestete mario sa te trezesti si sa n ai nici o grija.sa nu te doara spatele, picioarele. de cand n ai mai iesit afara sau sa te duci la fereastra sa te uiti la soare? la copacii(dar nu e vara)..sa te bucuri de zapada?e o plimbare in mall?sa te plimbi cu iubita de mana?lucrurie simple care nu de mult ne faceau fericitii pe toti care am apukt acest drum gresit. eu sunt fericita k n am apucat sa intru mai bine in ele? app..numele defapt porecla [groparu] iti suna cunoscuta?
0
19-12-2010, ora 18:13
Mario28
Nu este medic/terapeut
Mario28
DA...DA IMI SUNA..MA DUCEAM CU CIURCA..:), da sa stii, , ai dreptate...cu iubita..cu...bine..na'i cum sa ai vreo iubita..in halu asta...de durata..adik vreo relatie..serioasa...eu am avut..o relatie..de 5 ani..dar sa saturat...si na...sa sfarsit cum era de asteptat...dar..sa..stii..cine are chef sa se plimbe..sa...stea in fata blocului sa bea o bere...cand e cu gandu.in alta..parte...chiar..si dupa...eu..mai visesz..si acum.si ma trezesc cu niste nervi cateodata..dar..trece rpd..da..bine..ca nu ai luat mai mult..timp...si e bine..ca ai avut..vointa.si ai putut rezista..la mine in camera..e bezna totala..si ziua si noaptea:)..ai grija de tine..
0
20-12-2010, ora 11:25
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
eu la inceput cAnd am plekt si ma lasasem de ele. la fel visam ca ma duc incolo sau ca eram pe punctul de a o face... si ma trezeam si eu defapt eram nervoasa k n am apucat sa termin treaba in vis :))) de mult n am mai visat la asta.mi as dori sa se lase toti k viata este atat de frumoasa...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.