E posibil ca o persoana cu dementa alzheimer sa manifeste spasme puternice?

19-10-2011
nicu45
Nu este medic/terapeut
nicu45
Este posibil ca in cazul dementei Alzheimer persoana sa manifeste spasme puternice(mioclonii), in special dimineata imediat dupa trezire si uneori razlet si in timpul zilei?Aceste spasme generalizate in tot corpul, dar mai ales la membrele superioare, au culminat de patru ori pana acum cu crize de tip comitial.
Ce tratament ar fi indicat?
6 comentarii
0
20-10-2011, ora 09:56
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Mai degraba sunt doua afectiuni paralele; crizele convulsive pot fi primare si secundar lor sa se fi declansat dementa, care atunci nu mai este de tip Alzheimer. E nevoie de mult mai multe date: daca persoana a suferit vreun traumatism cranio-cerebral, daca a avut si alte manifestari neurologice, cand au debutat pierderile de memorie, daca au fost lente sau bruste, etc.
Pentru niste raspunsuri clare e nevoie sa mergeti la medicul psihiatru sau neurolog cu toate analizele si investigatiile efectuate in ultimii ani si daca aveti si cu o tomografie cerebrala precum si o electroencefalograma.
In functie de ceea se se descopera se da si tratament corespunzator.
0
20-10-2011, ora 21:52
nicu45
Nu este medic/terapeut
nicu45
Slabirea memoriei de scurta durata, precum si a puterii de concentrare si orientare, a aparut in urma cu cel putin 3 ani, dar le-am pus pe seama, nodulilor tiroidieni de care suferea sotia.In 2009 in august au aparut miocloniile la care am facut referire, iar in septembrie a fost operata de tiroida, s-a extirpat cu tot cu noduli, fara alte complicatii, urmand tratament cu eutyrox, in momentul de fata TSH-ul fiind in parametri normali(3, 67), in schimb dupa operatie, au continuat miocloniile, dar nu a rezultat nimic in urma RMN-ului facut la Petrosani si nici in urma CT-ului facut la spitalul din Deva, avand insa in momentul de fata un diagnostic pus de Prof.Dr.Simu Mihaela de la Spitalul Universitar Timisoara de dementa mixta si dementa Alzheimer, cu un test MMS=14 puncte.Ce a mai aparut curios sunt trei sau patru crize tip comitial (epilepsie), prima chiar dupa operatia de tiroida facuta la Cluj, crize ce au aparut de regula dimineata la trezire, dupa cateva spasme din ce in ce mai violente.Nici in urma electroencefalogramei nu a aparut nimic notabil, dupa spusele medicului de la Timisoara.
0
22-10-2011, ora 23:16
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Daca erau crize comitiale s-ar fi vazut modificari pe EEG. Poate sunt in context endocrinologic, ceva legat de modificari hormonale, hipocalcemie, oricum altceva decat crize epileptice, ci doar o imitatie a acestora, care depaseste stiinta mea. Nu ar putea sa va lamureasca endocrinologul? Dementa e o afectiune paralela, poate e de tip vascular si degenerativa, desi si hipotiroidia poate da dementa. E o situatie complexa care nu poate fi judecata corect doar pe internet.
0
24-10-2011, ora 20:04
nicu45
Nu este medic/terapeut
nicu45
Va multumesc mult pentru sfaturi, intradevar sunt multe variabile de luat in calcul, de aceea am crezut si eu la inceput ca este in principal din cauza tiroidei, cu toate ca spasmele au inceput cu o luna inaintea operatiei si sau intetit dupa operatie, culminand in chiar ziua operatiei, la nici 3 ore, cu acea criza comitiala, dar acum s-a repetat la o luna acea criza, in 21 sept. si acum in 22 oct.culmea cam la acceasi ora, dimineata la 6 si 10, respectiv 6 si 15 minute.O sa incerc luna aceasta la un alt medic de data asta in Cluj la Spitalul Militar, sper sa pot convinge medicul sa ne programeze la un nou R.M.N.(mai avem unul din nov.2009 de la petrosani).In ce priveste electroencefalograma, s-a repetat la TM.de doua ori si nu au fost anomalii, probabil acestea apar doar in timpul crizei, iar in ce priveste miocloniile, in momentul in care i s-a facut EEG-ul si s-a miscat zona respectiva de pe EEG, nu s-a interpretat.Ar mai fi ceva de adaugat la toata aceasta poveste, cred ca diagnosticul de Alzheimer ar putea fi corect, sotiia putand sa o mosteneasca genetic pe mama ei, aceasta din cate am inteles a fost diagnosticata cu aceasta boala la varsta de 55 de ani.
0
18-03-2012, ora 19:46
antonval
Nu este medic/terapeut
antonval
Buna ziua,
unchiul meu care are 82 de ani a primit rezultatul RMN:
- structuri cerebrale infratentoriale fara leziuni focale
- cateva leziuni gliotice punctiforme in substanta alba F-t-P bilateral
- moderata atrofie cerebrala predominent fronto-temporo-insular bilateral cu largirea ex-vaquo a spatiilor lichidene
- megacisterna magna
-hipofiza, orbite de aspect normal. fara priza de SDC patologica
- aspect normal al cel. mastoidiene. pneumatizarea redusa a sinusurilor frontale
- Angio-RMN - fara modificari patologice lla nivelul arterelor cerebrale ale poligonului Willis. Hipoplazia segm.A1 al ACA dr.

Acesta este rezultatul. Este cumva vorba de dementa Alzheimer?
Ce tratament i-ati recomanda? el ia acum Notropil dar nu ii face bine, ii da stari de nervozitate si nu poate dormi noaptea. Deasemenea, mai ia si Ebixa si Tanakan
Exista si tratamente naturiste benefice starii lui?

Va multumesc mult, anticipat.
0
18-03-2012, ora 20:08
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Poate fi dementa Alzheimer. Nootropilul ajuta in faze mai precoce, la el nu mai are efect. Ebixa este foarte bun.
Nu exista tratamente naturiste pentru aceasta situatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: