deficit de monoaminoxidaza, copil 5 ani

04-01-2013
gabibanut
Nu este medic/terapeut
gabibanut
Buna ziua,
Fiica mea in varsta de 5 ani a fost diagnosticata acum 4 luni cu deficit de monoaminoxidaza. Din luna mai a anului 2012 au inceput sa-i apara niste pete rosii pe diferite parti ale corpului care ii dispareau in maxim 10 minute si ii reapareau imediat sau dupa un timp (fara a avea o anumita periodicitate), in alta parte a corpului si cel mai des pe fata. Mentionez ca nu a avut si nu are niciun alt simtom, doar aceste pete care apar si dispar zilnic, cateodata asociate cu blande (ca si cum ar fi urzicata), fara mancarimi, fara umflaturi - asa cum am fost intrebate de fiecare data- fara nimic altceva. Daca nu ii spunem ca i-au aparut pete sau daca nu ii apar pe maini ca sa le vada, ea nici nu stie ca i-au aparut. Am fost cu ea la alergolog, apoi la dermatolog, dar tratamentele date nu au avut niciun rezultat. Acestia au diagnosticat-o cu urticarie si au tratat-o ca atare. Dupa 2 luni si jumatate de diferite tratamente antihistaminice si antiparazitare care nu au avut absolut niciun efect asupra petelor ei, am plecat la un spital de pediatrie din Bucuresti. Aici i s-au facut toate analizele, inclusiv radiografie la plamani, care au iesit cu valori normale. In cele 6 zile cat am fost internate, a fost tinuta cu un regim alimentar strict la care i s-au adaugat antihistaminice si antiparazitare dar in mare parte homeopate. De aceasta data, a reactionat si dupa 4 zile de regim ii apareau pe suprafete mai mici si sub forma de dungi dar tot de cateva ori pe zi. I s-a mai facut o analiza, ceva cu enzima DAO, la care am primit rezultatul abia dupa 2 saptamani si mi s-a spus ca aceasta are valoarea 7, iar limitele normale sunt intre 10 si 33. In urma acestei analize a fost diagnosticata cu deficit de monoaminoxidaza, la revenirea noastra la reevaluare dupa doua luni. Ni s-a spus ca este o boala noua, in studiu si nu este un tratament clar pentru asa ceva. Aceasta aminoxidaza dizolva histamina in exces din organism, fiind in deficit, face sa creasca nivelul de histamina si de aici aceste pete pe corp. Prin urmare, ni s-a dat tot un tratament antihistaminic si antiparazitar asociat cu regim alimentar in sensul ca trebuie sa evite alimentele cu continut ridicat de histamina. Binenteles ca am urmat acest tratament pana la jumatatea lunii noiembrie dupa care trebuia sa ii scot rand pe rand cate un medicament. Acum inca ii apar aceste pete sau/si dungi zi de zi ca de obicei, iar noi nu mai stim ce sa facem si la cine sa mai apelam.
Asa ca va rog din tot sufletul sa ne ajutati. Din luna mai de cand au inceput nu a avut nici macar o singura zi in care sa nu-i apara deloc. Va multumesc. Gabi.
1 comentarii
0
17-04-2013, ora 10:42
cmghostbuster
Nu este medic/terapeut
cmghostbuster
Si eu am o problema mai veche cu acelasi lucru deficit de dao valori 14-33 si am 10 ca valoare. pe mine m-a chinuit timp de 2 ani cu secretii nazale mucus, tuse etc...am citit ca exista un medicament sa-i zic asa( nu e chiar un medicament) e supliment alimentar DAOSIN se numeste care ar ajuta sa regleze deficitul acela de dao. Eu o sa mi-l cumpar sa vad ce si cum ai putea incerca si tu. Dar eu stiu de diaminoxidazei nu de mono
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.