degenerescenta maculara umeda

18-01-2010
abrassu
Nu este medic/terapeut
abrassu
Bunaseara de trei saptamini numai vad bine cu ochiul sting, am facut analizele si mi-au spus sa incep tratamentul cu Avastin, doctora mea ma sfatuit sa nu-l fac, ca oricum nu-mi mai recapat din vederea pierduta si este periculos si costisitor.Vreau sa va intreb daca orbesc de tot la ochiul bolnav-sting si daca in timp poate aparea si la cel drept.Eu nu cunosc pe nimeni in familia mea care sa fi avut asta.
Sunt disperat stau si pling in casa.
Va multumesc..
5 comentarii
0
21-01-2010, ora 22:28
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Tratamentul cu Avastin poate conserva vederea existenta; eu iti recomand sa il faci, daca exista o sansa trebuie sa profiti de ea; la celalalt ochi exista leziuni de DMLV nonexudativa( uscata)??? DMLV nonexudativa se poate transforma in DMLV exudativa(umeda), dar de acum inainte vei face consulturi ofatlmologice periodice si putem interveni in timp util inainte sa scada vederea;iti recomand monitorizare cu grila AMSLER, trebuie sa ai una si verifici lunar vederea ochiului bun ( este o foaie de hartie matematica si are in centru un punct negru ingrosat; se priveste punctul ;daca pana atunci se vedea si nu se vede, apar distorsiuni ale liniilor din jur, te prezinti urgent la medic pentru examen al fundului de ochi, OCT de macula, angiofluorografie);in plus, Luteinomega 3- 1 cpr pe zi, a la longue; Multiminerale 1 cpr pe zi-1 luna, cura repetata la 3 luni, Maxiven 1 cpr pe zi 6 luni, apoi cura lunara repetata la 3 luni; ochelari de soare cu filtru pentru UV, de exemplu Polaroid;numai bine
0
23-01-2010, ora 13:27
abrassu
Nu este medic/terapeut
abrassu
Multumesc de raspuns, dar la ochiul drept nu am nimic, am facut angiofluorografia, am fost sfatuit chiar de doctora care urma sa-mi faca Avastin sa nu-l fac, mi-a dat tratementul urmator pentru 30 zile:thiogamma, indometacin si sermion i mi-a zis sa las tigarile si sa urmaresc evolutia ochiului bolnav.Crede ca am facuto pe sistem nervos la ochiul sting, pe alta analiza se vede un dreptunghi mic, mi-a spus ca acel dreptunghi reprezinta pata de orbire si se vede afectat umpic nervul.Dumneavoastra ce ziceti???Mia mai spus ca nu o sa fie afectat si ochiul drept.

Va multumesc.
Iulian T.
0
28-02-2010, ora 21:57
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Buna seara! Doamna doctor Alina Maria Baltateanu am fost diagnosticata cu degenerescenta vitreoclara la ambii ochi si mi s-a spus ca nu este nici un remediu ci sa iau vitamine. Am luat mirtilene, vitreoclar perioade destul de lungi. Am 53 de ani si as dori sa va rog sa-mi spuneti ce altceva mai pot lua ca sa-mi protejez vederea care mi-a mai ramas si daca nu cumva beneficiez de pensie medicala? In speranta ca i-mi veti raspunde va multumesc. (port ochelari +4, 25 de aproape si 2, 75 la distanta insa ma deranjeaza enorm acele "fire de ate incilcite, inodate " care mi se plimba in permanenta in fata ochilor si care i-mi tulbura vederea). Cu toata stima. aym
0
11-03-2010, ora 15:42
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Pentru aym:Trebuie sa luati un preparat care contine luteina, de exemplu, Lutein omega 3- 1 cpr pe zi, a la longue, Multiminerale -1cpr pe zi, 1 luna, cura repetata la 3 luni; mancati fructe si legume proaspete zilnic; pentru pensionare medicala, va rezentati la Comisia pentru persoane cu handicap vizual si acolo vi se va spune care sunt documentele de care aveti nevoie si daca va incadrati in categoria persoanelor cu handicap vizual;
Pentru abrassu: daca diagnosticul este DMLV forma exudativa( umeda), singurul medicament care va aduce un beneficiu este Avastinul, medicamentele prescrise mai sus nu opresc evolutia bolii catre orbire; numai bine
0
27-03-2010, ora 21:42
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Buna seara! Doamna dr. Alina Maria Baltateanu va rog sa ma iertati pt. ca nu v-am multumit mai repede pentru sfatul dat, ( mi-a fost calculatorul defect si l-am dus la reparat).Va multumesc din tot sufletul pentru raspuns. O sa tin cont de sfatul dumneavoastra si sper sa pot cumpara Avastinul pt. ca am inteles ca e destul de scump. Va multumesc inca o data dorindu-va tot binele din lume! Cu stima! aym
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: