degete amortite

19-11-2008
luminita69
Nu este medic/terapeut
luminita69
de 2 saptamani am degetele mari la picioare amortite, de miscat le pot misca dar simt mereu niste furnicaturi. nu stiu ce sa fac si nici nu banuiesc vrte-o cauza a acestor simptome.as vrea un sfat sau poate stie cineva cam ce ar putea sa fie. multumesc
2 comentarii
0
20-11-2008, ora 08:11
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ce varsta aveti ? Simptomele descrise de dumneavoastra se numesc parestezii, sunt manifestari caracteristice pentru polineuropatia care poate apare in carente alimentare sau tulburari de absortie( carenta de vitamina B 12, acid folic, vitamina B1), boli neurologice, diabet zaharat, boli endocrinologice, boli infectioase virale( de exemplu citomegalovirus, mononucleoza, etc), tratamentul cu anumite medicamente(izoniazida, metronidazol, etc), abuz de alcool, diverse intoxicatii , alte afectiuni (colagenoze, neoplasme). Ar fi bine sa mergeti la un consult neurologic si un consult de Boli Interne si sa faceti investigatii sangvine, initial, investigatii screening( hemoleucograma, VSH, TGP, TGO, glicemie, uree, creatinina, calciu seric total, calciu ionic, magneziu, Na, K, Clor, colesterol, trigliceride, lipidograma, examen sumar urina; In functie de antecedentele dumneavoastra si varsta, ne vom gandi si ca paresteziile mai pot apare in boala obstructiva arteriala periferica unde se insotesc si de alte manifestari;Pentru un diagnostic si tratament corecte, medicul examinator poate cere si alte investigatii; Sugestie terapeutica, in cazul in care s- au exclus afectiuni ce necesita tratament specific: alimentatie echilibrata ( care sa contina si produse din carne si lactate), bogata in legume, fructe proaspete, suplimente cu vitamine din grupul B, Calciu, Magneziu si alte oligoelemente( K, Seleniu...)odihna suficienta, evitarea consumului de cafea, alcool;numai bine
0
11-11-2009, ora 00:58
net22
Nu este medic/terapeut
net22
cu 2 degete amortite d la picioare a inceput si la mn..acum e toata laba piciorului..am o problema cu spatele, lombosciatica..poate fi d la problema cu spatele?multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: