deficit de G6P+ talasemie minora

14-07-2009
mirelastoe
Nu este medic/terapeut
mirelastoe
in urma cu o luna baietelul meu de 5 ani a fost diagnosticat cu talasemie minora si cu un deficit de G6PDH (analizele au fost facute in germania si la emilia irza). sincer atunci cand am auzit m-am ingrozit
nici acum nu stiu (cu toate ca am fost la mai multi doctori) daca cele 2 probleme se pot influenta una pe alta
am ajuns sa fac atatea analize pentru ca dintodeauna am avut probleme cu apetitul lui
nu mananca, pentru el mancarea nu exista
acum la 5 ani si 3 luni are 16, 5 kg si 110 cm, timp de 1 an nu a luat nimic in greutate, in inaltime a luat 5 cm
nu stiu ce sa mai fac cu cresterea poftei de mancare, nu stiu ce suplimente sa ii dau (avand in vedere si deficitul lui de G6PDH si talasemia).
va rog din suflet daca ati putea sa imi spuneti daca cele 2 probleme au o influenta asupra apetitului si cum pot sa il fac sa manance
o alta intrebare ar fi daca cele 2 probleme se pot intersecta si ce complicatii pot aparea
va multumesc anticipat
1 comentarii
0
14-07-2009, ora 17:16
sasi
Nu este medic/terapeut
sasi
buna
nu sunt medic. ceea ce pot eu sa va recomand sunt vitaminele "9 vita" care le-am luat dupa hepatita, mie mi-au facut pofta de mancare.oricum consultati medicul inainte sa vedeti ce spune avand in vedere si problemele pe care le are baietelul.
Sanatate multa dumneavoastra si copilului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul