decolorare papilara

23-06-2009
camytita
Nu este medic/terapeut
camytita
De curand mi s-a spus ca am decolorare papilara, o deficienta a nervului optic, datorata circulatiei cerebrale deficitare.Asi dori mai multe amanunte si urmarile decolorarii, efecte in timp si tratament adecvat.Multumesc!
2 comentarii
0
27-06-2009, ora 22:26
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Cum este acuitatea vizuala Se pare ca este vorba despre o atrofie optica partiala acuitatea vizuala este buna Ce varsta ai Ar fi bine sa faci si un RMN cerebral pentru a exclude o afectiune neurologica in care se asociaza si atrofia optica cea mai frecventa este scleroza multipla atrofia optica vasculara apare dupa neuropatii optice ischemice si obstructii ale vaselor retiniene este foarte importanta varsta antcedentele personale patologice: HTA fibrilatie atriala ateromatoza carotidiana tulburari de coagulare etc si exista si situatii in care avem o atrofie optica primara fara o cauza evidenta sugestie terapeutica : cura cu Milgamma N 1 cpr pe zi 10 zile se repeta la 3 luni Tanakan 2 cpr pe zi 1luna repetat la 3 luni este foarte important sa faci si un RMN numai bine
0
27-06-2009, ora 22:57
camytita
Nu este medic/terapeut
camytita
Multumesc mult pt. raspuns.Am 48 ani acuitatea vizuala este deocamdata buna.Ma supara f tare lumina de aceea mi-am facut ochelari cu lentile heliomate cu 0 25 si 0 50 pentru departare.Am o senzatie permanenta de oboseala la nivelul ochilor si am pus totul pe efortul intelectual sustinut.Am terminat o fac anul trecut si acum fac un masterat.Sunt cadru didactic director la o unitate de inv.D-na dr. mi-a recomandat Tanakan 4 cpr/zi in doua prize.Am o artropatie psoriazica de27 ani acum intr-un stadiu stabil.Tensiunea arteriala e buna in general.O sa incerc sa fac un RMN.Sa vad posibilitatile din Slatina de unde sunt eu.Multumesc inca o data noapte buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.