dependent(mai mult ca sigur) de etnobotanice - 4 ani

23-09-2014
coxa
Nu este medic/terapeut
coxa
Baiat..22 de ani.
care ar fi solutia sa scap de dependenta de etnobotanice..?
fumez cam de 4 ani, in fiecare an crescand cantitatea..
acum au adus 'dealerii' ceva nasol de tot (nu pot manca cand nu fumez nimic, transpir rece noaptea, insomnii, probleme la stomac..).
eu sunt constient si am fost dinainte sa incerc prima data CA NU SUNT BUNE!..dar s-a ajuns aici..dupa 4 ani..nici nu stiu cum au trecut.
m-am interiorizat..si asta ma doare cel mai tare. :(
am impresia ca orice activitate inafara sa fumez e banala..
nu-mi exprim emotiile nimanui..nu ma descarc..nici macar mamei mele.
pierderi de memorie..nu pot sa-mi amintesc amintiri frumoase de cand m-am apucat de otravurile astea..
am tulburari de comportament...sunt rusinos..ma feresc sa socializez cu straini..chiar si cunoscuti/membri ai familiei..(eram un tip 'rusinos' si inainte sa fumez..)
..ar fii mai multe de spus..dar nu-mi vin in cap acum..'pentru ca..din seria pierderilor de memorie..si etnobotanice'
am cam o zi jumate de cand n-am fumat nimic..mi-a fost putin rau la inceput, acum e bine..insa transpir rece si am frisoane..dar hey'..a trecut doar o zi jumate si eu vreau sa ma las de tot, nu?
niste sfaturi ar fii utile.multumesc
17 comentarii
0
24-09-2014, ora 21:41
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Solutia ca sa scapi este sa mergi la un medic psihiatru pt a primi un tratament anxiolitic si antidepresiv ! Fumezi pt ca simti nevoia de stimulare iar asta se face foarte bine si fara riscuri cu antidepresive care lucreaza pe serotonina nu pe dopamina cum fac drogurile si "ierburile" !
0
25-09-2014, ora 04:32
coxa
Nu este medic/terapeut
coxa
multumesc mult de raspuns.
la psihiatru..?
acolo nu merg oamenii cu probleme grave..('nebunii')..?
inca o data, multumesc mult de raspuns(conteaza foarte mult pentru mine, mai ales acum)..am deja 4 zile(da, pentru mine-i mult)..si-mi e cam greu..urmele se vad deja, eu nici nu mai vreau sa ma gandesc la prostiile care le-am facut, mi-e rusine de mine cand ma uit in oglinda.

*le:
cineva mi-a spus ca u psiholog m-ar ajuta, de asemenea.m-am documentat despre psihiatru, am avut o parere total gresita.

intrebarea mea este..
cam care sunt costurile sedintelor unui psiholog..sau a unui psihiatru?
0
25-09-2014, ora 12:48
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Poti incerca si un tratament de suport naturist : tinctura de valeriana 10 picaturi de 3-4 ori pe zi si o formula de ceai calmant (tei, lavanda, talpa-gastii, hamei..) 2-3 cani pe zi, ca sa preintampini eventuale crize de sevraj si sa ajute la eliminarea reziduurilor de droguri din organism ! Cu cat alea ies mai repede cu atat scurtezi perioada de posibil sevraj si intrarea in normalitatea biologica !
Daca faci aceste 2 lucruri nu mai ai nevoie nici de psiholog nici de psihiatru, doar daca te bate gandul sa te reapuci atunci poti sa apelezi la ei !
0
25-09-2014, ora 21:47
coxa
Nu este medic/terapeut
coxa
multumesc!
am aproape 5 zile, mi-s mandru :D
nu stiu..acum mi-e scarba de prostiile alea numai cand ma gandesc la ele, vreau sa comunic mai mult, am senzatia ca am nevoie de comunicare..
faza e ca un prieten de al meu tot asa s-a lasat si a facut ceva schimbari la el, chiar era determinat sa nu mai faca asa ceva, dar s-a apucat din nou..(am taiat orice legatura cu oamenii care inca mai fumeaza)
mi-e frica de viitor in sensul ca nu stiu cand ma ia vreo nebunie..
inca transpir, am frisoane, in rest pot manca(hooray) si nu simt nevoia deloc sa pun in gura inca un joint.
saptamana ce vine o sa incep lucrul, scoala.

sfat:daca mai e cineva in situatia mea, comunicati, descarcati-va sentimentele, acceptati ajutorul.
am sa mai scriu pe aici cum o sa evolueze situatia!
pace la toata lumea.
0
30-09-2014, ora 22:21
coxa
Nu este medic/terapeut
coxa
mare grija baieti si fete.
ce am fumat eu, "etnobotanicele astea noi, aduse acum cateva luni" era defapt ceai amestecat cu heroina(putina sau multa, nu stiu sa va zic.
am o saptamana si 3 zile(inca transpir aproape continuu, plus alte simptome care sunt exact ca cele a heroinei), inca mi-e scarba de ce am facut.
inca o data, MARE GRIJA CE FUMATI!
1
08-12-2014, ora 05:52
szrtech
Nu este medic/terapeut
szrtech
Legat de etnobotanice, este ciudat stii..
Si eu fumez tot de 4 ani, si la fel ca si tine doza creste de la un an la altul, bine, in cazul meu, nu prea mai creste, deoarece eu m-am lasat fara psihiatru / psiholog, desii am fost de multe ori strans de picioare de catre multi psihologi ( niciodata nu am fost la psihiatru ), dar eu ziceam ca ei si faceam ca mine, depedenta, da e posibil sa fi avut in corp, poate si acum o am, simt nevoia sa fumez cate un joint, dar daca nu am, nu fumez. Si eu transpir, mai ales palmele, zici ca am turnat ulei pe ele.
Dar pot rezista cu saptamanile fara sa fumez, si eu prefer totusi sa nu mai fumez deloc, antoraju insa... nu stiu ce sa spun, prefer sa ma indepartez usor de el ( deja am facut-o in mare parte ).

Tie insa iti urez succes, si stii cam ce trebuie sa faci ca sa scapi de toata tampenia asta ? Stai in casa o saptamana, indiferent de consecinte, daca rezisti sa faci asta, rezisti si sa iesi afara fara sa fumezi.
0
24-12-2014, ora 23:17
sad123
Nu este medic/terapeut
sad123
Eu va urez mult succes si sa reusiti sa va lasati de scarbele astea de etnobotanice.
In liceu am vrut sa o ard si eu smechereste si am fumat legale, iarba. Era super atmosfera, ii priveam de sus pe cei care alegeau sa bea vin sau bere.
Tupac, dubstep si reggae, nopti si bani cheltuiti aiurea...
Eu m-am lasat dupa ce am ajuns aproape de coma de la niste legale de 2 lei.
De atunci am zis ca viata e prea scurta ca sa imi bat joc de ea.
Pace
0
18-01-2015, ora 03:43
coxa
Nu este medic/terapeut
coxa
de atunci n-am mai pus legale in gura.
cand simt nevoia sa fumez ceva..imi iau un g de iarba(asta s-a intamplat de vreo 2 ori de cand am postat aici)
grija mare ce fumati :)
0
12-02-2015, ora 14:42
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
coxa, cum ti-a fost dificil sa scapi de etnobotanice ar putea sa-ti fie dificil sa scapi si de 'iarba'. Si in cazul marijuanei dependenta se instaleaza cam la o persoana din zece...si cum tu stii deja ca ai probleme ar fi bine sa fii atent
0
13-04-2015, ora 03:26
coxa
Nu este medic/terapeut
coxa
e o diferenta foarte mare intre iarba si substantele cu efect psihoactiv.
nu ma chinui sa fac rost de iarba..doar cand se iveste ocazia.sau la ocazii mai "speciale"..in rest totul tine de autocontrol si de vointa..
0
06-08-2015, ora 04:41
Dumars
Nu este medic/terapeut
Dumars
Salut. Eu am consumat 4 ani etnobotanice dupa care am hotarat sa scap de ele fugind din Romania. In tara unde m-am mutat am gasit mult mai multi oameni ce consuma tot felul de droguri, m-am dat pe iarba dar in acelasi timp am inceput cu pastile ecstasy si cocaina.. A durat inca vreo 2 ani asta. Ce era de neinteles e ca fumam jointuri mult prea multe, 10-20-30 pe zi, cu toate ca lucram.. intr-o buna zi a murit tatal meu, a trebuit sa merg in tara la inmormantare, pana atunci netinand cont si legatura cu familia, iar acum 6 saptamani ceva din mine m-a facut sa renunt la substante. Am consumat alcool primele 2 saptamani, dar nu ma incanta asa tare si am ramas la fumat tigari. problema e ca am renuntat la servici, eram prea stresat si mediul in care lucram ma solicita prea tare. sunt bucatar. un psihiatru m-ar putea ajuta? am depresii frecvente dn senin, ma macina lucruri din trecut dupa perioada asta lunga in care am consumat.. ma macina faptul ca nu immi gasesc o prietena ( parca scrie pe fruntea mea ceva), nu sunt ciung, nu sunt neingrijit, putin timid ). ce e de facut? Multumesc.
0
04-09-2015, ora 03:02
coxa
Nu este medic/terapeut
coxa
substantele("etnosatanice") alea m-au interiorizat si pe mine foarte mult..imediat e un an de cand am incetat consumul, mi-am revenit bine, insa nu complet, faza-i cu substantele alea..nu se stiu efectele pe termen lung.
eu ti-as sugera sa mergi la un psiholog, sa te descarci, sa spui tot ce ai pe suflet, pe mine chestia aia m-a ajutat mult. bafta iti doresc

(daca mai vrei sa consumi vreodata ceva, iarba, cu cap..putin, nu 1000 de jointuri :))) )
0
06-09-2015, ora 09:24
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Dumars- sa zicem c-am pierdut 3 oameni in 8 luni. Si nu ma refer la colegi de... plimbarica. C-am dimineti in care imi doresc sa nu ma trezesc.
Am incercat si eu un 'praf'. Crede-ma... senzatia aceea de dupa, cand psihologic te-ar smulge inapoi si parca ti-ai da drumul cu umbrela de pe balcon, e mult mai naspa. Sa stii ca nu esti singurul caruia ii par umbrite perspectivele.
Dar trebuie sa te 'delimitezi de cerc' si sa-ti dai seama ca ASTA e viata. Singura probabil. Si uneori n-avem de ales. Cand iti moare cineva, nu ai nici un cuvant de spus.
Dar daca ma imbrac si ma duc sa trag ceva, e alegerea mea. Si chiar daca ai impresia ca nimeni nu te intelege si nu-ti poate simti durerea, drogurile nu ti-o iau. Ii pun o coronita si cand esti awake, te lasa sa smulgi petale.
Vorbeste cu cineva. Lucreaza. Pune-ti in fata scopuri mici pe care sa le atingi si bucura-te de fiecare reusita mica sau mare.
Si da, poate dureaza cateva luni senzatia asta de ' n-am nici un rost si nici un chef'. Dar mai bine-o suporti. Pentru ca VA TRECE. Daca mergi pe droguri nu trece. Orice faci, cand te-ai hotarat si ai un scop cat de mic (acela nu ti-l da psihologul, nimeni nu stie ce ai dori tu de la viata) incepe si redu orice- inclusiv bautura. Bea daca vrei la sfarsit de saptamana.
Stii, oamenii se mint usor. Ei cred ca a consuma un pahar de vin pe zi sau o bere zilnic e... ok, sanatos! A lua droguri e - un stigmat. Toate sunt toxicomanii. Probabil le cari cu tine o viata. Dar nu-i nimic- dupa cateva luni, dorinta intensa trece si la un moment dat chiar uiti de tot de ea. Deci inainte de Vointa, gaseste Scopul. Fa-o pentru tine sau pentru cineva foarte drag. Gandeste-te- cum ar fi sa nu mai am de maine X persoana langa mine? Cum m-as simti?
Ah, cat despre bautul ocazional- e ok numai ca nimeni nu poate ghici daca va deveni alcoolic si cat de repede. Lipsa placerii in a face diverse chestii, pana si a lucra- ahedonia- n-o ai numai tu. O au mai multi, prea multi, dar tac. Repet- in cateva luni te regasesti. Nu ma refer ca suferi cateva luni- ci ca pur si simplu le UITI daca nu te mai atingi de ele. Doar alege :)
Succes.
0
19-06-2016, ora 20:19
Mersi
Nu este medic/terapeut
Mersi
Am consumat si eu timp de 8 ani (la fumat ma refer).si in ultimii 5 ani zilnic (cu mici pauze de 1 zi) asta cam o data sau de 2 ori pe an...aveti dreptate...te interiorizezi foarte mult...esti la pamant cu emotiile.Am ajuns sa consum doar cele mai tari "produse" pt ca restul erau "jucarii"... si dupa atata vreme in ultima saptamana am inceput sa am niste palpitatii foarte urate la inima !! asta pe langa durerile de stomac... am auzit tot felul de lucruri...cum ca ar fi stopite cu heroina, acetona.. ba chiar si otrava de sobolani !!! am intrat prima oara pe forumul asta pentru ca nu mai stiam ce sa fac.dupa ce am citit unele postari ( la care se adauga durerile de stomac ce au devenit zilnice.plus palpitatiile ) m`am speriat asa de tare si pur si simplu le`am lasat de bunavoie. Nu am mai pus tigara in gura de 2 saptamani ( o mare realizare avand in vedere "palmaresul" meu ) Nu am avut sevraje, nu am mers la niciun psiholog.m -am stricat foarte tare la stomac, m`am speriat, si cred ca asa am reusit sa le las...inca transpir am probleme cu retentia de apa cu stomacul (toate de la otravurile care le`am bagat).dar sunt foarte mandru ca le`am lasat si nu mai simt nevoia sa fumez nici macar un joint !!!
0
26-07-2017, ora 05:03
SebastianBld
Nu este medic/terapeut
SebastianBld
Salut frate sunt fost consumator. Am consumat aproximativ 2 ani zi de zi în cantități mari și am ajuns la un prag in care nu mă puteam lasa așa ca m am abitionat foarte tare sa le las și cu greu am reușit cu un sevraj nasol rau am ajuns la un doctor psihiatru unde mi-a dat niște pastile foarte bune care m au ajutat sa nu mai am pofta de etno și acum am aproape 1 an fără ele și nici pastile nu mai îmi au și mă simt perfect și nici prin cap nu îmi mai trece sa bag.
0
17-08-2017, ora 10:55
rilecs
Nu este medic/terapeut
rilecs
frate n-aveti idee cat de mult ma inspirati. am si eu vreo 7 ani, din care ultimii 4-5 am bagat excesiv, la modu' zilnic de dimineata pana seara eram zombie,
m-am lasat de mai multe ori, evident, niciodata pe bune, cum nu prea se lasa nimeni de astea. de data asta sunt semi-hotarat ( zic semi pentru ca am ajuns intr-un punct in care am dubii daca se merita sa accept toate consecintele sevrajului ).
as vrea sa completez la ce ati zis mai sus, ati omis esentialul : cel mai rau lucru la astea e ca iti mananca sufetul, dupa creierii, d-abia dupa corpul.
sper sa nu fi clacat niciunul din voi
0
03-09-2017, ora 01:07
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Trebuie redusa doza usor usor, nu brusc, si scapi, scapi de sevrajul, fizic, dispar depresiile si tot, altceva nu are nimeni ce sa faca. Tratamentele naturiste sunt frectie, nu au nici o treaba, iar tratament la psihiatru poate merge ptr depresie macar, daca e prea tare si insuportabila pana iti revii de la sine in timp.
Daca se poate scapa si cu intrerupere brusca, este f okey.
Nu trebuie nici un psiholog sau psihiatru sa dati banii in prostie, poti sa zici oricui, daca ai un prieten ceva, sa nu va fie rusine ca nu aveti de ce. Sau hai, daca nu ai cui, platesti cateva sedinte la psiholog si spui acolo in cateva ore ce ai de spus si gata, nu dai mii de lei in prostie luni de zile ca nu e cazul, nu ajuta la mai nimic, stim si noi ca nu e bine, stim si noi ca daca nu mai luam, starea revine la normal treptat si merge viata si fara, asa cum era inainte situatia, nu trebuie sa dam mii de lei ca sa ne zica ala chestia asta pe care trebuie deja sa o stim, chiar nu am inteles cu ce ajuta psihoterapia in cazuri din astea, decat cand nu stii tu ce trebuia sa stii.
Normal ca cine consuma, pare ca viata nu mai ere sens fara, caci din cauza chimiei dereglate din creier, ai depresii, pica tot, nu mai ai emotii, nu mai ai placere din nimic, si normal ca pare ca fara droguri viata nu mai are cum fi buna, dar e fals.
Chimia creierului isi revine dupa un timp mai scurt sau mai lung cand nu mai consumi, si incepi sa simti placere din toate activitatile asa cum erai inainte sa incepi consumul. E posibil sa dureze si 1 an pana revii la normal, daca ai consumat 4 ani, nu stiu, poate dura si o luna doua, depinde, dar nu conteaza, mergi inainte fara, ca daca nu te lasi, va fi mai rau si mai rau.
Asta e reteta, cine o respecta scapa, cine nu, alta solutie nu exista.

Dar foarte important !!! Logic ca nu o sa simti placerile cum simteai cand consumai, dar NU CONTEAZA, le simti cum le simteai inainte adica normal, NU TREBUIE sa vrei iar sa ai high, aici e cheia, daca vrei, inseamna ca vrei sa te duci dracului si nu mai ai scuza.
E de ales, ori high-uri si in rest negru, bani multi dati si autodistrugere lenta dar sigura, ori pe normal si te bucuri continuu de placerile normale de dinainte.

Eu am depresie anxioasa si nu mi-e rusine sa discut despre asta, vorbesc deschis cu oricine as putea vorbi, si nu am de ce da banii la un psiholog care ia banii degeaba, nu am consumat droguri, insa tot ce conteaza este ca sa nu ne fie rusine de noi si de ce am facut daca nu am facut rau altora, gen crima, viol, furt, talharie, violenta fizica.
Nu stiu de ce va e rusine sa ziceti, da domne, te-ai drogat si aia este, nu e nici o problema, nici o rusine, ai incercat, aia e, genetic ai fost predispus la asta, ca daca nu erai, nu se lipea ca nu-ti placea, nu conta anturajul si problemele care le aveai sau nu le aveai, asta e asa motiv sa starteze sau sa agraveze ceva ce deja era in felul tau de a fi.
Dar nici nu mai ajungeai in acel anturaj de la inceput, ca nu iti placea in mod automat acel tip de oameni, deci nu e asa simplu.

Eu nu am putut bea si fuma, mi s-a dat, am incercat si nu mi-a placut, deci e clar.
Prin 2010 cand medicu mi-a scos Clonazepam ca tratament de anxietate, am avut ceva sevraj si imi era nasol, urca anxietatea, iar cand beam cacao cu lapte, aveam euforii care durau si 12 ore, nu imi placea...deloc starea aia, vroiam pe normal, deci depinde si de genetica ce iti place, ce nu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Etnobotanice - efecte, riscuri, dependența, tratament
  •