de la Ureche la Gat ???

23-06-2014
nec87dan
Nu este medic/terapeut
nec87dan
Buna seara ma numesc Dan am 26 de ani
am avut o durere la urechea stanga nu stiu exact care ar fii fost problema scarpinatu execsiv sau curentul dupa ce am facut baie am stat cu usa de la balcon deschisa prima data am fost la farmacie de unde am luat o solutie auriculara cu cloramfenicol si fluocinolon fiind durerile foarte mari am decis sa merg la medicul de famile am primit un consult si acesta mi-a dat
aceste pastile Sumetrolin 400mg/80mg, Augmentin 875 mg/125 mg, Meloxicam 15, mg pentru 5 zile de tratamen
Dupa ce am terminat tratamentul a inceput sa ma doara in gat
am baut 2 pahare de suc cola putin reci
inainte sa iau tratamentul pentru ureche am mancat inghetata
prima zi nu a fost asa grav am putut inghiti dar cu mici dureri
a 2 zi a inceput sa se schimbe omuletu din rosu intr-o culoare cenusie pe o mica parte din el, putin alb cenusiu si sange si in spatele lui ceva alb in ambele parti
nu am mai putut rezista am fost iara la medicul de famile nu am primit consult mi-a spus ca urechea, nasul si gatul sunt legate intre ele si este posibil ca infectia sa fi coborat in gat si mi-a prescris aceasi retata pentru 2 zile si daca nu imi trece sa revin
ce alimentatie imi recomandati si ce nu imi recomandati
urechea nu s-a vindicat 100 la 100
nu am febra, tuse nu imi curge nasul sigura problema este ca ma doare din ce in ce mai tare cand inghit si am inceput sa scuip mereu
1 comentarii
0
29-06-2014, ora 01:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 ai facut cateva greseli..care NU le recomand sa le repeti
1a. orice boala de gat, nas si urechi..se trataeaza corect NUMAI la ORL
dupe ce ai luat trtamentu de urgenta de la med de familie trebuiea sa mergi si la ORL
1b. NU se folosesc bauturi acidulate, mancare acra, lamai, otet s.a niciodata fiindaca itita mucoasa faringelui...mai cu seama pe fonul unei raceli..acutizeaza problema
2. acum este posibl sa afci un flegmon amigdalian din cauza tartamentului incorect..si este necesara o incizie a acelui flegmon la ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.