deglutitie dificila, nistagmus, parestezii, oboseala musculara

12-10-2009
pukka
Nu este medic/terapeut
pukka
Debut: in urma cu 8 zile au aparut primele semne-greata moderata fara senzatie de voma, parestezii in zona capului si a gatului, contractii puternice ale muschilor maseteri, tremor, uscaciunea mucoasei bucale (secretia salivara absenta), tahicardie(100-120)-in mod normal nu depasesc 75, iar la efort 90-95, tensiune arteriala crescuta (de la 10 cu 6 la 14 cu 10), tetanie, raguseala pana la imposibilitatea de a vorbi, constipatie severa, slabiciune musculara. Diagnostic medic salvare: hipocalcemie. Dupa administrare de calciu i.v., simptomele au scazut in intensitate, fara sa dispara.

Ziua 2: simptomele cresc in intensitate, paresteziile se extind in tot corpul, de la cap, gat, maini pana la picioare. Jungiuri in muschi, mucoasa nazala uscata, senzatie de ochi uscati, nistagmus, vedere incetoseata.

Ziua 3: starea se mentine, cu alternarea de perioade de agravare si de revenire. Teste laborator sange: calciu total si ionic, magneziu, fier, glicemie, proteine totale, proteina C reactiva, FT3, FT4, T3, T4, TSH, hemoleucograma, ASLO, VSH, Ag Hbs, Acid uric, Creatinina, Colesterol (total, LDL), trigliceride, Uree, Bilirubina totala, Fibrinogen, INR, TQ
Valorile au iesit normale (nici macar prea apropiate de valoarea maxima sau minima admisa!), cu exceptia VSH la o ora (23mm) Calciu total: 9, 8 si ionic 4...

Ziua 4: starea se agraveaza, tensiunea arteriala ajunge la 18 cu 10, lipotimie. Sunt dusa la spital, la camera de garda. La desocare, imi este administrat calciu i.v., apoi sunt trimisa la EKG, neurologie si medicala. Concluzia: atac de panica. Imi este prescris Lexotanil, 1/2 tableta. Dupa Lexotanil, starea s-a ameliorat putin, am dormit 10 ore, dar...apoi simptomele au revenit

Ziua 5: am mai luat o jumatate de tableta de Lexotanil...am dormit infiorator de mult, dar fara alte imbunatatiri

In ultimele 3 zile starea s-a mai imbunatatit, dar persista tahicardia, setea cu secretie salivara redusa (de la nimic...tot e ceva!), greata, constipatia, parestezii din cand in cand, oboseala musculara cu dificultate in coordonarea miscarilor si probleme de deglutitie.

Alte amanunte: ciclul menstrual trebuia sa se declanseze acum 6 zile, dar a venit abea ieri(am ciclu menstrual regulat)...Constipatia am reusit sa o combat oarecum cu Dulcolax (in mod normal, am cel putin un scaun pe zi si nu am suferit de constipatie decat pentru o scurta perioada de timp, in copilarie)
In tot acest timp am continuat sa iau o pastila efervescenta Cal-c-vita pe zi, la recomandarea medicului de pe salvare.
In toata perioada aceasta, psihicul meu nu a suferit alterari. Singura senzatie la nivel psihic a fost accea de confuzie, in momentele cand tensiunea arteriala a sarit de 16. Nu am avut in acest timp si nu am stari de teama, groaza, moarte iminenta, anxietate etc. Si, va rog sa ma credeti, stiu ce inseamna acestea, deoarece am experimentat aceste senzatii de mai multe ori pana in prezent (si am avut si motive.reale!)
Nu consum cafea si alcool decat foarte rar (o data la cateva luni), fumez cca 5-8 tigari pe zi, nu lucrez in mediu toxic, am munca de birou, nivel de stress mediu, nu am suferit niciun soc emotional in ultima vreme, nu sufar de boli cronice. Am greutatea normala, fac sport de 2-3 ori pe saptamana, nu am tinut vreo cura de slabire. Efectiv m-a lovit in plina sanatate

Unde sa ma mai duc: EEG si RMN (la recomandarea neurologului de la camera de garda)? Internist? Boli infectioase?
Cardio? Balamuc??!! Va rog, am nevoie de un sfat, pentru ca nu mai stiu incotro s-o apuc.
2 comentarii
0
12-10-2009, ora 18:17
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Tot ce iti dau doctorii si ce ingurgitezi este pe dos, nici nu-i de mirare ca mergi din lac in put. Si vei merge in continuare daca o ti tot asa.

Calciul care ti se da este toxic si agraveaza tot, dregland complet absorbtia lui din alimente. Este un calciu anorganic cu care corpul nu poate face nimic, infunda, inhiba si aceentueaza chiar hipocalcemia.

Cauza bolii nu are nimic deface cu calciul, calciul mic din sange este rezultatul bolii si nu cauza ei. Cauza este alta.

Cumpara urgent Calcium carbonicum Ch15 de la o farmacie homeopata si suge o granula dimineata si una seara. (costa 6 lei un tubulet). Este singurul calciu care ti-l poate regla pe cel din celule.
Nu mai lua nici un alt fel de calciu daca incepi sa-l iei pe acesta.

Daca doresti tratament vindecator pt. starea pe care o ai mergi de urgenta la un medic homeopat cu experienta (Dr. Sorin Cadar in Bucuresti, Pitesti, Constanta. Dr. Jurj in Timisoara)
Daca nu ai nici o sansa atunci da-mi id-ul de messenger si incerc sa te ajut pana ajungi la un medic bun - daca doresti si intelegi.
0
09-04-2011, ora 15:05
machupichu
Nu este medic/terapeut
machupichu
Buna !
Chiar si o hipocalcemie are o anumita cauza. Nu va opriti, nu renuntati pana cand nu veti gasi cauza.
Tratarea efectului(hipocalcemia) nu rezolva problemele dv., probleme ce v-au generat aceasta hipocalcemie si nu numai(asa cum relatati).
Consultati un medic din vechea generatie, nu interpretii de analize si investigatii de astazi(roboti).
Lasati indicatiile pt.produse homeopatice. Poate ca sunt intradevar bune, dar fara a sti sigur ce problema(e) aveti.mai bine fara.
Eu am avut probleme cu multe semne de intrebare, probleme ce m-au determinat sa citesc literatura de specialitate(inclusiv semiologie) si mi-au trebuit 4 ani de investigatii, consultatii... pana cand am aflat cauzele acestora.
Multa sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.