degenerescenta maculara destul de avansata.. ce solutii sunt?

29-04-2011
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
matusa mea in varsta de 62 de ani are diagnosticul de degenerescenta maculara destul de avansat.
Lucreaza la calculator destule ore.
Ce se poate face? stiu ca tratament nu exista in afara de niste vitamine. Mi-e frica sa nu orbeasca!!!
Multumesc
5 comentarii
0
29-04-2011, ora 19:34
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
am uitat sa spun ca are si diabet destul de grav, tine regim si face tratament ins acontinua sa lucreze la varsta dumneaei.
0
01-05-2011, ora 08:06
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Se descriu doua tipuri de degenerescenta maculara legata de varsta( DMLV) : nonexudativa( uscata) si exudativa ( umeda); risc mare de orbire prezinta forma exudativa; pentru stabilirea unui diagnostic exact, se recomanda angiofluorografia; in cazul in care este vorba despre DMLV exudativa, pentru a preveni pierderea in continuare a vederii, se recomanda tratament cu Avastin ( Bevacizumab); DMLV nonexudativa progreseaza lent si, pentru aceasta forma, se recomanda suplimente cu vitamine antioxidante si luteina;aceste suplimente se administreaza si in DMLV exudativa; numai bine
0
01-05-2011, ora 14:05
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Multumesc mult, doamna doctor!
Ii voi spune ce mi-ati scris
0
02-10-2011, ora 14:03
Dacian Purcarita
Identitate neconfirmată
Dacian Purcarita
Shiitake- Maitake si Vision ( Secom) sunt indicate in degenerescenta maculara umeda sau uscata,
0
28-02-2014, ora 00:46
Lorena Stoica
Nu este medic/terapeut
Lorena Stoica
Buna ziua!

Fratele meu, in varsta de 18 ani, a fost diagnosticat cu boala Best. Mai cunoste cineva asemenea cazuri/ cum se descurca/ cum avanseaza boala?

Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: