deget mic si inelar amortit - durere coloana cervicala

25-07-2012
SASHA M
Nu este medic/terapeut
SASHA M
Buna ziua.

as dori si eu un sfat.
Sunt baiat, am 25 de ani, inaltime 1, 93 m, 95 kg.
Prin aprilie - mai 2011 am inceput sa am dureri foarte mari la coloana cervicala, insa doar in partea stanga (si la baza gatului - vertebrele C5 - C7, dar in special la nivelul inferior al urechii, insa nu sub ureche ci pe coloana, la 'moalele capului'), impreuna cu amorteala degetului mic si inelar la mana stanga. Am fost la medicul de familie, mi-a dat analgezice si anti-inflamatorii care isi faceau efectul doar 2-3 zile. In august 2011 am facut o radiografie cervicala, iar diagnosticul a fost: mici osteofite la vertebrele C5, C6 si C7. Tot in august am facut 15 sedinte de fizioterapie (unde mi s-a spus ca nu am probleme cu coloana vertebrala ci cu muschii), care au inclus masaj, ultrasunete, curenti interferentiali si magnetoterapie. M-a ajutat, insa doar pentru o luna, cand au inceput din nou durerile. In ianuarie anul acesta, la recomandarea unei cunostinte care a avut dureri asemanatoare, am facut 10 sedinte de acupunctura care m-au ajutat foarte mult. Durerea si amorteala au disparut brusc. si ceva timp nu am mai simtit niciun fel de durere sau discomfort. In luna mai anul acesta durerea a inceput din nou, insa nu atat de intens ca inainte. Am mai cerut o parere la acea radiografie facuta anul trecut, si de data aceasta mi s-a spus ca nu am osteofite deloc.

Analgezicele si anti-inflamatoarele nu ma ajuta, ma mai ajuta pentru diminuarea durerii Fenilbutazona unguent.

Pe care medic am intrebat mi-a spus ca e din cauza ca am un mediu de lucru pasiv (lucrez la birou), dar eu zilnic merg pe jos la si de la lucru, si de 3 ori pe saptamana (atat imii permite orarul) merg la inot.

aveti vreo idee ce ar putea fi?

Va multumesc!
5 comentarii
0
25-07-2012, ora 21:21
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui sa va consultati cu un neurochirurg
amortire degetelor IV-V vine de la o iritare a nervului ulnar. acesta poate fi periferica (la nivelul cotului - tunel ulnar) sau centrala la nivelul coloanei, rar intre cele doua puncte.
tunelul ulnar se examineaza cu EMG, ENG. daca iese pozitiv trebuie efectuata o mica operatie pentru eliberarea nervului
daca problema este la nivelul coloanei, trebuie efectuate radiografii functionale (in inclinatie si reclinatie) si un RMN pentru depistarea herniilor de disc, a stenozei canalului spina sau a spondylolistezei, insa neurochirurgul va va indruma mai departe
0
25-07-2012, ora 21:26
SASHA M
Nu este medic/terapeut
SASHA M
sa fiu sincer, nu ma deranjeaza atat de mult amortirea degetelor, cat durerea la nivelul coloanei cervicale. Uneori nu pot deloc sa intorc capul in partea stanga.

Dar m-am programat vineri pentru un RMN cervical.

si eu, dupa logica mea, presupun ca problema este la coloana, deoarece durerea nu este la muschii de suprafata, adica masajul nu ma ajuta, decat daca este foarte violent.

Va multumesc.
0
13-03-2013, ora 14:20
rapsody
Nu este medic/terapeut
rapsody
Exact acelasi diagnostic si simptome am si eu: spondiloza cervicala incipienta si mici osteofite c5, c6, c7.
Iarna e de jale.De atata durere am facut si tulburari de panica cu hipertensiune.
Ai gasit alte modalitati de tratament?
0
13-03-2013, ora 16:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este vorba nici despre """"""spondiloza"""" si nici despre osteofite, ci despre un sindrom compresiv cervical, de tipul herniei de disc cervicale, stenozei canalului vertebral etc.
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg. Tratamentele sunt doar de doua tipuri: chirurgical si conservator (imobilizare sau/si kineto-terapie).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-01-2014, ora 20:42
Lilia82
Nu este medic/terapeut
Lilia82
Buna, am 31 ani sex femenin, 2 copii, dupa nasterea celui de al doilea copil pe cind avea 8 luni in 2011 in septembrie m-am inbolnavit de epilepsie, urmez un tratament dar devin mai nervoasa si nu suport galagie, in 2013 in august am fost deagnostificata cu hernie adiscului L5 S1, aproximativ de un an de zile am crize daca as putea sa le spun asa, este vorba de amurteala degetului mic. si celui inelar de la mina stinga si cu o senzatie ca ma inadus. mai am si tensiunea joasa poate sa ajunga pina la 70/40.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.