deformari ale oaselor

17-06-2008
mihaela-laura
Nu este medic/terapeut
mihaela-laura
M-am nascut cu ulna si radiusul curbate(dar nu foarte tare...) am inteles ca e ceva ereditar deoarece mama mea si bunica mea din partea mamei au aceleasi "probleme"...nu ma dor, nu ma deranjeaza doar ca din punct de vedere estetic nu e chiar asa de bine...as dorii sa stiu daca o sa am un bebe o sa mosteneasca si el?.am fost la diversi medici dar din pacate nici unul nu stia sa-mi zica cum se numeste ceea ce am eu...(unii spuneau rahitism...o prostie...cred eu...din cate stiu rahitismul nu se mosteneste)...
Va rog sa ma ajutati macar cu un sfat...unde sa merg sa dav de am exact si daca exista riscul ca, copii mei sa ma mosteneasca...multumesc anticipat
1 comentarii
0
17-06-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Aveti dreptate, nu este vorba despre rahitism. Sechelele rahitismului apar pe oasele ce sustin greutatea corpului.
Trebuia specificat daca afectiunea dvs este bilaterala sau apare la un singur antebrat.
Dupa cum descrieti, afectiunea dvs se numeste, , Ulnar/Radial Club Hand, , (in engleza, nu stiu daca in literatura romaneasca se traduce altfel). Este o afectare a cresterii (dezvoltarii) radiusului sau ulnei si atunci antebratul apare curbat. Daca nu aveti alte probleme la nivelul degetelor si va puteti misca normal inchietura mainii si nici nu aveti alte boli asociate, atunci aveti o forma usoara, pe care nu merita sa o operati.
Aceasta afectiune este CONGENITALA nu ereditara. Asta inseamna ca daca si mama dvs a avut asa ceva este o intamplare nefericita.
Nu exista date care sa arate ca Club Hand se transmite la descendenti. Deci vesti bune!
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.